Sestrička pichala namiesto vakcíny soľný roztok. Hanbila sa priznať, že fľašku s očkovacou látkou rozbila

  • Zdravotná sestra v Nemecku pichala ľuďom namiesto očkovacej látky soľný roztok
  • Bála sa priznať, že jej spadla fľaštička s očkovacou látkou
očkovanie
TASR/AP, AP Vadim Ghirda,MTI/ Attila Balazs
  • Zdravotná sestra v Nemecku pichala ľuďom namiesto očkovacej látky soľný roztok
  • Bála sa priznať, že jej spadla fľaštička s očkovacou látkou

Rozbila vakcínu a chcela to utajiť. Zdravotná sestra v Nemecku namiesto očkovacej látky Pfizer/BioNTech ľuďom pichala soľný roztok. V súčasnosti závažný prípad vyšetruje polícia a úrady sa snažia zistiť, ktorých „zaočkovaných“ ľudí oklamala. Informoval o tom portál The Local.

V nemeckom meste Wilhelmshaven teraz musia otestovať na prítomnosť koronavírusových protilátok v tele približne 200 ľudí. Zdravotná sestra sa totiž nechcela priznať, ktorých ľudí falošne zaočkovala. Podľa vyšetrovateľov išlo o šesť ľudí, ktorým namiesto Pfizeru pichla soľný roztok.

Rozbila fľaštičku s vakcínou

Zdravotná sestra je stíhaná z podozrenia z prečinu ublíženia na zdraví. Vyšetrovatelia z Wilhelmshaven vravia, že „zaočkovaným“ ľuďom nehrozia žiadne zdravotné ťažkosti. Podľa polície žene omylom spadla jedna z fľaštičiek s očkovacou látkou. Zdravotná sestra sa rozhodla, že vakcínu zamení za čistý soľný roztok, ktorým sú dávky Pfizeru obvykle zriedené pri prevoze.

zdroj: TASR/AP, Daniel Cole

Sestričke svedomie pravdepodobne nedalo spať a k svojmu činu sa priznala svojej kolegyni, ktorá okamžite zalarmovala úrady. Podľa agentúry AFP chcela zdravotná sestra za každú cenu zamaskovať, že skutočnú fľaštičku s očkovacou látkou rozbila.

Zdravotná sestra uviedla, že dôvodom jej konania bolo vyhnúť sa tomu, aby musela nadriadených informovať o spadnutej fľaštičke, píše sa v policajnom vyhlásení. Miestne úrady následne zriadili „horúcu linku“ pre ľudí, ktorí boli zaočkovaní v daný deň. Je potrebné, aby sa zistilo, kto dostal soľný roztok a následne bol zaočkovaný vakcínou.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

Systém štyroch očí

Úrady v miestnom očkovacom centre zaviedli prísnejší režim kontroly. Malo by ísť o takzvaný systém štyroch očí, čo znamená, že pri vakcínach musia byť prítomní aspoň dvaja ľudia. Informoval o tom The Local s tým, že týmto spôsobom chcú zabezpečiť, aby sa podobná situácia nezopakovala.

Ultimátna vakcína na všetky mutácie príde už v septembri. Má ochrániť svet pred lockdownmi

V Nemecku bolo doposiaľ odhalených 3 307 769 prípadov nákazy. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 82 344 ľudí. Nemecko plánuje v júni sprístupniť očkovanie proti koronavírusu pre všetkých dospelých. V pondelok to povedala kancelárka Angela Merkelová, ale to iba vtedy, ak v druhom štvrťroku dostane od výrobcov 80 miliónov dávok vakcín.

Podobne ako v ďalších krajinách Európskej únie, aj v Nemecku očkovacia kampaň začala pomalším tempom. V uplynulých týždňoch sa však zrýchlila a podľa oficiálnych údajov dostalo do nedele aspoň prvú dávku vakcíny 23,4 % populácie, pričom zhruba 7,2 % z 83 miliónov obyvateľov Nemecka už dostalo obe dávky.

Zdroje: The Local, AFP, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech