Šéf WHO má obavy: Najchudobnejší ľudia budú ušliapaní v tlačenici za vakcínami

  • Šéf WHO pozitívne zareagoval na správy o testoch vakcín proti COVID-19
  • Vlády vyzval, aby sa uistili, že každá krajina dostane vakcíny
COVID-19 vakcína
TASR/AP,Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Šéf WHO pozitívne zareagoval na správy o testoch vakcín proti COVID-19
  • Vlády vyzval, aby sa uistili, že každá krajina dostane vakcíny

Správy o tretej sľubnej vakcíne proti ochoreniu COVID-19 prinášajú „dôvod na nádej“, povedal v pondelok generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Informovala o tom agentúra DPA.

„Svetlo na konci tohto dlhého tmavého tunela po nedávnych pozitívnych správach z testov vakcín začína svietiť jasnejšie,“ povedal Tedros na tlačovej konferencii v Ženeve.

Spravodlivý prístup

Šéf WHO vlády vyzval, aby sa uistili, že každá krajina dostane vakcíny. Takisto privítal vyjadrenia lídrov skupiny G20, ktorí počas víkendového summitu prisľúbili „cenovo dostupný a spravodlivý prístup“ k vakcínam proti novému koronavírusu.

„V súčasnosti existuje vážne riziko, že najchudobnejší a najzraniteľnejší ľudia budú ušliapaní v tlačenici za vakcínami,“ povedal Tedros.

Britský farmaceutický koncern AstraZeneca v pondelok oznámil, že vakcína, ktorú vyvíja spoločne s Oxfordskou univerzitou, má podľa predbežných výsledkov klinických testov priemernú účinnosť 70 percent, pričom jej účinnosť môže v závislosti od spôsobu dávkovania dosiahnuť až 90 percent.

Potvrdené: Decembrové plošné testovanie bude. Matovič sa vyjadril, či bude povinné

Americký farmaceutický koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech v stredu 18. novembra oznámili, že vakcína proti ochoreniu COVID-19, na ktorej vývoji spolupracujú, má až 95-percentnú účinnosť.

Viac než 90-percentnú účinnosť svojej vakcíny minulý pondelok (16. novembra) oznámila i americká spoločnosť Moderna.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK