Pozri sa, aké zľavy máš ako mladý Európan na cestách v krajinách EÚ

  • Mladí Európania si môžu pri cestovaní uplatňovať viaceré zľavy
  • Niektoré benefity platia v celej EÚ, iné iba v konkrétnych krajinách
airport-3511342_960_720
  • Mladí Európania si môžu pri cestovaní uplatňovať viaceré zľavy
  • Niektoré benefity platia v celej EÚ, iné iba v konkrétnych krajinách

Európa ponúka svojim mladým občanom množstvo benefitov. Prevažne ide o zľavy na cestovanie alebo vstupy úplne zadarmo.

Vybrali sme zopár tipov, ktoré mladým Európanom môžu spríjemniť život a zároveň podporujú poznávanie kontinentu a rôznych kultúr.

Cestovná karta pre 18-ročných

Európska komisia v lete 2018 prvýkrát poskytla tzv. Interrail preukazy v hodnote do 510 € pre 20 000 až 30 000 18-ročných Európanov, ktoré im majú pokryť náklady alebo časť nákladov pri cestovaní v krajinách EÚ.

Nárok na voľný preukaz majú všetci mladí Európania zo všetkých členských štátov. Je možné ho uplatniť na letenky, vlaky, autobusy či trajekty.

EÚ v marci vyčlenila 12 miliónov eur pre prvý pokus so zľavami pre európsku mládež. Ak bude mať program úspech, Európsky parlament ho môže neskôr rozšíriť a zvýšiť aj poskytovanú sumu.

Ak máš spomínaný vek a chceš zľavový preukaz, navštív webovú stránku Discover EU.

Európska karta mládeže

Európska karta mládeže je zľavová karta pre mladých ľudí ako 30 rokov (alebo 26 rokov v závislosti od regiónu) z akejkoľvek krajiny.

Ponúka tisícky zliav na miestnej úrovni v členských štátoch EÚ a čiastočne aj mimo nej. Dokopy platí v 36 krajinách v rámci Európy.

Pomocou filtračného nástroja ich webových stránok môžete vyhľadať ponuky na zľavy v oblastiach kultúry, cestovania, ubytovania, nakupovania a služieb.

Karta stojí od 5 do 19 eur v závislosti od toho, kde ju kúpiš a zvyčajne platí jeden rok.

Tour po hlavných európskych mestách

Ďalším krokom z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (EPP), ktorý spustil kampaň za bezplatné cestovanie, je presadzovanie zľavnených „mestských preukazov“ pre mladých ľudí.

Jediný preukaz by umožnil prístup ku všetkým spôsobom verejnej hromadnej dopravy v európskych hlavných mestách, niektorým múzeám a kultúrnym pamiatkam.

„Cieľom je podporovať európsku identitu a výmenu kultúry medzi mladými ľuďmi“, uviedol pre Euronews riaditeľ pre tlač a komunikáciu strany EPP Pedro Lopez.

Miestne zľavy

Členské štáty EÚ na národnej úrovni poskytujú „vlastné“ typy výhod pre mládež. Vo Francúzsku napríklad platí bezplatný vstup do trvalých zbierok v národných múzeách a pamiatkach pre ľudí do 26 rokov.

V Maďarsku má mládež zase 33% zľavu na cestovanie vlakom, ktorá trvá každý týždeň od 10:00 v piatok do polnoci v nedeľu.

Na Slovensku môžu okrem slovenských študentov cestovať vlakom zadarmo aj dôchodcovia nad 62 rokov a študenti zo všetkých členských krajín EÚ. Zahraniční pasažieri však budú potrebovať do slovenčiny preložené potvrdenia, ktoré musia mať notárom overené.

Mnoho ďalších európskych miest ponúka bezplatné alebo zľavnené vstupy do múzeí či na dopravu. Treba si preto vždy zistiť, čo ponúka konkrétna krajina, ktorú sa chystáte navštíviť.

Zdroj: Euronews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá