Slávny futbalista sa ide súdiť s ministrom. „Každý vie, že je prepojený na teroristov,“ tvrdil politik

  • Karim Benzema podáva žalobu na ministra vnútra
  • Minister tvrdil, že je prepojený s Moslimským bratstvom
  • To je považované za teroristickú organizáciu
karim benzema
Karim Benzema počas rozhovoru, Wikimedia Commons/Real Madrid YouTube channel
  • Karim Benzema podáva žalobu na ministra vnútra
  • Minister tvrdil, že je prepojený s Moslimským bratstvom
  • To je považované za teroristickú organizáciu

Francúzsky futbalista Karim Benzema, ktorý v minulosti hral za svetoznámy tím Real Madrid a je držiteľom prestížneho ocenenia Zlatá lopta, sa zamotal do kontroverzie ohľadom vojny v Izraeli. Informuje o tom spravodajský web CNN.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v rozhovore pre francúzske médium CNews uviedol, že Benzema je napojený na nábožensko-politické hnutie Moslimské bratstvo. Francúzsko hnutie považuje za teroristickú organizáciu, čo robí zo slov ministra vážne obvinenie.

Zatvorili sme 1 100 islamistických zariadení. A v posledných týždňoch ma obzvlášť zaujalo, že pán Benzema je spájaný, ako všetci vieme, s Moslimským bratstvom, uviedol v rozhovore Darmanin.

Minister vnútra však neposkytol žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia. Výrokom však Darmanin zrejme čiastočne reagoval aj na Benzemov príspevok na sociálnej sieti X, v ktorom vyjadril svoju podporu obyvateľom pásma Gazy.

Všetky naše modlitby smerujú k obyvateľom Gazy, ktorí sú opäť obeťami týchto nespravodlivých bombových útokov, ktoré nešetria ani ženy, ani deti, napísal na X slávny futbalista.

Bez občianstva aj prestížnej ceny

Na vyjadrenia ministra vnútra reagovala aj francúzska senátorka a viceprezidentka konzervatívnej strany Les Républicains Valérie Boyerová, informuje portál Politico. Ak sú vyjadrenia ministra pravdivé, musíme zvážiť sankcie voči Karimovi Benzemovi,“ myslí si Boyerová.

Senátorka taktiež navrhuje, aby bolo Benzemovi odobrané prestížne ocenenie Zlatá lopta, ktoré získal v minulom roku. Tento krok považuje za „prvú symbolickú sankciu“. Následne by mu malo byť podľa Boyerovej odobraté aj francúzske občianstvo.

Nemôžeme akceptovať, že svetoznáma francúzska osobnosť môže dehonestovať a dokonca zradiť našu krajinu, uzavrela viceprezidentka. Opoziční politici tieto komentáre označili za nezmyselný „hon na čarodejnice“.

Benzema podľa portálu The National News plánuje situáciu riešiť súdnou cestou. Francúzskeho ministra vnútra plánuje zažalovať za „úmyselné šírenie nepravdivých informácií a verejné urážanie“.

Teroristi bez násilnej minulosti

Moslimské bratstvo, ktoré založil v roku 1928 Hasan al-Banná, je najvplyvnejšou islamistickou organizáciou na svete. Poslaním Bratstva je islamizácia spoločnosti prostredníctvom presadzovania náboženského práva, hodnôt a morálky. Na dosiahnutie tohto cieľa už dlho kombinuje kázanie a politický aktivizmus. 

Podľa nezávislého think tanku Council on Foreign Relations nemá hnutie násilnú minulosť a dokonca sa mu podarilo v Egypte získať politickú moc prostredníctvom demokratických volieb. Egyptská vláda ho však v roku 2014 postavila mimo zákon, čo viedlo k zatknutiu tisícok jeho členov.

Moslimovia pred mešitou
zdroj: Unsplash/ ibrahim abdullah

Analytici varovali, že hnutie by sa v tomto stave mohlo rozpadnúť a z jeho útržkov by mohli vzniknúť menšie, omnoho extrémistickejšie skupiny. V súčasnosti Moslimské bratstvo operuje najmä v Turecku a v Katare. Mnoho stredoeurópskych krajín ho považuje za teroristickú organizáciu.

Hugues Vigier, právnik Karima Benzemu, však údajné prepojenie na Bratstvo poprel a tvrdenia francúzskeho ministra vnútra označil za „absolútne falošné“.

Zdroje: CNN, Politico, The National News, CFR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá