Šikana po slovensky: Strážcovi prírody podpálili autá, ľudia sa rozhodli zakročiť

  • Slováci spájajú sily pre dobrú vec
  • Vytvorili zbierku pre strážcu prírody, ktorý čelí neférovej šikane
les, muž
Unsplash/backman
  • Slováci spájajú sily pre dobrú vec
  • Vytvorili zbierku pre strážcu prírody, ktorý čelí neférovej šikane

Na Slovensku existujú zamestnania, ktoré majú za úlohu riadenie a kontrolu našej prírody s cieľom jej ochrany. Cieľom je, aby bola zachovaná v čo najlepšom stave pre ďalšie generácie. Dlhodobo sa o to snažia členovia Štátnej ochrany prírody.

Pri výkone ich služby sú takmer na dennej báze zaznamenané útoky, či už verbálne, fyzické a dokonca i škody na ich vlastnom majetku. Títo ľudia vykonávajú svoju činnosť nie pre svoje osobné uspokojenie, ba dokonca ani s vidinou osobného zisku. Práve oni mnohokrát nasadzujú i svoje životy a životy svojich rodinných príslušníkov za celú našu spoločnosť.

Posledný známy prípad zastrašovania strážcu prírody je z konca marca tohto roku, kedy došlo k podpáleniu jeho dvoch áut, jedno z nich bolo riadne označené znakom Štátnej ochrany prírody a znakom Slovenskej republiky.

Tomuto podpáleniu predchádzal fakt, že na jeseň 2021 tento strážca prichytil dvoch zamestnancov Štátnych lesov SR pri nelegálnom výrube dubového dreva.

„Takýchto prípadov zastrašovania je viac, a preto vidíme za správne, vyvolať zbierku pre ľudí, ktorým pri výkone ochrany prírody vznikli rôzne škody.“

Finančné prostriedky z tejto zbierky budú použité na kúpu hnuteľných vecí, fotopascí, monitorovacích zariadení, osobných vecí a iného majetku, ktoré boli takto poškodené alebo zničené.

„Musíme si uvedomiť, že táto činnosť je pre nás všetkých, pre celú spoločnosť, a preto by sa spoločnosť mala postaviť za takýchto ľudí. Chráňme naše životné prostredie, chráňme naše lesy, chráňme naše krásne Slovensko,“ píše sa vo výzve.

Zásadný projekt

Environmentálny fond v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR spustil už tretí ročník Programu ochrany prírody (POP). Jeho cieľom je zabezpečiť starostlivosť o chránené časti prírody a krajiny Slovenska, podporiť ochranu prírody a pozitívny vzťah obyvateľstva k nej. Žiadosti je potrebné dodať do 25. júla.

Program ochrany prírody zahŕňa tri činnosti, v rámci ktorých je možné požiadať o dotáciu. Ide o praktickú starostlivosť a manažment osobitne chránených častí prírody a krajiny, podporu infraštruktúry ochrany prírody a udržateľných foriem turizmu a výchovu a informovanosť k ochrane prírody.

Maximálna výška dotácie pre fyzické osoby, ktoré nevykonávajú hospodársku činnosť, obce, občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie je 8 000 eur.

Mikroregionálne združenia obcí a miestne akčné skupiny môžu získať finančnú podporu až do výšky 10 000 eur. Žiadateľ je oprávnený podať iba jednu žiadosť vždy len jedným spôsobom doručenia do 25. júla 2022.

V roku 2021 bolo z Programu ochrany prírody realizovaných 34 projektov a celkový objem poskytnutých finančných prostriedkov bol takmer 130-tisíc eur. Žiadateľom sa podarilo vďaka dotácii vysadiť Morušovú alej v dĺžke 1 000 metrov v obci Trstené pri Hornáde a využiť technickú stavbu – komín kotolne MŠ v Spišskej Starej Vsi ako hniezdnu podložku pre bociana bieleho.

Pomoc lesom

Naučiť sa porozumieť našim lesom a dať deťom základ pre lepšie pochopenie ich významu je rozhodujúcim krokom k ochrane prírodných zdrojov pre budúce generácie.

Lesy pomáhajú udržiavať zdravé ovzdušie, pôdu, vodu a zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení najväčších výziev, ktorým čelíme dnes, ako sú klimatické zmeny, eliminácia hladu a udržateľnosť mestských a vidieckych spoločenstiev.

Strážcovia pripomínajú, že svet od roku 1990 stratil 420 miliónov hektárov lesa, čo je oblasť väčšia ako India, pričom odlesňovanie pokračuje rýchlosťou približne 10 miliónov hektárov ročne, najmä v dôsledku poľnohospodárskej expanzie.

Udržateľné a prírode blízke hospodárenie v lesoch môže pomôcť znížiť odlesňovanie, obnoviť degradovanú krajinu a poskytnúť ľuďom pracovné miesta a obnoviteľné materiály.

Zdroje: Ľudia Ľuďom, Štátna ochrana prírody SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá