Si smutný? Pravdepodobne za to môže cestovanie a Facebook

  • Vedcov zaujímalo ako nás ovplyvňujú príspevky našich priateľov z dovoleniek, a tak spravili výskum
  • Posty na Facebooku v nás vyvolávajú závisť, ale môžu nás aj nakopnúť k akcii
  • Na príspevky reagujú rôzne vekové kategórie inak
adventure_travel
Pexels
  • Vedcov zaujímalo ako nás ovplyvňujú príspevky našich priateľov z dovoleniek, a tak spravili výskum
  • Posty na Facebooku v nás vyvolávajú závisť, ale môžu nás aj nakopnúť k akcii
  • Na príspevky reagujú rôzne vekové kategórie inak

Pravdepodobne ste sa už stretli s tvrdeniami, že kvôli sociálnym sieťam sa cítime zle. Ľudia predsa uverejňujú len tie fotky, na ktorých vyzerajú dobre, potom sa pozrieme do zrkadla a hneď vidíme nejakú tú chybičku krásy. Aj keď sme si vedomí toho, že život na obrazovkách počítačov, smartfónov či tabletov nie je skutočný, môže nám pozorovanie virtuálneho života spôsobiť vrásky na tvári, dokazuje štúdia uskutočnená na univerzitách v Edinbourghu, Exeteri a Falmouthe a na Štokholmskej škole ekonomiky.

Štúdia si do hľadáčika zobrala 800 ľudí vo veku 18 až 70 rokov. Interview sa uskutočňovalo online, ale aj prostredníctvom telefonických rozhovorov.

Za negatívne pocity môžu najmä príspevky z cestovania

Ľudia uverejňujú fotografie dúfajúc, že prostredníctvom nich o sebe vytvoria určitý obraz, prípadne inšpirujú priateľov. Štúdia taktiež odhalila, že až 90% používateľov Facebooku pociťuje pocity skľúčenosti potom, ako uvidia cestovateľské príspevky priateľov. Zaujímavé je, že reakcie ľudí sa môžu líšiť s ohľadom na vek.

Starší ľudia vezmú osud do vlastných rúk, mladšie ročníky ostávajú pasívne

Ľudia narodení pred rokom 1980 používajú tieto pocity ako motiváciu. Negatívnu skúsenosť interpretujú ako závisť radosti z cestovania. Takže namiesto toho, aby plakali doma do vankúša, využijú príležitosť, zabookujú si letenku a idú objavovať svet.

Používatelia Facebooku narodení po roku 1980 reagujú úplne inak. Namiesto toho, aby išli cestovať aj oni, vypnú sociálnu sieť a snažia sa na všetko zabudnúť. Robia teda niečo iné, niečo, čo v nich vyvolá pocit šťastia. Napríklad si pozrú fotky z minuloročnej dovolenky alebo idú nakupovať, samozrejme, online.

Za všetkým hľadaj závisť

Prečo v nás ale tieto pocity vznikajú? Nemali by sme byť šťastní, keď vidíme svojich priateľov na zaujímavých miestach? Mali by sme sa tešiť, že možno o 2 týždne si budeme slnečné lúče na pláži užívať aj my…

Výskumníci sa zhodujú, že nepríjemný pocit je veľmi úzko prepojený so závisťou. Ženy, ktoré sa zúčastnili štúdie ako subjetky, najčastejšie závideli čas strávený s rodinou a priateľmi, starší ľudia závideli možnosť cestovať. Keď každý deň vidíte fotografiu niekoho na krásnom mieste, začnete skrátka cítiť, že nežijete naplno a že niečo robíte zle. Život vám takpovediac uteká medzi prstami.

Pozor na vlastné zdravie

Závistlivosť nie je však to najhoršie, čo sociálne siete spôsobujú. Tieto pocity môžu mať negatívny dopad na naše zdravie. Vedúci výskumu Dr.Ben Marder uviedol: „Zistenia nám pomáhajú lepšie porozumieť emocionálnym a behaviorálnym reakciám na uverejnené posty. Ukazujú, aké smutné pocity v nás tieto, na prvý pohľad, idylické fotky od priateľov na sociálnych sieťach vyvolávajú a taktiež, ako nás ovplyvnia v našom ďalšom konaní.“

Aj keď je veľmi ťažké odosobniť sa od takýchto postov, práve to by sme mali urobiť. Nikdy nevieme, aký príbeh sa za fotkou v skutočnosti skrýva. Tá fotka pri mori nemusí byť ani aktuálna, možno je aj 2 roky stará, preto netreba všetko brať hneď vážne. A ak vo vás aj napriek tomu príspevok vyvolá túžbu cestovať, nič vám nebráni splniť si svoj sen.

Stačí začať plánovať, sporiť a o rok môžete stáť na tom istom mieste ako váš priateľ. Ak by sme ostali smutní po každom cestvateľskom príspevku uverejnenom na internete, o chvíľu by našu planétu obýval nový druh depresívnych bytostí –  homo deprimere.

zdroj: www.technology.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá