Singapur má výnimočného premiéra – uverejnil svoj kód na riešenie Sudoku

  • Premiér krajiny Singapur Lee Hsien Loong uverejnil minulý rok svoj programový kód na riešenie Sudoku. Kód nahral na svoju facebookovú stránku a prosil svojich fanúšikov o nájdenie chýb a pomoc s optimalizáciou.
Lee_Hsien-Loong_-_World_Economic_Forum_Annual_Meeting_2012
  • Premiér krajiny Singapur Lee Hsien Loong uverejnil minulý rok svoj programový kód na riešenie Sudoku. Kód nahral na svoju facebookovú stránku a prosil svojich fanúšikov o nájdenie chýb a pomoc s optimalizáciou.

Iba veľmi málo ľudí na vedúcich postaveniach krajín sveta môže tvrdiť, že rozumie technológiám. Ešte menej z nich pravdepodobne programovalo alebo hoci len videlo programový kód. Premiér Singapuru je ale výnimka. Lee Hsien Loong uverejnil minulý rok svoj funkčný programový kód na riešenie Sudoku a prosil o nájdenie chýb.

 

I told the Founders Forum two weeks ago that the last computer program I wrote was a Sudoku solver, written in C++…

Posted by Lee Hsien Loong on 4. máj 2015

 

Nejedná sa o prvú príležitosť, kedy premiér spomenul kód na verejnosti. V apríli minulého roku prezentoval pred vedúcimi postavami IT priemyslu na Founders Forum so slovami: „Posledný program, ktorý som pred rokmi napísal riešil Sudoku v jazyku C++. Dve z mojich detí sa venujú informačným technológiám. Obe promovali na MIT. Jeden z nich otvoril knihu, nalistoval kapitolu a dal mi ju do ruky. Prečítaj si toto. Bola to učebnica o programovacom jazyku Haskell.“ hovorí premiér a dodáva: „Tá kniha bude mojím čítaním na dôchodku.“

12070709_1065100763524376_210985376_n

 

Po príhovore sa premiérovi ozvalo mnoho ľudí s prosbou vidieť jeho kód a práve preto uverejnil časť kódu na sociálnej sieti a odkázal na Google Drive zložku, kde sa nachádzal celý zdrojový kód, príklad výstupu a spustiteľný súbor. „Jedná sa o jednoduchý program, ktorý beží v príkazovom riadku v DOS okne.“, píše Lee na sociálnej sieti a pokračuje: „Stačí zadať vstupné informácie pre Sudoku a program vráti na výstupe jedno alebo viac riešení, počet krokov, ktoré program potreboval na vyriešenie a čiastočné dáta o vyhľadávaní.“

„Dúfam, že sa s kódom zabavíte. Dajte mi prosím vedieť, ak nájdete chyby.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech