Severný Pól bude v lete bez ľadu už pred rokom 2050, mnohé zvieratá preto budú trpieť hladom či zahynú

  • Poukazuje na to štúdia na čele ktorej stál doktor Dirk Notz z University of Hamburg v Nemecku
  • Autori analyzovali viac ako 40 klimatických modelov a zistili, že Arktída bude niekedy v lete bez ľadu aj vtedy, keď znížime naše emisie na prijateľnú úroveň
Severný pól bude bez letnej ľadovej pokrývky pred rokom 2050
unsplash/Alexander Hafemann, wikimedia/Andreas Weith,
  • Poukazuje na to štúdia na čele ktorej stál doktor Dirk Notz z University of Hamburg v Nemecku
  • Autori analyzovali viac ako 40 klimatických modelov a zistili, že Arktída bude niekedy v lete bez ľadu aj vtedy, keď znížime naše emisie na prijateľnú úroveň

Globálne otepľovanie našej planéty už dnes nemôže nikto spochybňovať a v posledných rokoch sa tomuto problému začína venovať čoraz viac ľudí s cieľom zachrániť našu planétu. Niektoré správy dokonca hovoria o tom, že ak chceme zabrániť externým horúčavám, musíme konať do roku 2030. Nárast teplôt dokazuje aj najnovšia štúdia na čele ktorej stál doktor Dirk Notz z Univerzity of Hamburg v Nemecku. 

Tá odhaduje, že aj napriek zníženiu emisií letná ľadová pokrývka zmizne už pred rokom 2050. Celá štúdia bola zverejnená v odbornom vedeckom časopise Geophysical Research Letters

Na tento záver tím vedcov prišiel analyzovaním vyše štyridsiatich klimatických modelov a taktiež zohľadnením dát zo Shared Socioeconomic Pathways (SSPs)a Coupled Model Intercomparison Project (CMIP) , čo sú vlastne scenáre plánovaných sociálno-ekonomických globálnych zmien do roku 2100. 

Musíme držať hranicu našich budúci emisií

Podľa dostupných zdrojov náš zostávajúci globálny uhlíkový rozpočet, ktorý môžeme v budúcnosti emitovať, musí byť maximálne na hranici 1 000 gigaton oxidu uhličitého, aby sme zabránili globálnemu zvyšovaniu teplôt. Podľa štúdie doktora Notza však ani takéto dodržanie pravidiel nepomôže a Arktída bude v niektorej časti leta bez ľadu. 

Severný pol bez letnej ľadovej pokrývky pred rokom 2050
zdroj: ilustračný obrázok/ unsplash.com

„Ak rýchlo a podstatne znížime globálne emisie a udržíme globálne otepľovanie na hladine pod 2 stupňami Celzia, arktický morský ľad pravdepodobne v lete príležitostne zmizne ešte pred rokom 2050. Toto zistenie nás skutočne prekvapilo,“ uviedol Dirk Notz vo svojom vyhlásení

Vedci spravili celkovo 128 simulácií, ktoré zahŕňali budúce globálne emisie na úrovni menšej ako 1000 gigaton oxidu uhličitého a až 101 z nich ukázalo pokles letnej ľadovej pokrývky v Arktíde pod 1 milión kilometrov štvorcových pred rokom 2050.

Polárnym zvieratám hrozí smrť

Ohrozené sú najmä polárne medvede, ktoré zvyknú v lete prejsť zo svojho zimného územia na Svalbardské ostrovy, kde vždy nájdu dostatok teploty.

Kvôli globálnemu otepľovaniu a topiacemu sa ľadu sa čoraz častejšie stáva, že k ich presunu nedôjde a sú nútené sa kŕmiť vtáčími vajcami či menšími zvieratami. Množstvo z nich tak trpí hladom a sú odsúdené na smrť. V ohrození sú však viaceré tamojšie zvieratá, život v Arktíde ryby, morské cicavce či vtáky.

Naša planéta sa zmení

O tom dnes už skutočne nie je pochýb, keďže globálne otepľovanie začína naberať na obrátkach. To, že globálne otepľovanie nie je možné zastaviť, ale jedine spomaliť, si myslí aj vedec zaoberajúci sa výskumom klimatických zmien Gavin Smith. To, ako naša planéta bude vyzerať o desiatky rokov je, dnes pomerne otázne, no už dnes existujú predikcie na základe ktorých môžeme vzhľad našej planéty pomerne jasne predpovedať.  

Zdroje: Geophysical Research Letters, iflscience.com, phys.org, anthropocene.info

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá