Ultimátna vakcína na všetky mutácie príde už v septembri. Má ochrániť svet pred lockdownmi

  • Podporná dávka vakcíny môže fungovať aj proti juhoafrickej či indickej mutácii koronavírusu
  • Ide totiž o „úpravu“ už existujúcej vakcíny
  • Očkovanie je jediným „východiskom“ z nikdy nekončiacich lockdownov
očkovanie
TASR/AP Alvaro Barrientos, Lisa Leutner
  • Podporná dávka vakcíny môže fungovať aj proti juhoafrickej či indickej mutácii koronavírusu
  • Ide totiž o „úpravu“ už existujúcej vakcíny
  • Očkovanie je jediným „východiskom“ z nikdy nekončiacich lockdownov

Očkovanie je jedinou cestou, ako sa konečne zbaviť pandémie a žiť slobodne, bez akýchkoľvek lockdownov. Svet pomaly otvára svoje hranice, no nie je isté, či sa koronavírus nevráti a krajiny budú musieť opäť zatvoriť svoje brány.

Ďalšia dávka vakcíny proti Covidu, takzvaná boosting jab (podporná dávka), bude podľa všetkého pripravená už v septembri. Podľa vedcov z Oxfordu má chrániť ľudí aj pred novými mutáciami.

Povedal to pred pár dňami profesor imunológie na Oxfordskej univerzite Andrew Pollard pri príležitosti výročia prvého Európana, ktorý bol zaočkovaný oxfordskou vakcínou. Informoval o tom The Irish Sun

Totožnosť prvej zaočkovanej osoby nebola zverejnená. Podľa profesora sú vakcíny „východiskom“ z nikdy nekončiacich lockdownov. Hrozbu podľa britského vedca predstavuje nezaočkovaná populácia.

zdroj: TASR/AP, Sven Hoppe

Očkovanie zabraňuje úmrtiam

Británia pomaly vyhráva svoju vojnu proti ochoreniu COVID-19. Portál DUK News uvádza, že podľa Pollarda budú proti novým variantom čiastočne chrániť aj už vyrobené vakcíny.

Británia očkuje rýchlo a za deň vie podať vakcínu aj 100 000 ľuďom. Najviac zatiaľ zaočkovala v jeden deň (21. marca) takmer 900 000 ľudí. „Úspech očkovacej kampane bol pred rokom nemysliteľný,“ povedal Andrew Pollard.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

The Irisih Sun informuje, že očkovanie prispieva k znižovaniu úmrtí na COVID-19 a znižuje sa aj počet hospitalizovaných vo vážnom stave. Dochádza tak k spomaľovaniu epidémie v krajine.

„Posledné údaje z anglického verejného zdravotníctva ukazujú, že sme v poslednom období zabránili až 10 000 úmrtiam, a to hovoríme len o 30 miliónoch dávok, ktoré boli podané vo Veľkej Británii.“

Vakcína AstraZeneca je často spájaná s tvorbou krvných zrazenín. Minulý mesiac niekoľko európskych krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska a Holandska zastavilo očkovanie touto vakcínu.

Upravená vakcína

Profesor Pollard, ktorý dostal obe dávky, však vyzýva verejnosť, aby „vyvážila riziká a prínosy“. Dodal, že zrazeniny sú „veľmi zriedkavou udalosťou“.

Podporná dávka vakcíny môže fungovať aj proti juhoafrickej či indickej mutácii koronavírusu. Prípadne dokáže znížiť riziko vážneho priebehu choroby. The Irisih Sun ďalej uvádza, že vakcíny nebudú stopercentne účinné, ale môžu znížiť riziko ochorenia.

Pollard v súčasnosti dokončuje podpornú vakcínu. Odhaduje, že už v septembri a najneskôr v októbri sa vďaka nej dokážeme vrátiť do normálu. Ide totiž iba o „úpravu“ už existujúcej vakcíny.

zdroj: TASR/AP, Matthias Schrader

„Musíme sa stále pripraviť na najhorší scenár. Je tu neistota, ale situácia sa zdá byť oveľa pozitívnejšia. V populácii sa vytvára veľká imunita, vírus sa nemôže zmeniť úplne. Aj s novými variantmi tu bude nejaká imunita.

Veľká Británia je podľa neho na tom veľmi dobre. Vakcínu si nechalo pichnúť 90 % tých, ktorým úrady dávku ponúkli. „To je úžasné, nikto to nečakal.“

Zdroje: The Irish Sun, DUK News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá