SKVELÁ SPRÁVA: Preslávené morčatá a myši testovanie vakcíny Sputnik V prežili, dokonca bez vedľajších príznakov

  • Klinické testy toxicity vakcíny Sputnik V na štyroch morčatách a desiatich myšiach dopadli dobre
  • Informoval o tom Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách
  • Klinické testy toxicity vakcíny Sputnik V na štyroch morčatách a desiatich myšiach dopadli dobre
  • Informoval o tom Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách

Testy ruskej vakcíny Sputnik V na myšiach a morčatách v spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch dopadli s vyhovujúcim výsledkom a zvieratá testovanie prežili. Ako informoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách, testovanie prebiehalo v dvoch komponentoch na piatich myšiach a dvoch morčatách.

Testovanie vakcíny Sputnik V na morčatách
zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti, žiadne zviera neuhynulo. Čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ skonštatoval Ryzner. Dodal, že zvieratá nevykazovali ani žiadne príznaky. „Nič extra pozitívne, nič negatívne. Zvieratá sa javili, ako keby im nebola aplikovaná žiadna látka,“ uviedol.

Spoločnosť robila testovanie pre bezpečnosť vakcíny a prípravu pre ostatné firmy. Účinnosť vakcíny testuje Virologický ústav Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. „Časť jedného testovania vykonáme my na zvieratách a zvyšok budú pokračovať v testovaní oni. Ide o imunizáciu myší a po 14 dňoch imunizácie sa myšiam odoberie krv, získa sa sérum a následne to sérum bude analyzovať biomedicínske centrum,“ dodal Ryzner.

DOBRÁ SPRÁVA: Morčatá a myši, na ktorých Slovensko testuje Sputnik V, sú zatiaľ zdravé a majú sa dobre

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. V Šarišských Michaľanoch je uskladnených 200-tisíc kusov. Spoločnosť potvrdila, že počas stredy majú avizovaný formálny audit výrobcu vakcíny z Ruska, ktorý má skontrolovať skladovacie podmienky vakcíny. O následnej distribúcii rozhodne Ministerstvo zdravotníctva SR. „Na distribúciu sme pripravení. Robíme ju dlhodobo, pre nás to nie je nič nové,“ podotkla členka dozornej rady spoločnosti Adriana Kamarásová.

Ako dodal člen predstavenstva Imuna Pharm Karol Bačo, spoločnosť zaznamenáva zvýšený záujem o vakcínu aj očkovanie. „V prvom rade ten záujem stále pretrváva. Na druhej strane my podávať ani aplikovať vakcíny nemôžeme, ani nebudeme,“ zdôraznil.

Ako dodal, aktuálne je vo svete zhruba 13 vakcín, ktoré odsúhlasila niektorá z agentúr. Spoločnosť zo Šarišských Michalian je podľa Bača pripravená uskladňovať a distribuovať aj ďalšie vakcíny. „Dnes to ale ešte nemôžeme konkretizovať,“ dodal.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech