Skvelá správa: Šanca nakaziť sa koronou po druhej vakcíne je enormne nízka. Potvrdili to dáta z Izraela

  • Štatistiky o očkovaní poskytlo aj Ministerstvo zdravotníctva v Izraeli
  • Výsledky sú fantastické, len 0,04 % sa nakazilo ochorením COVID-19 po zaočkovaní
Izrael, vakcína
TASR/AP/Tsafrir Abayov
  • Štatistiky o očkovaní poskytlo aj Ministerstvo zdravotníctva v Izraeli
  • Výsledky sú fantastické, len 0,04 % sa nakazilo ochorením COVID-19 po zaočkovaní

Izrael sa veľmi rýchlo zmobilizoval, druhú dávku vakcíny dostala už značná časť obyvateľstva. Vďaka vysokému počtu zaočkovaných Izrael prináša potrebné štatistiky o efektivite vakcín od spoločnosti Pfizer. Ako informuje Izrael, miera pozitivity po druhej dávke vakcíny je len 0,04 %. 

Dáta ukázali, aká je pravdepodobnosť nákazy koronavírusom po 2. vakcíne. Tieto výsledky svet nečakal

Pravdepodobnosť nákazy koronavírusom po druhej dávke vakcinačnej látky klesá

Ako informuje Globes, ministerstvo zdravotníctva poskytlo prvé oficiálne výsledky z očkovacieho procesu. Výskum sa uskutočnil na vzorke 715 425 ľudí. Po druhej povinnej dávke sa infikovalo iba 317 ľudí, inými slovami iba 0,04 %. 

Je koniec, úspešne zahlásil prvý svetový líder v očkovaní. Izrael porazil koronavírus

Príznaky u dvakrát očkovaných ľudí sú miernejšie. Z celkového počtu muselo byť hospitalizovaných iba 16 ľudí. Priebeh ochorenia u ostatných zaočkovaných je len veľmi mierny. Vyskytujú sa u nich len bolesti hlavy a pocity nevoľnosti. 

Priepastný rozdiel v priebehu ochorenia oproti nezaočkovaným

V súčasnosti je hospitalizovaných s COVID-19 1156 Izraelčanov. Z tohto počtu je 322 osôb mladších ako 60 rokov, 83 % z nich nebolo očkovaných. 16 % bolo očkovaných len prvou dávkou vakcinačnej látky, len 1% z nich dostalo obe dávky vakcín.

Seniorov, ľudí nad 60 rokov, je aktuálne hospitalizovaných 834. Z nich 56 % nemalo vakcínu, 42 % sú len po prvej dávke a 2 % z nich dostalo už obe dávky. 

AKTUÁLNE: Izrael prišiel s prvou svetovou štúdiou o účinnosti vakcíny. Výsledky sú extrémne povzbudivé

Vďaka týmto dátam môžeme dospieť k záveru, že očkovanie je efektívne a fungujúce. Zarážajúce sú najmä porovnania zaočkovaných a nezaočkovaných. Platí teda, že aj po podaní oboch vakcinačných dávok sa stále môžeš nakaziť, no riziko nákazy je enormne nízke. 

Nie sú to prvé štatistiky, uspokojivé sú však rovnako

Ako informuje The Times of Israel, štatistiku efektivity vakcín prinieslo aj izraelské Maccabi Healthcare Services. Podľa tejto štatistiky je miera infekčnosti po druhom nakazení iba 0,02%. Štatistika bola vykonaná na vzorke 163 000 zaočkovaných Izraelčanov, nakazilo sa z nich len 31. 

Eko Zohar, jeden z najlepších analytikov v oblasti vakcín, sa prikláňa skôr k štatistikám Maccabi Healthcare Services. Tvrdí, že ak by existovala celonárodná kontrolná skupina, miera efektivity vakcín by sa stotožňovala so štatistikami, ktoré poskytli práve oni. 

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

V klinickom testovaní vykazovala vakcína spoločnosti Pfizer úspešnosť 95 %. Dáta z Izraela hovoria o 92 %. Odchýlka od tohto predpokladu nie je zásadná. Odchýlka sa očakáva pri každom klinickom testovaní. Ako uvádza Eyal Leshem: „Je to veľmi vysoké číslo, vrátane štandardnej odchýlky, ktorú sme očakávali.“

Momentálne sa zameriavajú na nové mutácie 

Vedci a zdravotníci aktuálne skúmajú efektivitu vakcín v prípade infikovania sa jednou z nových mutácii. Takisto vyhodnocujú priebeh ochorenia COVID-19 u ľudí, ktorí podstúpili aj druhú várku očkovania. Skúmajú aj, či za nakazením aj po druhej dávke vakcíny nestojí jedna z nových mutácii koronavírusu.

Zdroje: Globes, The Times Of Israel 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK