Na Slovensku nie je na JIS-ke a pľúcnej ventilácii ani jeden pacient s COVID-19

  • Naša krajina zvádza veľmi úspešný boj s novým koronavírusom
  • Na Slovensku nie je na JIS-ke a pľúcnej ventilácii ani jeden pacient s COVID-19
zdraví ľudia
Pexels/Daan Stevens, Pixabay/bearinthenorth
  • Naša krajina zvádza veľmi úspešný boj s novým koronavírusom
  • Na Slovensku nie je na JIS-ke a pľúcnej ventilácii ani jeden pacient s COVID-19

Na Slovensku v stredu nebol hospitalizovaný žiadny pacient s ochorením na koronavírus. „Podľa aktuálnych informácií nie je na Slovensku hospitalizovaný v nemocnici pacient, ktorý by mal potvrdený nový koronavírus,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Dnes už však traja pribudli, no na JIS-ke a pľúcnej ventilácii nie je ani jeden pacient s COVID-19.

Ešte v utorok boli potvrdené dva prípady nákazy koronavírusom, dnes pribudlo 8. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.

Pri možnej nákaze koronavírusom zohráva dôležitú úlohu genetika. Jedna krvná skupina je jedinečná

 

Spolu sa vyliečilo už 1 409 ľudí. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na COVID-19. 

Povinnosť nosiť rúško v exteriéri pri vzdialenosti menej ako 2 metre od iných osôb sa od 10. júna zmenilo na odporúčanie. Rúška nemusia nosiť zamestnanci vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba alebo iných osôb vzdialení minimálne 2 metre. Rúško nemusí nosiť ani zamestnanec, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

VÝBORNÁ SPRÁVA: Na Slovensku podľa aktuálnych informácií z nemocníc nie je hospitalizovaný pacient s potvrdeným…

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Mittwoch, 10. Juni 2020

 

Povinnosť štátnej karantény vrátane domácej karantény s použitím aplikácie eKaranténa sa od 10. júna 2020 zrušila. Zaviedol sa zoznam krajín, ktoré odborné konzílium považuje z pohľadu vývoja epidemiologickej situácie za bezpečné. Pri príchode z týchto krajín sa nevyžaduje domáca izolácia či povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19. 

Sú to: Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko.

Môžeme slobodne cestovať do ďalších 16 európskych krajín,)

Gepostet von Igor Matovic am Dienstag, 9. Juni 2020

Takisto sa domáca izolácia či povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19 nevzťahuje na osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR, ktoré sa vracajú z Poľska, ak ich pobyt mimo Slovenska nepresiahol 48 hodín. Tieto osoby sú povinné preukázať príslušníkovi Policajného zboru SR pri hraničnej kontrole dodržanie lehoty.

Pri príchode z krajín, ktoré nie sú uvedené v „bezpečnom“ zozname musia osoby predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu (potvrdenie o negativite testu) na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín príslušníkovi Policajného zboru Slovenskej republiky (v prípade príchodu z Poľska a Ukrajiny).

Po vstupe na územie Slovenskej republiky hraničnými priechodmi, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať uvedený negatívny výsledok na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR. Výsledok testu musí byť vyhotovený v anglickom, nemeckom, českom alebo slovenskom jazyku alebo do niektorého z týchto jazykov preložený.

ZMENY REŽIMU NA HRANICIACH A KARANTÉNA – PODROBNEJŠIE INFORMÁCIEPovinnosť štátnej karantény, vrátane domácej karantény…

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Dienstag, 9. Juni 2020

Tieto osoby ostanú v domácej izolácii spolu s osobami, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti. Najskôr na piaty deň osoba, ktorá prišla zo zahraničia, absolvuje test na ochorenie COVID-19. Ak bude výsledok negatívny, domáca izolácia sa skončí.

Zároveň všetky osoby, ktoré počas posledných 14 dní navštívili rizikovú krajinu a prídu na územie SR od 10. júna od 7:00, sa musia hlásiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý im vystaví PN z dôvodu karantény pre COVID-19.

Štátna karanténa

Osoby, ktoré sú aktuálne v centrách štátnej karantény a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu (krajinu, ktorá nie je uvedená v zozname), budú môcť toto centrum opustiť a dokončiť izoláciu doma, kým nedostanú negatívny výsledok testu na COVID-19. Domáca izolácia sa týka aj osôb, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti.

Osoby, ktoré sú aktuálne v centrách štátnej karantény a počas predchádzajúcich 14 dní nenavštívili tzv. rizikovú krajinu, budú môcť z centra odísť bez povinnosti následnej domácej izolácie.

 

Domáca izolácia a eKaranténa

Osoby, ktoré sú aktuálne v domácej izolácii alebo v domácej karanténe s použitím aplikácie eKaranténa a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili tzv. rizikovú krajinu, zostávajú v domácej izolácii až kým nedostanú negatívny výsledok testu na COVID-19.

Následne to musia oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý deaktivuje eKaranténu. Domáca izolácia sa týka aj osôb, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti.

Osoby, ktoré sú aktuálne v domácej izolácii alebo v domácej karanténe s použitím aplikácie eKaranténa a počas predchádzajúcich 14 dní nenavštívili tzv. rizikovú krajinu, to oznámia príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý deaktivuje eKaranténu.

Ak by prišla druhá vlna koronavírusu, sme pripravení. K prísnym opatreniam sa už nevrátime, hovorí hlavný hygienik

Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenskej republiky môžu od stredy 10. júna vycestovať do Poľska bez toho, aby pri návrate museli predkladať negatívny test na COVID-19 a tiež bez povinnosti karantény, pokiaľ pobyt mimo územia SR pred návratom nepresiahne 48 hodín.

Pred odchodom bude potrebné vyplniť formulár o čase opustenia územia, ktorý na hraničnom priechode potvrdí polícia. Do zahraničia sa stále môže ísť len cez otvorený hraničný priechod.

Zdroje: ÚVZSR, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá