Slony už nebudú vystavené krutému zaobchádzaniu. New York zakázal ich vystupovanie v cirkusoch

  • Starosta mesta Andrew Cuomo vydal zákon, ktorý zakazuje vystupovanie slonov v cirkusoch. Stalo sa tak vďaka naliehavým hlasom ochranárov zvierat a aktivistov, ktorí dlhé roky poukazovali na otrasné podmienky, v akých musia tieto zvieratá žiť.
slon1_upr
Tom Driggers
  • Starosta mesta Andrew Cuomo vydal zákon, ktorý zakazuje vystupovanie slonov v cirkusoch. Stalo sa tak vďaka naliehavým hlasom ochranárov zvierat a aktivistov, ktorí dlhé roky poukazovali na otrasné podmienky, v akých musia tieto zvieratá žiť.

Pri pohľade na veľké a silné zviera ako je slon len málokomu napadne, aká je to citlivá a múdra bytosť. Tieto zvieratá bývajú preto častokrát využívané pre zábavu a väznené v hrozných podmienkach. Najnovšie proti tomu nebojujú len organizácie za práva zvierat, ale aj samotný guvernér štátu New York.

Minulý týždeň bol v USA podpísaný zákon, ktorý zakazuje využívanie slonov v cirkusoch, na prehliadkach či akýchkoľvek iných zábavných podujatiach. Ochranári zvierat za to vďačia guvernérovi New Yorku Andrew Cuomovi, ktorý za hlavné príčiny tohto nariadenia uviedol kruté praktiky voči zvieratám zo strany zábavného priemyslu.

„Zneužívanie slonov v takýchto podmienkach je pre ich zdravie veľmi nebezpečné. Zákon o ochrane slonov nám pomôže vyhrať náš boj proti krutému zaobchádzaniu so zvieratami a prispeje k vytvoreniu silnejšieho, humánnejšieho New Yorku,“ uviedol vo vyhlásení guvernér Guomo, ktorý však nebol prvý, kto začal premýšľať o zavedení zákona. Starosta Bill de Blasio už krátko predtým urobil niekoľko oparení, ktoré zamedzili zneužívať slony v cirkusoch New Yorku.

„Väznenie, mučenie a nezdravé životné podmienky viedli k skorým úmrtiam týchto inteligentných, citlivých zvierat. Slony už nebudú ďalej podrobované krutému zaobchádzaniu pre naše pobavenie,“ vyhlásila členka legislatívneho zhromaždenia Amy Paulin.

Tom Driggers

Návrh spomínaného zákona bol schválený v júni tohto roku zákonodarným zborom. Prispeli k tomu aj obvinenia zo strany organizácií za práva zvierat, ktoré sa dlhé roky snažili presadiť názor, že slony, vystupujúce v cirkusoch žijú v otrasných, neľudských podmienkach.

Najväčší nátlak bol vyvíjaný na cirkus bratov Ringlingovcov, známy pod názvom Ringling Brothers and Barnum & Bailey Circus. O podmienkach, v akých slony žili čoskoro vedel celý svet a cirkusu prischlo označenie „najkrutejšia show na svete“.
PETA (nezisková organizácia, ktorá sa angažuje za práva zvierat) vypátrala, že cirkusanti zvykli odtrhnúť sloníča od matky, vystupujúcich slonov väznili v reťaziach aj celý deň a spôsobovali im hlboké rany.

Po vlne kritiky prestali slony pre predstavenie využívať, čo spôsobilo rapídny pokles v ich návštevnosti. Na jar tohto roku boli nútení cirkus po 146 rokoch existencie natrvalo zrušiť.

Zákon guvernéra nadobudne účinnosť až v roku 2019 a za jeho porušenie hrozí pokuta tisíc dolárov, čo je v prepočte 846 eur.

Slon je sociálna bytosť a v prírode má veľmi silné rodinné väzby. Vie sa postarať o zranených, slabých či osirotených členov stáda a dokonca smútiť na mŕtvymi členmi rodiny. Tie, ktoré boli dlho väznené v cirkusoch či zoologických záhradách po čase prejavovali znaky depresie a agresívneho správania.

Nebezpečenstvo im však nehrozí len zo strany cirkusantov. Slon patrí medzi ohrozených živočíchov, a to kvôli lovcom, ktorí ich lovia pre ich kly.

Našťastie, v dnešnej dobe sa stretávame s čoraz častejšími prípadmi, ktoré dokazujú, že naše najväčšie suchozemské zvieratá nie sú ľuďom úplne ukradnuté. Jedným z príkladov je aj ohromná snaha členov indickej organizácie Wildlife S.O.S., ktorí pre zachránených slonov uštrikovali veľké, pletené svetre. Tieto slony boli minulú zimu dovezené do rezervácie v Indii po tom, čo dlho mrzli v hrozných podmienkach nemenovaného cirkusu. Doba uštrikovania takéhoto svetra je niekedy aj mesiac, no oslabeným tvorom to veľmi pomáha.

Snaha ochranárov zvierat, aktivistov a členov organizácií, ktorí sa neustále snažia zvyšovať povedomie o ohrozených zvieratách teda nie je zbytočná. Dnes na internete nájdeš aj množstvo neziskových organizácií, prostredníctvom ktorých môžeš pomôcť ohrozeným zvieratám aj ty.

zdroj: nytimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá