Veľký prehľad: Ako si nájsť tú pravú brigádu a na aké povinnosti nesmieš zabudnúť

  • V lete je o brigádnikov veľký záujem
  • Študenti, no i seniori môžu sezónne pracovať
  • Treba si ale dať pozor na počet odrobených hodín a výšku zárobku
leto, brigáda
Ilustračný obrázok, Unsplash/Megan Bucknall, Natalie Grainger
  • V lete je o brigádnikov veľký záujem
  • Študenti, no i seniori môžu sezónne pracovať
  • Treba si ale dať pozor na počet odrobených hodín a výšku zárobku

Kde začať pri hľadaní brigády? V prvom rade vo vlastnej hlave. Treba mať jasno v tom, čo by si chcel robiť a taktiež či by to malo byť blízko domova, na druhom konci republiky alebo v zahraničí. A potom sa stačí pustiť do hľadania. 

„Určite odporúčam sledovať overené pracovné portály, weby preverených personálnych agentúr, ale aj odporúčané skupiny na sociálnych sieťach, kde sa ponúkajú pracovné príležitosti vo forme brigády,“ radí Roman Kučera, výkonný riaditeľ personálnej agentúry z MAXIN´S Group.

Pre mladých ľudí má extra tip: „Ak máte vysnívaného budúceho zamestnávateľa, určite by som sledoval jeho web a jeho profily na sociálnych sieťach. Možno už toto leto budete môcť u neho získať pracovnú skúsenosť. Spoznajú vás a vy sa buď utvrdíte v presvedčení, že je to pre vás dobré miesto, alebo pochopíte, že budete stálu prácu radšej hľadať inde.“

Komu legislatíva umožňuje brigádu?

Pracovať popri štúdiu a počas prázdnin môže podľa našej legislatívy človek, ktorý dovŕšil 16 rokov, má ukončenú základnú školskú dochádzku a ešte nepresiahol vek 26 rokov. Podmienkou je aj denné alebo externé štúdium na strednej škole alebo denná forma štúdia na vysokej škole.

Na dohodu (pozor, nie formou brigády) môžu pracovať poberatelia starobného dôchodku. Tí si však hľadajú iné oblasti a pozície ako brigádnici. Formou brigády sa sezónne obsadzujú najmä miesta ako čašník/barman, chyžná, plavčík, animátor pre deti alebo poľnohospodárske práce pri zbere ovocia a zeleniny. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Profesia, Profesia, Profesia, Profesia, Profesia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá