SKVELÁ SPRÁVA: Vakcíny nás zrejme chránia voči omikronu. Nový mutant vydesil svet, realita je však zatiaľ iná

  • Podľa odborníka WHO Michaela Ryana nie je dôvod o vakcínach pochybovať
  • Ochranu ľuďom poskytujú aj v prípade nového variantu
očkovanie
Unsplash/Mat Napo
  • Podľa odborníka WHO Michaela Ryana nie je dôvod o vakcínach pochybovať
  • Ochranu ľuďom poskytujú aj v prípade nového variantu

Variant omikron vyvolal strach azda po celom svete. Obávame sa, že nová mutácia môže vytlačiť už existujúcu deltu. Skloňovaným pojmom je aj účinnosť vakcín. WHO však aktuálne prichádza s pomerne dobrými správami.

Stále vieme málo…

BBC informovalo, že existujúce vakcíny by mali pred vážnym priebehom chrániť aj ľudí, ktorí sa nakazili variantom omikron. Uviesť to mal jeden z predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Dodal tiež, že sa zatiaľ zdá, že nič nenasvedčuje tomu, že by spôsoboval vážnejšie ochorenie ako predchádzajúce varianty Covidu.

Je vraj „veľmi nepravdepodobné, že sa úplne vyhne účinnosti očkovania,“ povedal v utorok pre agentúru AFP najvyšší predstaviteľ WHO.

Objasnil, že aj keď sa o novom silne zmutovanom variante Covid-19, musíme ešte veľa dozvedieť, predbežné údaje naznačujú, že ľudia nemajú vážnejšie ochorenie než v prípade delty či iných kmeňov, informuje Times of Israel.

zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski

Lepšie, než očakával

Máme vakcíny, ktoré sa doteraz ukázali ako účinné proti všetkým variantom, pokiaľ ide o závažný priebeh ochorenia a hospitalizáciu,“ povedal Dr Ryan, riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie.

Vedci z Južnej Afriky oznámili, že ich počiatočný výskum naznačuje, že vakcína Pfizer je len čiastočne účinná proti variantu koronavírusu omikron. Šéf Afrického zdravotného výskumného ústavu Alex Sigal na Twitteri uviedol, že v neutralizácii variantu omikron v porovnaní s počiatočným kmeňom COVID došlo k „veľmi veľkému poklesu“.

Napriek tomu však vakcína Pfizer-BionNTech určitú ochranu pred novým variantom stále poskytuje. Sigala tiež uviedol, že práve preto vidí zmysel v preočkovaní treťou dávkou. Na základe výsledkov krvných testov 12 ľudí uviedol, že boli „lepšie, než v súvislosti s omikronom očakával“.

Očakáva sa, že v najbližších dňoch budú zverejnené ďalšie údaje o účinnosti vakcíny Pfizer proti novej mutácii omikron. O tom, ako proti nemu obstáli vakcíny Moderna, Johnson & Johnson či iné, zatiaľ nie sú nijaké významné údaje.

Omikron je doposiaľ najviac zmutovanou verziou koronavírusu. Prvýkrát bol identifikovaný v Juhoafrickej republike, kde v súčasnosti dochádza k niekoľkonásobnému nárastu počtu osôb nakazených Covidom.

Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby, uviedol, že prvé dôkazy naznačujú, že omikron by mohol byť prenosnejší, ale nie závažnejší.

Spoločnosť Pfizer hovorí, že posilňujúca dávka jej vakcíny chráni aj pred omikronom

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer uviedla, že posilňujúca dávka jej vakcíny proti koronavírusu pravdepodobne poskytuje ochranu aj pred novým variantom koronavírusu omikron. Firma Pfizer a jej partnerská spoločnosť BioNTech v stredu uviedli, že podľa laboratórnych testov posilňujúca dávka zvyšuje úroveň protilátok proti variantu omikron 25-násobne. Tieto predbežné laboratórne údaje však ešte nie sú vedecky recenzované.

Úroveň protilátok naznačuje, ako výrazne môže vakcína predchádzať infekcii, ale protilátky sú len jednou vrstvou systému imunitnej obrany.

Hoci dve dávky vakcíny pravdepodobne poskytujú ochranu pred vážnym ochorením spôsobeným variantom omikron, z týchto predbežných dát je jasné, že ochrana sa maximalizuje treťou dávkou našej vakcíny,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla. Firmy Pfizer a BioNTech však už pracujú aj na vytvorení vakcíny zacielenej konkrétne proti variantu omikron, ak bude potrebná.

Zdroje: BBC, timesofisrael.com, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie