Slováci fajčia čoraz mladší. Zákazy a tresty sú nanič, podľa odborníka účinkuje len jedno

  • Na fajčiarov v mladom veku nezaberajú hrozby ani tresty
  • Správnym kľúčom by mala byť motivácia k zdraviu
cigareta a deti pri škatuľkách
TASR/Tomáš Halász, Radovan Stoklasa
  • Na fajčiarov v mladom veku nezaberajú hrozby ani tresty
  • Správnym kľúčom by mala byť motivácia k zdraviu

Na mladých fajčiarov podľa všetkého zákazy a tresty neplatia. Tým správnym kľúčom by mala byť väčšia motivácia k zdravšiemu životnému štýlu. O tomto informuje iniciatíva Na veku záleží. Takisto je podľa nich fajčenie tínedžerov a mladšej generácie problémom všetkých a spolupodielať by sa na riešení tejto problematiky mal každý.

Výchovné koncerty nefungujú

„Vieme, že na mladých ľudí nefungujú príkazy, zákazy, mentorovanie, ani ohľadom fajčenia. Nefungujú žiadne výchovné koncerty, žiadne prednášky, ale čo vieme, že funguje, sú motivujúce témy, inšpiratívne príbehy a výzvy od zaujímavých ľudí,“ vysvetlil Peter Guldan, pedagóg a jeden zo spolutvorcov preventívneho projektu H3KNISA. Projektom sa iniciatíva snaží motivovať stredoškolákov „hecnúť sa“ k lepšiemu životu bez fajčenia.

Iniciatíva podotkla, že tínedžeri podľa prieskumov fajčenie nevidia ako problém a nevnímajú ani to, že škodí ich zdraviu. „Považujú ho za cool a je súčasťou života v partii. Závislosť od fajčenia získava mladý organizmus omnoho rýchlejšie, a preto aj pri občasnom fajčení prestať s cigaretami je problém,“ priblížila.

Upozorňuje, že fajčenie má na mladý organizmus závažnejší vplyv ako u dospelých. „Aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku,“ vysvetlila iniciatíva.

Zodpovední sme všetci

Fajčenie od skorého veku sa tiež podľa nej podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy. „Neplnoletým fajčiarom sa tiež rýchlejšie kazia zuby a z estetického hľadiska v jeho dôsledku viac páchne z úst a je tiež jedným z faktorov nezdravej pleti a predčasnej tvorby vrások,“ doplnila iniciatíva.

Zároveň zdôrazňuje, že fajčenie detí a mladistvých je problémom všetkých. „Zodpovední sme zaň všetci, nielen výrobcovia a predajcovia, nielen legislatíva a prevencia štátu. Prieskumy aj naše skúsenosti z preventívnych aktivít ukazujú, že rovnako dôležitý je aj odmietavý prístup k fajčeniu zo strany rodiny, školy aj širokej verejnosti,“ vysvetlila Bohumila Tauchmannová z iniciatívy.

Nikotínové vrecúška až od 18

Tínedžeri si v poslednej dobe obľúbili aj nikotínové vrecúška. Až donedávna sa totiž na tieto výrobky nevzťahoval vekový limit. Tomu však od januára 2023 odzvoní

Osoby mladšie ako 18 rokov budú mať po novom zakázané užívať nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku. Zakázaný bude tiež predaj výrobkov týmto osobám. Agentúru TASR o tom informoval hovorca prezidentky Masrtin Strižinec. Zuzana Čaputová totiž podpísala novelu zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov. 

Nikotínové vrecúška mnohí poznajú ako žuvací tabak. Ide o výrobok obsahujúci nikotín, ktorý neobsahuje tabak a ani geneticky modifikovaný tabak. Produkt sa nespotrebúva počas horenia a ani sa neinhaluje, ale je určený na použitie cmúľaním, žuvaním alebo inak. 

Podľa predkladateľov návrhu predstavujú nikotínové vrecúška alternatívu fajčenia cigariet, keďže sa predpokladá, že sú menej škodlivé. 

„Stále však ide o výrobky s obsahom nikotínu, ktorý je návykovou látkou, a preto je potrebné vyplniť právnu medzeru s cieľom znížiť potenciálne zdravotné riziká a zabezpečiť ochranu mladistvých a detí,“ napísali v dôvodovej správe.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá