Severokórejský vodca Kim nazval reakciu jeho krajiny na pandémiu žiarivým úspechom

  • Vírus vraj vyhnal úplne
  • Analytici a odborníci na pandémiu sa týchto tvrdení obávajú
kim a korona
TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, Unsplash.com/Fusion Medical Animation
  • Vírus vraj vyhnal úplne
  • Analytici a odborníci na pandémiu sa týchto tvrdení obávajú

Čelný predstaviteľ a vodca KĽDR sa netají, že situáciu s novým koronavírusom zvláda. Na včerajšom zasadnutí politbyra vyhlásil, že situácia v krajine sa zastabilizovala. Téme sa venuje britský spravodajský denník BBC. 

Severná Kórea na pol roka uzavrela hranice a tým zabránila šíreniu ochorenia. Kim Čong-un včera dokonca potvrdil, že žiadne nové prípady už nepribúdajú. Analytici ho okamžite vyviedli z omylu, tvrdia, že to nie je pravdepodobné. 

Kim včera predniesol reč o tom, že v priebehu šiestich mesiacov podrobne analyzoval národné núdzové riešenia a všetky protiepidemiologické práce. Úspech podľa neho dosiahli práve prezieravým vedením Ústredného výboru strany. Zároveň zdôraznil, že počas celého pol roka neodpočíval, ale ustavične pracoval na zlepšovaní a vytváraní analýz, ktoré by súčasnému stavu dopomohli čo najviac. 

Severná kórea Kim
zdroj: TASR/AP

Severokórejský líder Kim Čong-un zároveň varoval, že KĽDR musí byť voči novému druhu koronavírusu aj naďalej „maximálne ostražitá“. Informovala o tom dnes ráno agentúra TASR s odvolaním sa na tamojšie médiá.

Šesťmesačné úsilie krajiny v boji proti koronavírusovej pandémii označil Kim Čong-un na stretnutí vládnucej Kórejskej strany práce za „žiarivý úspech“, napísala severokórejská tlačová agentúra KCNA. Príliš rýchle uvoľňovanie opatrení povedie podľa neho k „nepredstaviteľnej a nenapraviteľnej kríze“.

Vírus úplne zastavili

 Pchjongjang „úplne zabránil“ vírusu, aby sa dostal do krajiny, uviedol líder KĽDR. Upozornil však na to, aby boli ľudia naďalej obozretní – vírus sa totiž ešte stále šíri v susedných krajinách.

Severokórejské štátne médiá v júni priniesli správu, že nový koronavírus komunistickú krajinu nezasiahol a neevidujú tam žiaden prípad nákazy. Tieto tvrdenia však odborníci spochybňujú. Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap však napísala, že skutočnosť, že za posledné tri mesiace sa uskutočnilo už druhé zasadnutie politbyra, môže naznačovať, že zdravotná situácia v krajine je vážna.

Slovenka za rok našetrila 18-tisíc a od základu zmenila svoj život

Severná Kórea pred šiestimi mesiacmi uzavrela svoje hranice a tisíce ľudí tak museli zostať v izolácii a zatvorili sa aj školy. Tie sú už medzičasom opäť otvorené, v platnosti však naďalej zostáva zákaz verejných zhromaždení a zaviedla sa povinnosť nosiť ochranné rúška, uviedla vo svojej správe z 1. júla agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Podľa WHO testovali na nový koronavírus (SARS-CoV-2) v krajine len 922 osôb, výsledky všetkých testov boli údajne negatívne.

Zdroje: bbc.com, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech