SKUTOK SA NESTAL: Polícia zastavila vyšetrovanie vo veci diplomovej práce Borisa Kollára

  • Prípad sfalšovanej diplomovej práce je na konci
  • Borisa Kollára nie je možné viniť, skutok nie je trestným činom
Boris Kollár
TASR/Martin Baumann
  • Prípad sfalšovanej diplomovej práce je na konci
  • Borisa Kollára nie je možné viniť, skutok nie je trestným činom

Policajný vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie pre prečin porušovania autorského práva v prípade diplomovej práce predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci, píše sa v uznesení vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Skalici. TASR ho poskytol Vladimír Lauš, ktorý podával trestné oznámenie.

„Uznesenie o zastavení konania bolo pánovi Kollárovi doručené. Uznesenie orgánov činných v trestnom konaní predseda rešpektuje a bližšie nekomentuje, zároveň si však nie je vedomý porušenia autorských práv, keďže mal od autora súhlas, ktorý bol aj verejne publikovaný,“ uviedla pre TASR hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Proti uzneseniu vyšetrovateľa z 9. marca je prípustná sťažnosť, nemusí tak ísť o konečné rozhodnutie. Polícia zatiaľ stanovisko k prípadu neposkytla.

Dočasný minister zdravotníctva si už stihol zavariť. Svojím výrokom urazil vyčerpaných lekárov

Kollár čelil pre podozrenia z plagiátorstva pri svojej diplomovej práci vlani v júli aj odvolávaniu v parlamente. Návrh naň podal sám. Na hlasovaní sa nezúčastnili poslanci za SaS a Za ľudí, ktorí vopred vyzývali Kollára na vyvodenie politickej zodpovednosti.

Školiteľ s tým nemal problém

Na zhodné pasáže v Kollárovej diplomovke a práci jeho školiteľa upozornila strana Spolu. Juraj Hipš tvrdil, že zhoda je až 50 percent. Sám Kollár neskôr na tlačovej besede uviedol, že zhoda v registri je len niečo cez 24 percent, pričom až 30-percentná zhoda je bežná.

Jeho školiteľ, vedec Jozef Minďaš, si myslí, že Kollár postupoval správne a práca splnila všetky podmienky, ktoré splniť mala. „Ja myslím, že na tlačovke bolo povedané to, čo malo byť. Ja ako školiteľ som nemal nejaké výhrady,“ povedal Jozef Minďaš pre Aktuality.sk.

Zdroje: TASR, Startitup, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK