Šéf NATO hovorí, že sa vojna môže zvrhnúť: Je dôležité vyhnúť sa konfliktu

  • Kremeľ opakovane obviňuje spojencov z NATO, že sa stali stranou konfliktu
  • Dôvodom je dodávka zbraní Ukrajine
Prezident Putin si podáva ruky s vodcami štyroch ukrajinských regiónov, ktoré sa cez referendum stali súčaťou Ruskej federácie.
Vladimir Putin, TASR/AP/Grigory Sysoyev
  • Kremeľ opakovane obviňuje spojencov z NATO, že sa stali stranou konfliktu
  • Dôvodom je dodávka zbraní Ukrajine

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa obáva, že vojna na Ukrajine by sa mohla vymknúť spod kontroly a prerásť do rozsiahleho konfliktu medzi Ruskom a NATO. Uviedol to v rozhovore pre nórsku verejnoprávnu televíziu NRK, zverejnenom v piatok. TASR správu prevzala z agentúry AP.

„Je tu hrozná vojna na Ukrajine. Môže sa tiež stať rozsiahlou vojnou, ktorá sa rozšíri do veľkej vojny medzi NATO a Ruskom,“ varoval Stoltenberg. „Každý deň pracujeme na tom, aby sme tomu zabránili,“ zdôraznil.

Stoltenberg, bývalý nórsky premiér, v rozhovore tiež povedal, že je dôležité vyhnúť sa konfliktu, „ktorý zahŕňa viac krajín v Európe a stáva sa rozsiahlou vojnou v Európe“.

Kremeľ opakovane obviňuje spojencov z NATO, že sa stali stranou konfliktu tým, že dodávajú Ukrajine zbrane, cvičia ukrajinských vojakov a poskytujú Kyjevu spravodajské informácie, píše AP.

Ruský prezident Vladimir Putin na stredajšom zasadnutí poradnej prezidentskej rady pre ľudské práva povedal, že vojenská stratégia Ruska určuje použitie jadrových zbraní ako reakciu na útok. „Znamená to, že ak bude proti nám podniknutý útok, my udrieme späť,“ citovala ho agentúra DPA. Putin napriek tomu na stretnutí povedal, že „nebezpečenstvo jadrovej vojny“ sa zvyšuje.

Stav humanitárnej núdze

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v piatok povedal, že Ukrajina sa nachádza v stave „humanitárnej núdze“. TASR o tom informuje na základe správy stanice CNN.

Türk na tlačovej konferencii v švajčiarskej Ženeve povedal, že na Ukrajine je „17,7 milióna ľudí, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc; (a) 9,3 milióna ľudí, ktorí potrebujú potravinovú a existenčnú pomoc“.

Na 7,4 milióna tiež vyčíslil počet ukrajinských utečencov a na 6,5 milióna tzv. vnútorne presídlených ľudí. Türk tiež uviedol, že Ukrajinu nesužujú len pretrvávajúce raketové útoky, ale aj zničená civilná infraštruktúra.

„Energetický sektor je silne zasiahnutý, vykurovanie, elektrická sieť, sú tam ľudia, ktorí žijú v mínusových teplotách bez kúrenia a elektriny,“ povedal. Dodal, že výpadkami prúdu trpia denne milióny ľudí.

Rusko spustilo v pondelok novú vlnu raketovej paľby na ukrajinské civilné ciele, pričom v niektorých  oblastiach prerušilo dodávky vody a elektriny. CNN pripomína, že podľa miestnych úradov pri útokoch zároveň prišla o život prinajmenšom jedna osoba v meste Kryvyj Rih a najmenej dvaja ľudia v Záporoží.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá