Skvelá správa: Ekonomiku sme na Slovensku ešte úplne nezabili. Podľa odborníkov by mala vstať z popola do konca roka

  • Slovenská ekonomika sa podľa eurokomisie dostane na svoju predpandemickú úroveň do konca roka
  • Inflácia v roku 2020 klesla na Slovensku na úroveň 2,0 % a očakáva sa jej ďalší pokles v roku 2021 na 0,5 %
prevádzka, covid, reštaurácia
Pexels/ Mura Bi, Pexels/ Pixabay
  • Slovenská ekonomika sa podľa eurokomisie dostane na svoju predpandemickú úroveň do konca roka
  • Inflácia v roku 2020 klesla na Slovensku na úroveň 2,0 % a očakáva sa jej ďalší pokles v roku 2021 na 0,5 %

Európska komisia (EK) očakáva, že sa slovenská ekonomika dostane na svoju predpandemickú úroveň do konca roka 2021 a v roku 2022 porastie asi o 5,4 %. Vyplýva to zo zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie. Inflácia v roku 2020 klesla na Slovensku na úroveň 2,0 % a očakáva sa jej ďalší pokles v roku 2021 na 0,5 %, pričom v roku 2022 by mala mierne narásť na 1,6 %.

Po silnom oživení v treťom štvrťroku na Slovensku ku koncu roka 2020 nastalo podľa EK utlmenie hospodárskej aktivity v dôsledku druhej vlny pandémie koronavírusu, čo má za následok 5,9 % prepad HDP v porovnaní s rokom 2019.

Napriek predpokladu, že predĺžené obmedzenia súvisiace s pandémiou budú začiatkom roku 2021 aj naďalej zaťažovať hospodársku produkciu, postupný pokrok v očkovaní by mal podľa EK v druhej polovici roka umožniť prudký návrat, ktorý by zvýšil ročný rast HDP na 4 %.

Na Slovensku o prácu v roku 2021 príde ďalších 10 000 ľudí. Ekonomika bude raketovo rásť, no aj nezamestnanosť

Protipandemické opatrenia na Slovensku majú podľa EK pretrvávajúci negatívny dopad primárne na súkromnú spotrebu. Priemyselný sektor je odolnejší a do veľkej miery chránený pred obmedzeniami súvisiacimi s pandémiou.

Je to dobrým znamením pre exportný sektor, ktorý by mal profitovať zo zlepšeného zahraničného dopytu,“ doplnila EK v prognóze pre Slovensko.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť má trochu iný názor

Podľa prognózy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vzrastie tento rok slovenská ekonomika o 4,5 %. Je to podobný vývoj, ako očakáva Ministerstvo financií SR. V tomto roku totiž rezort podľa aktuálnej prognózy očakáva rast slovenskej ekonomiky na úrovni 4,3 % HDP.

V tomto roku bude ešte ekonomika podľa rozpočtovej rady podchladená. Nedosiahneme predkrízovú úroveň a stále budeme výrazne vzdialení od predkrízovej trajektórie rastu. Aj keď miera neistoty vzhľadom na pandemickú situáciu je veľmi vysoká, prvotné odhady hovoria, že v tomto roku stále môže existovať priestor pre navýšenie stimulu. Rada odhaduje negatívnu produkčnú medzeru na úrovni zhruba 2 % HDP. Stimul by však mal byť efektívny, a teda dočasný, adresný a primerane veľký.

zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Potešujúcou správou však je, že odhad produkčnej medzery v roku 2022 sa viac priblížil k nule, keď sa do prognózy dostali prvé odhady čerpania fondu obnovy,“ uvádza rozpočtová rada. To naznačuje, že prípadné úspešné čerpanie fondu obnovy spolu s čerpaním eurofondov by mohli zmierniť nebezpečie tzv. „fiškálneho útesu“ v roku 2022. Ide o situáciu, keď sa náhle vypnú fiškálne stimuly.

V takom prípade by v budúcom roku mohol vzniknúť podľa rady dostatočný priestor na rozpočtovú konsolidáciu a spomalenie nárastu dlhu. Schválený rozpočet verejnej správy nepočíta zatiaľ so žiadnym konsolidačným úsilím v rokoch 2022 a 2023, pričom ráta s deficitom okolo šiestich percent v každom roku.

V budúcom roku by mala ekonomika na Slovensku podľa prognózy ministerstva financií rásť o 3,9 % HDP. Rovnaký rast očakáva zatiaľ aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech