Školy sa budúci týždeň otvárať nebudú, externé maturity sa rušia, rozhodlo ministerstvo školstva

  • Externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021 sa ruší
  • Gröhling  takisto informoval, že Testovanie 5 sa ruší.
DPA/TASR/Martin Baumann
  • Externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021 sa ruší
  • Gröhling  takisto informoval, že Testovanie 5 sa ruší.

Od 11. januára budú všetky školy pokračovať dištančným spôsobom výučby. Otvorené budú len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu. V pondelok večer o tom TASR informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021 sa ruší. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. apríla. Ústna forma internej časti bude v termínoch od 17. mája. Rovnako sa ruší Testovanie 5. V pondelok večer o tom na sociálnej sieti informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Zo stánku so suvenírmi sa stal ikonický lovebrand Ľubené. Ľudia sa idú potrhať za ich výrobkami

V prípade potreby môže ústna forma internej časti maturitnej skúšky prebiehať dva týždne, uviedol minister školstva. „Touto cestou zároveň aj vyzývam školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase učivo a začlenili ho do maturitnej skúšky v zúženom rozsahu,“ uviedol minister školstva.

Termín na vyskúšanie a hodnotenie za prvý polrok sa predlžuje do 31. marca. „Aby sme sa vyhli ‚naháňaniu známok‘. Ak je to treba, do tohto termínu je možné žiaka hodnotiť, známku zapísať do prvého polroka a uzavrieť konečnú známku,“ poznamenal na sociálnej sieti šéf rezortu školstva.

Si za to, aby sme už budúci týždeň otvorili školy?

Gröhling  takisto informoval, že Testovanie 5 sa ruší. Testovanie 9 sa uskutoční v termíne 9. a 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna.

„Klasické prijímacie skúšky sa budú konať v prvom termíne 3. mája (podľa potreby aj 4. mája) a v druhom termíne 10. mája (podľa potreby aj 11. mája),“ uviedol minister školstva. Talentové prijímacie skúšky sa budú v prvom termíne konať 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája) a v druhom termíne 12. mája (prípadne aj 13. a 14. mája).

Na svete začali podávať novú vakcínu, ako prvého zaočkovali 82-ročného dôchodcu

Vzhľadom na zavedenie lockdownu pracuje ministerstvo školstva na tom, aby usmernilo školy k ich fungovaniu od 11. januára. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) inicioval zasadnutie konzília epidemiológov, aby túto vec posúdili. Kontaktoval tiež hlavného hygienika a ministra zdravotníctva, aby sa dohodli na odporúčaní.

„V pondelok má ministerstvo k tejto téme online stretnutie s primátormi 70 najväčších miest na Slovensku. Rezort v tejto veci oceňuje pripravenosť samospráv na pretestovanie a organizovanie celého procesu,“ uviedol rezort školstva. Najneskôr v utorok budú vydané informácie, ako sa bude pri otvorení škôl v januári postupovať.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech