Slováci dnes na Chopku vysadia tisícky stromov a vyčistia prírodu od odpadu

  • Pod Chopkom sa chystá veľké upratovanie.
ako
instagram.com/mariosuran/facebook.com/ArollaFilm
  • Pod Chopkom sa chystá veľké upratovanie.

V stredisku Jasná Nízke Tatry už štvrtýkrát dobrovoľníci vyčistia zjazdovky a okolie strediska pred zimnou sezónou. Podujatie Zelený Chopok tentokrát prináša aj novinku – okrem upratovania budú dobrovoľníci sadiť v lokalite Záhradky mladé stromčeky.

Na oboch stranách Chopku sa tak objavia ľudia v rukaviciach, s vedierkami a vrecami. Dôvodom bude obľúbené podujatie Zelený Chopok, vďaka ktorému sa pred zimnou sezónou stretnú milovníci lyžovania, vyčistia svoj kopec a strávia aktívny deň v prírode. Odmenou im bude okrem dobrého pocitu aj celodenný skipas, ktorý vie človeka potešiť aj keď je len jeseň.

 „Je to už štvrtýkrát čo sa stretneme v pracovnej nálade, pomôžeme našej prírode a vyčistíme stredisko a jeho okolie. Zároveň sme si pre tento ročník pripravili novinku, z ktorej sa nesmierne tešíme. V lokalite Záhradky na severnej strane Chopka vysadíme dobrovoľnícky až dve tisícky stromčekov,“ povedala riaditeľka marketingu Jasná Nízke Tatry Sylvia Artzová pre visitliptov.sk


Výsadba mladých stromčekov je naplánovaná v spolupráci s urbárom Ploštín, ktorý dodá 2-tisíc kusov stromčekov a náradie pre dobrovoľníkov na sadenie. Zároveň pred samotnou výsadbou dobrovoľníkov zaškolí. Táto práca je fyzicky náročnejšia, takže ju budú vykonávať tí zdatnejší dobrovoľníci.

Čistiť sa budú opäť obidve strany Chopku. Samotné čistenie zjazdoviek a okolitej prírody potrvá od 9:00 do 12:00 hod. Následne všetkých čaká vývoz lanovkami na Chopok, obed a zábava.

„Tomuto kopcu vďačíme za veľa. Je hlavným centrom zimného turizmu nášho regiónu aj Slovenska ako takého a počet hostí a atraktivita pre návštevníkov Liptova mu rastie aj po zvyšok roka, najmä cez letné prázdniny. Hory sú pre mnohých z nás láskou na celý život a ak môžeme, tak radi priložíme pomocnú ruku a verím, že nadchneme aj ďalších a stretneme sa na kopci v ešte vyššom počte ako pred rokom,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková pre visitliptov.sk

V minulom roku až 370 ľudí zo severu a juhu vyzbieralo takmer 100 ton kamienkov a 20 vriec odpadu. Najkurióznejšie úlovky boli dámska kabelka a fľaša pravého francúzskeho šampanského. Pozitívne je, že každým rokom počet vyzbieraných odpadkov klesá.

Každoročne sa však ukazuje, že tými najmenej disciplinovanými v horách sú fajčiari. Tí bežne odhadzujú ohorky do snehu v domnení, že to nič nie je. Keď to však takto denne urobí niekoľko stoviek ľudí, ide o špačkovú záplavu, ktorou zahlcujeme hory, ktorými sa tak radi pýšime.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK