Škandál vo Vatikáne: Nahý muž vyskočil na oltár, chcel poukázať na dôležitú tému

  • Vo Vatikáne protestoval nahý muž
  • V nesúhlase s vojnou vyskočil na oltár
  • Ukrajina ďalej bojuje, zostreľuje desiatky dronov
Vatikán, fresky, kardináli, pápež
TASR/Andrew Medichini, Gregorio Borgia
  • Vo Vatikáne protestoval nahý muž
  • V nesúhlase s vojnou vyskočil na oltár
  • Ukrajina ďalej bojuje, zostreľuje desiatky dronov

Vo Vatikáne sa vo štvrtok večer odohral škandál. V Bazilike svätého Petra vo Vatikáne sa muž vyzliekol a postavil sa nahý na oltár. Stalo sa tak krátko pred zatvorením chrámu, informuje TASR na základe britskej televízie Sky News.

Údajne šlo o protest proti invázii Ruska, pretože nápis na mužovom chrbte vyzýval na záchranu detí na Ukrajine, uviedol vatikánsky zdroj.

Švajčiarska garda, ktorá dohliada na bezpečnosť vo Vatikáne, muža odovzdala talianskej polícii. Škrabance na tele si spôsobil sám vlastnými nechtami, dodal zdroj.

Pápežský oltár je umiestnený pod honosným bronzovým baldachýnom. Je postavený nad hrobom svätého Petra, ktorého dal popraviť rímsky cisár Nero.

Ostreľovanie Ukrajiny

Ukrajina zostrelila v noci na piatok vyše 30 rakiet a dronov, ktorými Rusko útočilo na hlavné mesto Kyjev. TASR informuje podľa portálu britskej stanice Sky News.

Vojenská správa Kyjeva na sociálnej sieti Telegram oznámila: „Podľa predbežných informácií ukrajinská protivzdušná obrana zistila a zničila vo vzdušnom priestore nad Kyjevom a okolo Kyjeva vyše 30 vzdušných cieľov rôznych druhov.“

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko predtým oznámil dve samostatné vlny útokov a neskôr na Telegrame napísal, že záchranné služby nemali žiadne telefonáty so žiadosťou o pomoc.

Rusko sa zatiaľ k najnovšiemu útoku nevyjadrilo.

Neutralita Švajčiarska

Dolná komora švajčiarskeho parlamentu zahlasovala vo štvrtok proti návrhu zákona, ktorý by výslovne povolil transfer zbraní švajčiarskej výroby na Ukrajinu. Iniciatívu podporilo 75 poslancov, no proti sa ich vyslovilo 98, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Jean-Luc Addor z populistickej, pravicovej a najväčšej parlamentnej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) povedal, že „prijatie tejto iniciatívy by znamenalo zaujať stanovisko k jednému z protagonistov (konfliktu), o čom značí aj samotný názov (,Lex Ukrajina‘)“. Legislatíva by preto podľa jeho slov porušovala vojenskú neutralitu Švajčiarska, čo je postoj, ktorý táto krajina dlhodobo zastáva.

O neutralite Švajčiarka sa horlivo diskutuje už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z vlaňajšieho februára, konštatuje AFP. Bern síce nasledoval kroky EÚ a uvalil sankcie na Moskvu, v otázke vojenskej neutrality však zatiaľ takú flexibilitu nepreukázal.

Napriek tlaku zo strany Kyjeva a jeho spojencov dosiaľ Švajčiarsko odmietalo povoliť krajinám, ktoré vlastnia zbrane švajčiarskej výroby, ich reexport na Ukrajinu.

Doteraz zamietlo takéto žiadosti Nemecku, Španielsku aj Dánsku, a to s odvolaním sa na svoj zákon o vojenskom materiáli, ktorý zakazuje reexport švajčiarskych zbraní a iného vojenského vybavenia do krajiny zapojenej do ozbrojeného konfliktu.

Švajčiarsky prezident Alain Berset sa vo štvrtok stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku. Diskutovali aj o vývoze vojenského materiálu.

Berset na Twitteri stretnutie so Zelenským označil za produktívne. Podľa jeho slov sa rozprávali o situácii na Ukrajine, švajčiarskej humanitárnej pomoci či obnove krajiny. Švajčiarske médiá informovali, že stretnutie trvalo približne 25 minút.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá