Silné búrky „potopili“ centrum Banskej Bystrice. Tvoria sa kolóny

  • Počasie nás včera poriadne potrápilo
  • Dnes sa búrky objavia znova, no už na iných miestach Slovenska
Banska Bystrica pod vodou
Mimoriadna situácia , FB/www.iMeteo.sk
  • Počasie nás včera poriadne potrápilo
  • Dnes sa búrky objavia znova, no už na iných miestach Slovenska

Počasie nás včera poriadne potrápilo. Včerajšie búrky vyprodukovali viac než 15 800 bleskov, z ktorých väčšina udrela na západe Slovenska. Z dôvodu búrky boli zaplavené niektoré úseky ciest, ale aj rodinné domy.

„Na miestach pomáhajú dobrovoľní hasiči. Upozorňujeme vodičov, že husté blato nahlásili vodiči aj na hlavnom ťahu cesty I/51 z Trstína na obec Boleráz,“ uviedla polícia. „Zároveň odporúčame zvýšiť opatrnosť na cestách, dodržiavať dostatočné odstupy medzi vozidlami a rýchlosť jazdy prispôsobiť aktuálnym poveternostným podmienkam,“ informovala v utorok (23. 5.) polícia.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zasahovali v súvislosti s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia celkom 95-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová. 

„Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali 31-krát a v Bratislavskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná 20-krát,“ priblížila.

Dnes môžeme počítať s búrkami opäť, avšak v inej časti Slovenska, upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy platia pre celý Prešovský a Košický kraj, takmer celý Banskobystrický kraj a okresy Liptovský Mikuláš a Tvrdošín v Žilinskom kraji.

Intenzívny dážď však môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako je stekanie vody zo svahov či zatopenie pivníc, podchodov a podjazdov.

Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu i prechodne obmedziť cestnú premávku.

Výstrahy platia predbežne od 11:00 do 20:00.

Pod vodou

O 16.00 hod. búrky úradovali aj v Banskej Bystrici, kde prívalový lejak zaplavil centrum. Ako uvádza portál iMeteo.sk, viaceré ulice sú doslova pod vodou.

Kvôli zatopeným cestám sa v meste tvorili aj obrovské kolóny. Vodiči museli jazdiť veľmi opatrne. 

Autá sa vo vode pohybovali veľmi pomaly, takmer stáli. Rozsiahle kolóny sa tvorili pred Huštákom. Vodiči museli byť trpezliví a jazdiť veľmi opatrne. Pri takomto množstve vody môže hroziť tzv. aquaplaning. 

Ťažko prejazdné cesty boli aj pred Okresným úradom. Počas jednej hodiny spadlo podľa amatérskych zrážkomerných staníc až 50 mm zrážok. 

Po poobednom silnom prívalom daždi bol v meste vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Vyhlásili ho na krízovom štábe, ktorý zvolal primátor Ján Nosko. Na území mesta došlo k zatopeniu viacerých ulíc, ale aj objektov mesta. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.

„Vzhľadom na hlásené záplavy primátor Ján Nosko zvolal v priebehu dňa na mestskom úrade krízový štáb, kde od 16.00 h vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Zúčastnili sa na ňom zamestnanci mestského úradu a náčelník mestskej polície. Kontaktovali Hasičský a záchranný zbor (HaZZ), Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť, Slovenský vodohospodársky podnik, ktoré oznámili, že aj napriek extrémnemu množstvu zrážok je hladina Hrona nízka a klapky sú v poriadku. Kanalizačné vpusty nestíhali odvádzať extrémne množstvo zrážok,“ konštatovala Adamovičová.

Búrková vlna putovala na východ

Búrková vlna sa už počas včerajšieho večera presunula smerom na východné Slovensko, kde búrky slabli, informuje portál iMeteo. No dnes Slovensko neobídu tiež. S najväčšou pravdepodobnosťou nebudú také plošné a nebezpečné ako v utorok.

Západ našej krajiny sa nachádza za studeným frontom, teda v tejto oblasti už búrkovú činnosť očakávať nemusíme. Naopak, východné Slovensko sa ešte bude nachádzať pred studeným frontom, čo znamená, že počas dňa hrozia búrky práve na tomto území Slovenska.

Búrky sa môžu objaviť ešte pred poludním, ale okolo obeda a popoludnia môžu na východe Slovenska počítať s nebezpečnými sprievodnými javmi, ako prívalové zrážky či krúpy, informuje portál ďalej.

Jav: Búrky, výstraha 1. stupňa
zdroj: SHMÚ

Zrážky v Bratislave

V dôsledku nepriaznivého počasia bola počas utorka doprava v hlavnom meste komplikovaná. Na nábreží Dunaja za River Parkom smerom na Most SNP sa vodiči zdržiavali kvôli konárom, ktoré spadli na čelné sklo jedného auta. Hasiči a policajti poskytovali vodičovi pomoc.

Taktiež v iných častiach mesta dochádzalo k tvorbe kolón v dôsledku krupobitia, píše TASR. 

Mimoriadny stav

Portál iMeteo informuje, že po včerajších veľmi intenzívnych búrkach s krupobitím vyhlásila Senica mimoriadny stav. Mesto vytopilo a niekoľko líc sa nachádzalo pod vodou. Rovnako boli na tom aj polia a záhrady.

Senica vyhlásila mimoriadny stav už v utorok od 17:30, a to až do odvolania, informovala pre TASR hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Silný dážď zaplavil viaceré miestne cesty, dvory a záhrady rodinných domov a zaplavený bol aj jeden z domov v Kunove. Na mieste zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči mesta a Mestská polícia Senica, ktorá odkláňala dopravu.

„Najväčšie škody spôsobili nánosy bahna v prípade jedného rodinného domu. Jeho majiteľka je staršia pani, ponúkali sme jej náhradné ubytovanie, pretože ako mesto sme na tento účel zriadili tzv. krízový byt. Pani však túto možnosť odmietla, sme v kontakte aj s jej príbuznými, ktorých sme informovali o situácii,“ uviedol pre TASR zástupca primátora Filip Lackovič.

Zdroje: TASR, iMeteo, iMeteo, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá