Sledujeme online: Slovensko má desať prípadov koronavírusu, od štvrtka je mimoriadna situácia

 • Situáciu so šírením koronavírusu sme sledovali online 11. marca 2020
AktualneSIU
 • Situáciu so šírením koronavírusu sme sledovali online 11. marca 2020
 • Od štvrtka 6:00 ráno je na Slovensku výnimočná situácia
 • Na Slovensku je celkovo desať prípadov nákazy novým koronavírusom
 • Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila pandémiu
 • Slovenské nemocnice tvrdia, že na situáciu s koronavírusom nie sú pripravené
 • 10:20 Polícia varuje pred hoaxmi, ktoré sa šíria rýchlejšie ako koronavírus. Ľuďom odporúča, aby sledovali pokyny Úradu verejného zddravotníctva.

  RADY AKO NENALETIEŤ ŠÍRITEĽOM HOAXOV

  Gepostet von Polícia SR – Prešovský kraj am Donnerstag, 12. März 2020

  10:00 Talianska firma DiaSorin vyvinula test na koronavírus, ktorý skráti testovanie z piatich až siedmich hodín na jednu hodinu. Píše o tom magazín Forbes. Ako firma informovala v tlačovej správe, klinické testy sú ukončené a čaká sa len na povolenia od príslušných úradov v EÚ a USA. Nový test by mal byť k dispozícii koncom marca tohto roka.

  9:58 Máš koronavírus alebo nie? Otestuj sa online. Slovenská firma Bot.media vyvinula chatbot, ktorý ti pomôže s diagnostikou. Bot je dostupný na stánke Covid.chat a vyskúšať si ho môže každý. Je to open source projekt, takže si ho na svoju webovú stránku môže vložiť prakticky ktokoľvek a firma ho poskytuje bez nároku na odmenu.

  9:41 Nedostatok múky a chleba na Slovensku nehrozí. Pekári aj mlynári sú pripravení dodať na trh toľko múky a chleba, koľko bude Slovensko potrebovať. „Podľa pekárov vždy, keď je na trhu kríza alebo sa robí panika, vždy je dopyt po pekárskych výrobkoch, je to totiž základná potravina a spotrebiteľ ju do zásoby nakupuje za každých okolností. Situácia spôsobená koronavírusom naozaj zapríčinila, že nárast, či už po čerstvom alebo trvanlivom pečive, je. Hovoríme o mierne zvýšenom dopyte, nie o dramatickom náraste. Obchody pekári stíhajú zásobovať,“ ozrejmila pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jana Holéciová.

  Dodala, že mlynári nastupujú na štvorzmennú prevádzku, namiesto štandardnej trojzmennej. Pekári sú podľa vlastných slov pripravení zdvojnásobiť produkciu chleba a pečiva, keďže ich výrobné kapacity sú vyťažené na 51 percent.

  „Ak vychádzame z predpokladu, že jeden obyvateľ Slovenska skonzumuje ročne približne 80 kilogramov čerstvých pekárenských
  výrobkov, pri 100-percentnom využití kapacít dokážu slovenskí pekári zásobiť takmer 4 milióny obyvateľov,“ tvrdí Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov. Podľa posledných kompletných štatistických ukazovateľov sa v roku 2018 u nás vyrobilo 146 800 tisíc ton čerstvého pekárenského sortimentu, pričom kapacita pekární je aktuálne až 288 100 tisíc ton. (SITA, isl)

  9:10 Najbohatší Číňan, riaditeľ spoločnosti Alibaba, Jack Ma sa rozhodol, že pomôže Európe bojovať s koronavírusom. Pošle sem 1,8 milióna rúšok a sto tisíc testovacích súprav. Oznámil to prostredníctvom svojej nadácie, píše Daily Mail. Jack Ma je miliardár s odhadovanou hodnotou viac ako 42 miliárd dolárov. Bývalý učiteľ, ktorý zbohatol na svojom obchodnom impériu, ktorému sa hovorí aj „čínsky Amazon“ už na boj s koronavírusom daroval milióny rôznym štátom na svete.

  9:00 Čínska spoločnosť Fankuai ktorá sa špecializuje na pokrmy zo psieho mäsa, prišla s výzvou, aby Číňania opäť začali jesť mäso zo psov a tak „ukázali svoju kultúrnu hrdosť a prestali sa podlizovať Západu.“ Píše o tom Daily Mail. V Číne je momentálne zakázané konzumovať mäso divých a spoločenských zvierat kvôli novému koronavírusu. Potravinárska firma však prišla s konšpiračnou teóriou, že je to len ďalší spôsob, ako si chce Západ podmaniť komunistickú Čínu.

  8:30 V Taliansku sú zatvorené všetky obchody okrem potravín a lekární, píše Business Insider. Vyhlásil to taliansky premiér Giuseppe Conte. Z obáv zo šírenia koronavírusu budú otvorené len tie obchody, ktoré predávajú základné potreby. Taliansko patrí ku krajinám, ktoré koronavírus zasiahol najtvrdšie. Majú viac ako 12 500 nakazených a viac ako 800 ľudí zomrelo.

  5:56: Prezident Spojených štátov amerických D. Trump oznámil dňa 11. marca zákaz cestovania z Európy do USA počas 30 dní s účinnosťou od 24:00 piatka 13.3.2020. Opatrenie sa týka cestovania osôb, ktoré v ostatných 14 dňoch navštívili niektorú z krajín Schengenského priestoru. Úplný zoznam výnimiek, na ktoré sa opatrenie nevzťahuje, je možné nájsť tu.

  22:03 Na hlavnej stanici mal byť podľa portálu Aktuality.sk viac ako 2 hodiny odstavený vlak spoločnosti RegioJet, z ktorého vyviedli muža s podozrením na koronavírus.

  21:51 Pravoslávna cirkev ruší bohoslužby do 23. marca. Pôvodne však nechcela rušiť nič, a to aj napriek tomu, že na pravoslávnych bohoslužbách veriaci pijú z jedného pohára, či bozkávajú ikony.

  Bohoslužby budú naďalej vykonávané za zatvorenými dverami. Veriaci budú mať podľa svojho želania zaistený individuálny prístup k sviatostiam po dohode so svojim duchovným správcom a pri zachovaní štandardných hygienických predpisov,“ informuje tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove. (SITA)

  Čítaj viac >> Pravoslávna cirkev ku koronavírusu: Bozkávanie cirkevných predmetov je bezpečné. Musíte posilniť svoju vieru

  20:24 Čo znamená mimoriadna situácia? 

  Vyhlásením mimoriadnej situácie môže vláda a príslušné štátne orgány použiť ustavenia zákona, ktoré inak použiť nemôže, napríklad niektoré rozhodnutia sa v tomto čase nebudú riadiť správnym konaním, dodržiavaním lehôt, odvolaním a podobne,“ informoval predseda vlády Peter Pellegrini.

  Ako Pellegrini uviedol, v rámci mimoriadnej situácie budú štátne organizácie riešiť situáciu s koronavírusom formou príkazov a nariadení, a nie správnym konaním, ktoré má dlhý a byrokratický proces. Štát a vláda tak budú môcť vynútiť plnenie dodávok tovarov alebo služieb od konkrétnych organizácií na území SR. „Chceme, aby boli firmy povinné dodať nám tovar, ak ho majú,“ konštatoval premiér.

  Ako pripomenul, mobilní operátori vedia poskytnúť detailné informácie o tom, kto, v akom čase a ako dlho sa nachádzal v zahraničí. „Preto nikomu neodporúčam po návrate klamať, že bol niekde inde a neodporúčam zatajovať túto informáciu, lebo môže podliehať pokute. Radšej chceme dopredu robiť viac, vždy je to lepšie urobiť predtým a možno čeliť kritike, že sme príliš prísni, ako následne reagovať na kolaps slovenského zdravotníctva a nemožnosť poskytnúť pomoc všetkým, ktorí nakoniec môžu ochorieť,“ dodal. Požiadal, aby všetci strpeli tieto opatrenia.

  Do práv občana by štát mohol vstúpiť, až keď sa vyhlási núdzový stav. O otváracích hodinách vo veľkých nákupných centrách môže rozhodnúť zastupiteľstvo mesta, avšak je to zdĺhavý proces. Rozhodnúť sa môžu podľa Pellegriniho aj majitelia týchto centier. Tvrdí, že centrá by mohli zvážiť, či nechajú otvorené do 21:00 alebo skrátia otváracie hodiny do 19:00. Nechcel by však robiť extrémne zásahy, ktoré by nepriniesli želaný efekt a spôsobili by len ekonomické škody.

  Ako premiér poznamenal, Slovenská akadémia vied by cez svoj virologický ústav vedela otestovať zhruba 500 vzoriek denne. Potvrdiť by sa to malo zajtra počas zasadnutia krízového štábu. Pellegrini tiež informoval, že vláda bude musieť kontaktovať primátorov krajských miest a županov, aby v krajoch, kde sa nachádzajú najväčší zamestnávatelia a fabriky, vopred konzultovali s predstaviteľmi situáciu, ktorá nastane po plošnom uzavretí škôl. „Aby sa fabriky dokázali prispôsobiť prípadnému výpadku pracovnej sily tak, aby výroba nebola obmedzená,“ dodal.

  Pri vyhlásení mimoriadnej situácie by mala vláda právomoc prijať ďalšie opatrenia, nielen vo vzťahu k rozdeľovaniu ochranných prostriedkov zo skladu Štátnych hmotných rezerv, ale aj zabezpečenia ďalšieho materiálu, ktorý potrebujú kúpiť a môže sa nachádzať na území Slovenska. „Vláda nemôže byť v pozícii, že sa bude doprosovať niekomu, či nám niečo predá. Na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie si vynútime dodanie určitého zdravotníckeho materiálu od slovenských firiem,“ konštatoval premiér.

  Vláda vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť. Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov takejto mimoriadnej udalosti. Ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke definuje mimoriadnu situáciu ako obdobie ohrozenia alebo pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. „Mimoriadnou udalosťou sa v našich podmienkach rozumie živelná pohroma, technologická havária, teroristický útok alebo kumulácia ich účinkov – katastrofa,“ uvádza rezort vnútra. Dodáva, že najčastejšími mimoriadnymi udalosťami, ktoré každoročne postihujú SR, sú povodne, veterné smršte a snehové kalamity. Menej častými sú technologické havárie sprevádzané výbuchmi a rozsiahlejšie požiare. (SITA)

  20:14 Svetový pohár zjazdárok v Aare sa ruší, Vlhová si odnesie dva glóbusy

  Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zrušila pre hrozbu šírenia koronavírusu tohtotýždňové podujatie Svetového pohára zjazdárok vo švédskom Aare, na ktorom mala vyvrcholiť aktuálna sezóna súťažami v paralelnom slalome, obrovskom slalome a slalome. Organizátori pretekov dospeli k radikálnemu verdiktu po preštudovaní nových odporučaní Švédskeho úradu verejného zdravotníctva. Veľký glóbus pre víťazku celkového hodnotenia SP získala Talianka Federica Brignoneová, Slovenka Petra Vlhová si prevezme dva malé glóbusy za triumfy v slalome a paralelnom slalome.

  Zdravie športovcov, všetkých účastníkov podujatia aj celej verejnosti je prioritou FIS a všetkých zainteresovaných strán. Preteky v Aare nebudú v kalendári nahradené. Sezóna 2019/20 sa pre ženy skončila,“ uvádza sa na oficiálnom webe FIS. (SITA)

  18:48 Premiér Peter Pellegrini po rokovaní vlády potvrdil, že bude vyhlásená mimoriadna situácia. Školy budú zatvorené 14 dní a bude obmedzená prevádzka aj v klientskych centrách štátnych úradov. Premiér ubezpečil, že nebude trvať na extrémnych opatreniach. Počas mimoriadnej situácie nebudú obmedzené práva Slovákov na voľný pohyb a podobne.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Mittwoch, 11. März 2020

  18:18 Od štvrtka 12. marca od 6:00 ráno je na Slovensku mimoriadna situácia. Na tlačovom brífingu to uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý sa zúčastnil rokovania vlády.

  Primátor Bratislavy Matúš Vallo po rokovaní s premiérom Petrom Pellegrinim

  Gepostet von Denník N am Mittwoch, 11. März 2020

  18:14 VÚB banka umožní klientom odložiť splátky hypotéky až o šesť mesiacov. Banka očakáva, že veľa Slovákov preto príde o svoje príjmy.

  Ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku cítime spoluzodpovednosť za vývoj krajiny a aj preto sme sa rozhodli všetkým našim klientom z dôvodu zníženia príjmov ponúknuť možnosť bezplatného odkladu splátok na 1 až 6 mesiacov. V tejto zložitej a nejasnej situácii by sme ešte radi pomohli aj inak ako len priamo našim klientom. Prostredníctvom Nadácie VÚB okamžite kupujeme a podarujeme Univerzitnej nemocnici v Bratislave dôležité respiračné prístroje,“ vysvetľuje generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch. Prvé prístroje v hodnote cca 84-tisíc eur by v čo najkratšom čase, pravdepodobne v piatok, poputujú do nemocnice na bratislavských Kramároch. Práve tam sa v prípade zhoršenia situácie očakáva najväčší nápor pacientov.

  18:11 Podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa súčasný stav dá považovať za pandémiu. Informuje o tom CNBC. „WHO neustále monitoruje situáciu a sme hlboko znepokojení nielen rýchlosťou šírenia, ale aj nečinnosťou niektorých,“ povedal pre CNBC generálny riaditeľ Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  WHO definuje pandémiu ako epidémiu novej choroby, proti ktorej ľudia nemajú imunitu, rozšírenú na celom svete.

  18:00 Na koronavírus nie sme poriadne pripravení, hrozí nám taliansky scenár. Asociácia slovenských nemocníc napísala prezidentke, premiérovi a krízovému štábu otvorený list, v ktorom ich vyzývajú o urýchlené prijatie ďalších opatrení v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku. Situácia je podľa nich zlá a štát nerobí na zastavenie vírusu dosť. V liste, ktorý poslali médiám štát vôbec nešetrili. „Stav pripravenosti a úprimnosť vyhlásení je na úrovni KSČ a Černobyľu,“ komentovala ANS.

  Slovenské zdravotníctvo už roky zažíva krízový stav, naše ambulancie a nemocnice sú už za bežnej prevádzky poddimenzované,“ píšu zdravotníci v liste, ktorý sprevádza ich petíciu. Celkovo predstavili 25 návrhov, ktorými by sa štát mal zaoberať, ak chce predísť šíreniu nového koronavírusu.

  17:30 Startitup.sk >>Ako si počas epidémie zlepšiť imunitu? Radí imunológ 

  16:00 Správa o predavačke nakazenej koronavírusom v Trnave je hoax. Nákupné centrum City Arena v Trnave čelí falošnej správe o údajne infikovanej osobe v prevádzke potravín, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach. City Arena kontaktovala prevádzkovateľa potravín, ten správu o infikovanej osobe dementoval. Pripustil, že dnes bola predajňa krátkodobo zatvorená, dôvodom bolc výpadok elektrickej energie. Takisto primátor Trnavy Peter Bročka a trnavský župan Jozef Viskupič označili túto správu za hoax.

  📌 CITY ARENA NÁKUPNÉ CENTRUM OZNAM 📌➡️ Zachytili sme dnešné šírenenie správy o údajne infikovanej osobe respiračným…

  Gepostet von City Arena – nákupné centrum am Mittwoch, 11. März 2020

  „Dodnes nemáme potvrdený pozitívny prípad nákazy koronavírusom v našom kraji. Chcem upozorniť všetkých, ktorí takéto veci šíria, či sociálnymi sieťami, e-mailm, alebo inak, že sa dopúšťajú nezodpovedného konania a šíria poplašnú správu,“ povedal Viskupič. Ľudí požiadal, aby si pri šírení informácií pozerali, či ich vydali oficiálne inštitúcie. Dodal, že aj pri šírení dnešnej falošnej správy vyvinie maximálnu snahu, aby sa príslušné orgány dopátrali k jej pôvodcovi.

  Vo Fakultnej nemocnici v Trnave priebežne hospitalizujú podozrivých na ochorenie koronavírusom COVID-19, testovanie doteraz ani v jednom prípade nákazu nepotvrdilo. (SITA)

  15:53 Žilina sa pridáva k mestám, ktoré preventívne zatvárajú školy. Od 12. marca sa na základe rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a po konzultácii s regionálnym hygienikom uzatvárajú materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina. Agentúru SITA o tom informovala hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Podobné rozhodnutie urobil aj Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), podľa informácie hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej budú od 12. do 16. marca zatvorené všetky stredné školy v pôsobnosti ŽSK. (SITA)

  15:36 Maďarsko vyhlásilo v súvislosti so šírením nového koronavírusu výnimočný stav. Vláda takisto zakázala vstup osobám prichádzajúcim z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu. Univerzity zrušili výučbu v dôsledku množstva študentov pochádzajúcich zo zahraničia. Ostatné školy fungujú normálne, keďže deti patria do skupiny, ktorú vírus ohrozuje najmenej.

  Zrušili tiež podujatia, ktoré sa konajú vo vnútri pre viac ako sto ľudí, v prípade vonkajších platí zákaz nad 500 osôb. Maďarsko hlási 13 nakazených, väčšina z nich sú iránski študenti, ktorí sa nedávno vrátili z ich rodnej krajiny. (SITA)

  15:27 Správa štátnych hmotných rezerv nemá dosť respirátorov FFP3 pre zdravotníkov

  Správe Štátnych hmotných rezerv (SŠHR) sa zatiaľ nedarí obstarať respirátory FFP3 a FFP2. Po rokovaní vlády to uviedol predseda SŠHR Kajetán Kičura s tým, že nevedia nájsť spoľahlivého dodávateľa.

  Ani v takejto kríze si nemôžeme dovoliť nakupovať hocičo od hocikoho na ulici,“ povedal. Podľa Kičuru vedia ŠHR zabezpečiť veľké množstvá jednoduchých rúšok, ktoré majú vynikajúcu ochranu, sú zdvojené, majú strieborné vlákna a sú aseptické. „Posledné dva týždne oslovujeme všetkých. Každý, kto osloví nás, je vypočutý, postupujeme presne v zmysle zásad verejného obstarávania,“ uviedol. Keď však podľa neho má prísť k podpisu zmluvy, zrazu sa subjekty odmlčia alebo nemajú atesty či dostatočné množstvá. (SITA)

  15:11 Predseda vlády tvrdí, že koronavírus je zatiaľ na Slovensku pod kontrolou, najväčším rizikom je podľa neho takzvané komunitné šírenie.

  Ako Pellegrini konštatoval, zatiaľ stále vieme, ako sa ľudia nakazili a máme ich pod kontrolou už od času, ako sa zistilo, že mali úzky kontakt s rodinou. „Horšia situácia bude, ak sa vyskytne komunitné šírenie, kedy sa to šíri jedno medzi druhým bez toho, aby ste museli byť v zahraničí,“ dodal premiér.

  Dá sa podľa neho očakávať nárast pozitívnych prípadov. „Ak sa nakazí 1,5 percenta všetkých obyvateľov Bratislavy, bude to približne 7,5 tisíc ľudí, ak 10 percent z nich bude mať ťažší priebeh, je to 750 ľudí, ktorí by si vyžadovali hospitalizáciu na JIS a pľúcnu ventiláciu. Vyslovením tohto čísla ste pochopili, aké vážne dôsledky to môže mať,“ dodal.

  Štát zároveň doplní finančné prostriedku Virologickému ústavu SAV, aby mohli začať testovanie, univerzita v Košiciach testy začala vykonávať. „Chceme hovoriť so súkromnými prevádzkovateľmi štátnych laboratórií, aby všetci tí, ktorí vedia a chcú sa zapojiť, boli k dispozícii. Aby sme mohli otestovať čo najväčšie počty ľudí,“ uviedol premiér. (SITA)

  NA SLOVENSKU SÚ POTVRDENÉ ĎALŠIE TRI PRÍPADY OCHORENIA NA KORONAVÍRUSO aktuálnej situácii súvisiacej s ochorením koronavírus som informoval na brífingu.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Mittwoch, 11. März 2020

  14:28  Najvyššia slovenská hokejová súťaž Tipsport liga sa predčasne skončila, dôvodom je koronavírus. Zástupcovia klubov Tipsport ligy sa na stredajšom stretnutí vo Zvolene zhodli na tom, že najlepším riešením je aktuálny ročník predčasne ukončiť bez pridelenia titulu. „Kluby po svojom rokovaní oficiálne požiadali Ligovú radu o ukončenie sezóny, v čom im riadiaci orgán vyhovel,“ referuje oficiálny web Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a dodáva: „Vzhľadom k ťažko predvídateľnej situácii spojenej so šírením koronavírusu je toto riešenie najprijateľnejšie, keďže by pre kluby bolo ekonomicky nevýhodné aj prípadné dohrávanie sezóny bez divákov.“ (SITA)

  Aktuálne sú na základe nariadenia Ústredného krízového štábu SR zrušené všetky športové podujatia na Slovensku až do pondelka 23. marca. Dôvodom je prevencia pred šírením nového koronavírusu. Podobný krok ako na Slovensku zvolili v utorok aj iné hokejové súťaže – nemecká DEL aj nadnárodná liga EBEL. V stredu také rozhodnutie spravili aj v Poľsku.

  14:27 Zahraničie: 15 ľudí zomrelo len niekoľko hodín po tom, čo sa u nich prejavili úplne prvé príznaky ochorenia spôsobeného koronavírusom. Píše o tom denník The Sun. Šlo o klientov domova dôchodcov v Kirklande, štát Washington, USA.

  14:05 Vláda možno ešte dnes vyhlási mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska. Po stredajšom rokovaní vlády to novinárom povedal predseda vlády Peter Pellegrini. Ubezpečil, že neobmedzí osobnú slobodu a pohyb ľudí, štátu však pomôže zabezpečiť potrebné zásoby.

  13:03 Banskobystrický kraj od štvrtka 12. marca prerušuje vyučovanie na všetkých stredných školách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Vedenie kraja zároveň vyzvalo hlavného hygienika SR, vládu aj obyvateľov, aby s razantnými preventívnymi opatreniami nečakali a nepodceňovali ich.

  12:40 Slovensko má tri prípady nákazy novým koronavírusom. Pre Rozhlas a televíziu Slovenska to potvrdila epidemiologička Zuzana Krištúfková. Premiér Peter Pellegrini potvrdil, že ide o dve ženy a jedného muža, ktoré boli v kontakte so slovenskou rodinou v Kittsee.

  Rodina je v súčasnosti v domácej karanténe, rovnako ako tri nové prípady, nakoľko podľa premiéra nemajú príznaky, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu.

  Sú to potvrdené kontakty, ktoré sme získali na základe preverovania úzkych kontaktov tých prvotných ľudí, ktorí nákazu na Slovensko zaniesli,“ konštatoval premiér (SITA)

  Epidemiologička Zuzana Krištúfková pre RTVS uviedla, že na Slovensku potvrdili ďalšie tri prípady nákazy koronavírusom. Celkom je na Slovensku 10 prípadov nákazy.Správu aktualizujeme.

  Gepostet von Správy RTVS am Mittwoch, 11. März 2020

  12:39 „Miletičku“ v Bratislave uzatvoria a budú ju dezinfikovať

  Trhovisko Miletičova v Bratislave je od dnešného dňa od 12:00 uzatvorené do odvolania, rozhodlo tak vedenie mestskej časti Bratislava – Ružinov, informuje Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia. Vedenie mestskej časti Ružinov zároveň pristúpi k dezinfekcii priestorov trhoviska. Ide o preventívne opatrenia, nakoľko jedna z predajkýň oblečenia, ktorá má údajne pozitívnu cestovateľskú anamnézu, bola včera večer hospitalizovaná. Prejavy jej ochorenia boli totožné s prejavmi bežnej chrípky, ako aj koronavírusu.

  „V dopoludňajších hodinách sme sa dozvedeli, že jedna osoba spomedzi predajcov oblečenia na trhovisku Miletičova mala byť včera vo večerných hodinách hospitalizovaná s príznakmi zvýšenej teploty, kašľa a hnačky. Ide o predajkyňu oblečenia, ktorá má pozitívnu cestovateľskú anamnézu, pred menej ako desiatimi dňami sa údajne vrátila z ázijskej krajiny. Hospitalizovaná bola spolu s manželom. Výsledky testov zatiaľ nepoznáme, prevádzka trhoviska je so zasiahnutou rodinou v kontakte a nevieme, kedy budú k dispozícii. O situácii sme sa dozvedeli od samotných predajcov, prevádzka trhoviska je v kontakte aj priamo s nimi, štát ani žiadne jeho orgány nás oficiálne neinformovali,“ povedal starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

  Mestská časť Ružinov, ktorá je prevádzkovateľom trhoviska, rozhodla o jeho uzavretí do odvolania, najmenej však do doby, kým budú známe výsledky testov na prítomnosť koronavírusu u hospitalizovanej predajkyne. (Sita)

  12:23 Pravoslávna cirkev odmieta zrušiť bohoslužby, kde veriaci pijú z jedného kalicha, či bozkávajú ikony.

  Prístup Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, že omše nezruší a bude pokračovať v pití z jedného kalicha, považuje premiér Peter Pellegrini za sebecký. Ako dnes pred rokovaním vlády odkázal, ak bude pravoslávna cirkev v tom tvrdohlavo pokračovať, on prvý bude iniciovať aj postihy. Pripomenul, že na ohrozenie verejného zdravia sú paragrafy.

  „Sv. Eucharistia nebola, nie je a nikdy nebude príčinou choroby a smrti, ale práve naopak – je ustavičným zdrojom nového života v Christovi, odpustenia hriechov a uzdravenia duše a tela,“ uviedla cirkev vo svojom vyhlásení.

  Mrzí ma, som prekvapený a veľmi sklamaný z postoju pravoslávnej cirkvi, pretože cirkev tu má byť na to, aby ľuďom pomáhala a nie nato, aby v záujme sebeckého dodržiavania si nejakých tradícií ohrozovala verejné zdravie,“ podotkol. Ako dodal, existujú paragrafy a ak by došlo k nejakému ohrozeniu, štát môže voči takýmto organizáciám, ktoré nerešpektujú zákon, použiť paragrafy ohrozenia verejného zdravia. „Odkázal som im, že takto voči nim môžeme postupovať. Nezdá sa mi, že toto je zodpovedné k veriacim. Oni by mali ísť príkladom a nie verejne vyhlasovať, že všetci budú piť z jedného kalicha a bozkávať ikony. Veď to vyzerá, akoby chceli naschvál, aby sa šírila nákaza,“ prízvukoval.

  Pravoslávnu cirkev zároveň vyzval, aby prehodnotila svoje rozhodnutie a pridala sa k ostatným cirkvám, ktoré 14 dní nebudú vykonávať hromadné podujatia v kostoloch. (Sita)

  11:00 Premiér Peter Pellegrini pred rokovaním vlády ubezpečil, že štát robí všetko preto, aby sa vírus nešíril. Zároveň vyzval ľudí, aby nerobili paniku. „Chcem všetkých vyzvať, ktorým nič nie je, alebo majú hladký priebeh ochorenia, aby sa nedožadovali preventívnych testov len pre svoj dobrý pocit,“ povedal premiér.

  Krízový štáb bude vo štvrtok zvažovať, či sa na 14 dní zatvoria všetky školy a školské zariadenia. „Má to vážne dopady na fungovanie spoločnosti, ak však stiahneme milión ľudí z obehu, je dobrý predpoklad, že znížime riziko nákazy,“ konštatoval.

  PRED ROKOVANÍM VLÁDY

  Gepostet von Peter Pellegrini am Mittwoch, 11. März 2020

  Zdroje: RTVS, ÚradVládySR, SITA, CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech