Simpsonovci oslavujú 30. výročie. Toto si o nich netušil

  • Prvý diel Simpsonovcov premiéroval presne pred 30 rokmi
  • Seriál o žltej rodinke sa tak stal najdlhšie vysielaným televíznym programom v histórii
  • Druhý najdlhšie vysielaný seriál Právo a poriadok mal o 10 sérií menej
TASR/AP
TASR/AP
  • Prvý diel Simpsonovcov premiéroval presne pred 30 rokmi
  • Seriál o žltej rodinke sa tak stal najdlhšie vysielaným televíznym programom v histórii
  • Druhý najdlhšie vysielaný seriál Právo a poriadok mal o 10 sérií menej

Keď sa Matt Groening v roku 1987 konečne dočkal svojej veľkej premiéry ako autor krátkeho animáku o žltej rodinke, určite nečakal, že o 30 rokov neskôr bude so svojím tímom pracovať na jeho 674. epizóde.

Prvá skrátená verzia populárneho seriálu bola odvysielaná v rámci programu The Tracy Ullman Show v roku 1987. O dva roky neskôr schválil Fox vysielanie celého 20-minútového dielu, ktorý oficiálne zahájil jeho úspešnú televíznu kariéru. My ti prinášame zoznam 10 faktov, ktoré mohli uniknúť aj tomu najskalnejšiemu fanúšikovi.

Žltá farba

Ako The Guardian, neobvyklé sfarbenie, ktoré je pre postavy Simpsonovcov charakteristické, vzniklo preto, lebo tvorcovia chceli divákov zaujať niečím novým. Na konci 80. rokov bol už televízny divák mierne znudený a zvyknutý prepínať medzi programami, žltá farba ho mala upútať a prinútiť nepreladiť na ďalší kanál.

Výrazné siluety

Greoning chcel tiež zaujať siluetami postáv, podľa nich mali byť ľahko rozoznateľné. Práve preto majú všetky charaktery výrazné účesy aj tvary.

V USA je 30 Springfieldov

Springfield je jedno z najpoužívanejších amerických názvov pre mestá. Autori si ho podľa CNN vybrali, pretože nechceli byť limitovaní presnou lokalitou, kde sa mal seriál odohrávať. V rôznych epizódach sa objavujú rozličné geografické znaky od riek cez hory až po pláž, podľa toho, čo práve daný diel vyžaduje.

Päť prstov

Všetko postavičky v seriáli majú iba 4 prsty, no Boh a Ježiš ich ako jediní majú päť.

Fox nemôže zasahovať do scenára

Mattovi Groeningovi sa podarilo presadiť klauzulu v zmluve, podľa ktorej nemôže Fox v podstate nijako zasahovať to tvorivého procesu autorov, ani vystrihovať scény. Vďaka tomu sa tak mnohokrát v seriáli objavili scény, v akých si tvorcovia robia z televíznej stanice terč posmechu.

Paul McCartney urobil z Lisy vegetariánku

Paul McCartney sa objavil v piatej epizóde 7. série po boku svojej vtedajšej manželky Lindy, v ktorej sa z Lisy stala vegetariánka. Ako uvádza britské Metro, so svojím účinkovaním McCartney súhlasil iba pod podmienkou, že Lisa nebude vegetariánka iba v tejto epizóde, ale zostane ňou až do konca programu.

V seriáli počuť aj Groeninga

Spomínaš si na zvuk, aký vydáva Maggie pri cmúľaní cumlíka? Práve za ním stojí samotný tvorca Matt Groening.

Stotisíce pre hercov

Herci, ktorí dabujú hlavné postavy v angličtine, zarábali na začiatku seriálu 30-tisíc dolárov za epizódu, v roku 2004 to už bolo 125-tisíc dolárov a v súčasnosti ich plat siaha už na 400-tisíc dolárov za jedinú epizódu.

Megaúspešný film

Simpsonovci vo filme zožali minimálne rovnaký úspech ako na televíznych obrazovkách. Investícia do jeho produkcie bola 75 miliónov dolárov. Film nakoniec Foxu zarobil 528 miliónov.

zdroj: Flickr (Miquel C.)

Miliardový biznis

Ako uvádza Forbes, Simpsonovci vďaka svoju merchu dokázali zarobiť už takmer 5 miliárd dolárov. Celkový majetok jeho tvorcu je odhadovaný na 600 miliónov dolárov.

Zdroje: Telegraph, CNN, NME, SimpsonsFanDom, Forbes, Metro

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech