Skvelé správy z vedy: Jednoduché pravidlo ti predĺži život o 10 rokov. Nie je problém začať ani vo vyššom veku

  • Takmer každý človek sníva o tom, že bude žiť čo najdlhšie
  • Dlhovekosť ovplyvňuje aj to, čo jeme
  • Ak dodržíš základné pravidlá, predĺžiš si život o 10 rokov
športovec, paella
Poznáme recept na dlhovekosť, Unsplash/Douglas Lopez, Alexander Redl
  • Takmer každý človek sníva o tom, že bude žiť čo najdlhšie
  • Dlhovekosť ovplyvňuje aj to, čo jeme
  • Ak dodržíš základné pravidlá, predĺžiš si život o 10 rokov

Vždy, a je úplne jedno, či ideme „umrieť od hladu“ alebo máme jednoducho na niečo chuť, máme na výber z dvoch možností. Buď si doprajeme plnohodnotné jedlo, alebo sa uspokojíme s rýchlym občerstvením či nezdravým „snackom“.

Najnovší výskum uverejnený v Nature Food naznačuje, že voľba zdravšej stravy môže mať výrazné zdravotné výhody, najmä pokiaľ ide o dlhovekosť.

Recept na dlhovekosť

Nová štúdia, ktorá skúmala údaje o stravovaní a zdravotných výsledkoch takmer pol milióna obyvateľov Spojeného kráľovstva, priniesla povzbudivé zistenia. Ukázalo sa totiž, že prechod na zdravú stravu a jej dlhodobé dodržiavanie môžu výrazne predĺžiť život. A to až o neuveriteľných desať rokov. Má to však jeden háčik – finančnú dostupnosť.

Tím vedený Larsom Fadnesom, odborníkom na verejné zdravie z Univerzity v Bergene v Nórsku, využil údaje z dlhodobej štúdie UK Biobank, ktorá sa začala v roku 2006. Výskumníci začali tým, že kategorizovali účastníkov na základe ich stravovacích návykov. Sledovali, ako sa tieto návyky postupom času menili.

Prekvapivé zistenia

Ako informuje Science Alert, účastníkov rozdelili nakoniec do štyroch skupín. Do prvej zaradili tých, ktorí sa stravovali priemerne. Ďalej vznikla skupina tých, ktorí mali nezdravé stravovacie návyky, a skupina jedincov, ktorí sa držali smerníc pre zdravú stravu Spojeného kráľovstva. Nakoniec zostavili skupinu takých ľudí, ktorí uprednostňovali takzvanú „stravu pre dlhovekosť“.

Po dôkladnej analýze premenných ako fajčenie, konzumácia alkoholu a fyzická aktivita prišli výskumníci s pozoruhodným zistením. Zistili, že muži a ženy vo veku 40 rokov, ktorí prešli od nezdravého stravovania na dodržiavanie Smernice pre zdravú stravu, predĺžili predpokladanú dĺžku svojho života o približne deväť rokov.

Najvýraznejšie zmeny sa však objavili u tých, ktorí sa vzdali sladkých nápojov a spracovaného mäsa na úkor stravy bohatej na celozrnné obilniny, orechy, ovocie, zeleninu a ryby, teda „stravy pre dlhovekosť“. Tí si mohli pripočítať na svoje „životné“ konto až 10 rokov do plusu.

„Čím väčšie sú zmeny smerom k zdravším stravovacím návykom, tým väčšie sú očakávané prírastky v dĺžke života. Nie je prekvapením, že predpokladané prírastky sú nižšie, keď sa zmena stravovania začne vo vyššom veku, ale stále ostávajú podstatné,“ vysvetľuje tím v publikovanom článku.

Nikdy nie je neskoro na zmenu

Aj ľudia vo veku 70 rokov by mohli predĺžiť svoj predpokladaný život približne o štyri až päť rokov, ak by sa rozhodli prejsť na zdravú stravu, uviedli výskumníci.

Treba poznamenať, že pre túto štúdiu platia určité obmedzenia. Väčšina údajov v UK Biobank sa zameriavala na bielych Európanov so stredným a vyšším sociálnym postavením. Výskumníci si uvedomujú, že udržiavanie zmien stravy môže byť pre mnohých ťažké, pretože stravovacie návyky a finančná situácia sa časom menia.

Pre niektorých ľudí nie je problém v motivácii, ale v dostupnosti. Zdravotné orgány môžu síce odporúčať zdravú stravu, ale prístup k cenovo dostupným, výživným potravinám je systematickým problémom.

Výskumníci zdôrazňujú úlohu potravinových daní a dotácií, ktoré by mali schopnosť urobiť zdravé jedlo dostupnejším pred nezdravými alternatívami. S tým napríklad súvisí aj možnosť zdanenia sladených nápojov, o ktorej sa aktuálne rokuje v slovenskom parlamente.

Navyše, zlepšenie potravinového prostredia v školách a na pracoviskách sa podľa vedcov dá dosiahnuť napríklad odstránením automatov s nezdravými jedlami. Ak by v nich ponúkali viac zdravých možností, mohlo by to skutočne zmeniť zdravie ľudí a prispieť k širším cieľom, ako je udržateľnosť.

Zdroje: Nature Food, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá