Slováci ich jedli ešte za socializmu. Príbeh legendárnych slovenských výživ, ktoré generujú miliónové tržby

  • Slováci ich jedli ešte za socializmu, no privatizácie v časoch Mečiara sa im stali takmer osudné
  • Zachránili ich bývalí zamestnanci
  • Pred pár rokmi firmu definitívne predali. Kto má teraz v rukách slovenské výživy?
  • Jedna z malá firiem, ktorej korona pomohla
Ovko výživy Novofruct
Novofruct.sk
  • Slováci ich jedli ešte za socializmu, no privatizácie v časoch Mečiara sa im stali takmer osudné
  • Zachránili ich bývalí zamestnanci
  • Pred pár rokmi firmu definitívne predali. Kto má teraz v rukách slovenské výživy?
  • Jedna z malá firiem, ktorej korona pomohla

Jedli ich naši rodičia i starí rodičia ešte v časoch socializmu. Kŕmili nimi nás a my nimi (v niekoho prípade: budeme) svoje deti.

Dojčenské a detské výživy Ovko z Nových Zámkov, ktoré tam vyrába firma Novofruct, majú už 45-ročnú históriu (od roku 1975) a na Slovensku aj svoju tradíciu. Len máloktorý Slovák by ich nepoznal, nejedol či aspoň neskúsil.

Posted by NOVOFRUCT SK on Thursday, January 23, 2020

Známe slovenské výživy si za tie desaťročia prešli všeličím, a to nielen zmenami obalov. V 90. rokoch v rukách nových majiteľov takmer skrachovali, kým ich nezachránili bývalí zamestnanci.

Biznis sa opäť rozbehol a výživy Ovko putovali na export aj do viacerých krajín – napríklad do Mongolska. A známu, slovenskú značku, ktorú si obľúbili deti a ľudia aj v iných štátoch, napokon kúpil zahraničný investor zo severovýchodu Európy.

Čo sa vlastne vyrába v Nových Zámkoch

Hoci máme fabriku – presnejšie konzerváreň – Novofruct z Nových Zámkov spojenú najmä s detskou výživou Ovko, firma tu vyrába aj iné potravinárske produkty a značky. „Tradičná konzerváreň, ktorá je spracovateľom čerstvého ovocia, zeleniny a mäsa. Finálnymi produktmi sú dojčenská výživa (ovocná a zeleninová), dojčenské pokrmy a nápoje, ovocné a zeleninové konzervy, rajčinový pretlak, mäsové nátierky a hotové jedlá,“ píše Novofruct na svojej stránke.

zdroj: TASR/ Pavol Zachar. Na snímke Pavol Uhrín

Firma ide s dobou a od roku 2009 sa chváli aj širokým sortimentom bioproduktov, vrátane bio dojčenskej výživy. A neušiel jej ani trend zdravého, fitnes životného štýlu, o čom svedčia napríklad jej novinky s názvom Super food – jablkové nápoje s jogurtom, chia semienkami, ovocím… na ktorých obale nechýbajú fitnes namakané postavy muža a ženy:

Doprajte si odmenu za vaše výkony podľa seba. ;) My si vyberáme Super food s chia semiačkami. 😍

Posted by NOVOFRUCT SK on Monday, October 28, 2019

Fabriku zachránili bývalí zamestnanci

Zrejme najťažšie časy prežívala konzerváreň počas mečiarizmu (keď vládol Vladimír Mečiar a jeho strana HZDS) v 90. rokoch. Teda v časoch rôznych a občas podivných privatizácii, kedy sa podnik dostal do rúk ľuďom, ktorí ho nedokázali úspešne držať nad vodou. Prvou privatizérkou bola manželka vtedajšieho poslanca NR SR a člena vládnucej HZDS Vlastimila Vicena.

Našťastie sa objavila záchrana, ktorá akoby podnik spasila – bývalí zamestnanci firmy, ktorí konzerváreň reštartovali a vďaka ktorým si Ovko môžeme kupovať aj dnes. Išlo o Pavla Uhrína, jeho manželku Lýdiu Uhrínovú a ich priateľa Michala Žibritu.

Všetci traja pracovali vo fabrike ešte v časoch socializmu, no keď po zmene režimu a už spomínaných privatizáciách prišli do podniku noví majitelia, prepojení s politikmi, z fabriky radšej odišli. Vrátili sa v roku 2000, už ako kupujúci pre upadajúcu firmu, ktorú chcú zachrániť.

Peniaze na túto kúpu zarobili vďaka svojej firme Novex Food, s ktorou počas 90. rokov predávali konzervy iných konzervárni – čím získali nielen kapitál, ale aj obchodné a podnikateľské skúsenosti, ktoré im pomohli pri záchrane známej konzervárne a jej značky Ovko v Nových Zámkoch.

Prvý vyše poltucet rokov sme takmer všetko nechávali reinvestované vo fabrike. Výnosy sme si z nej nebrali, lebo tu bolo takmer všetko v dezolátnom stave. Hneď sme napríklad museli opraviť až päť hektárov striech na halách. Tie prvé roky sme obetovali zisky na budúci rast,“ spomínal na začiatky a oživenie konzervárskej firmy v Nových Zámkoch v týždenníku Trend Pavol Uhrín.

Reinvestovanie sa vyplatilo. Firma sa pod novým vedením rozbehla. Postupne začali rásť tržby aj zisky. A Ovko i iné produkty z Nových Zámkov neostávali len doma, ale čoraz viac začali byť žiadané aj vo svete – a to aj mimo Európy, trebárs na Blízkom východe (dokonca sa vyrábali kóšer židovské produkty pre Izrael) či až v ďalekom Mongolsku, kam ich posielali na dlhú cestu vlakmi.

Posted by NOVOFRUCT SK on Monday, October 7, 2019

Nový investor zo severu

No v roku 2012 sa začali objavovať trochu znepokojujúce správy o nových majiteľoch zo zahraničia. Viacerí ostali nemilo prekvapení, že známe, slovenské detské/dojčenské výživy už nebudú tak úplne slovenské. Aké zmeny spraví nový majiteľ a bude Ovko chutiť rovnako, aj keď ho bude mať v rukách cudzinec?

Obavy mali najmä desiatky zamestnancov konzervárne v Nových Zámkoch, kde si ešte dobre pamätali koniec inej firmy v meste – Mliekospol, ktorá vyrábala mliečne produkty, no po predaji zahraničnému investorovi úplne skončila a stroje z nej zmizli niekam do zahraničia.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovič. Spoločnosť Novofruct SK, s.r.o. Nové Zámky spracuje na kompóty i pretlaky za rok stovky ton rôznych druhov ovocia, s výnimkou jabĺk, ktorých spracováva každoročne vyše 1000 ton.

Správy sa napokon potvrdili a k obchodu reálne došlo. 70% firmy získala litovská finančná skupina VP Group (Vilniaus prekyba), ktorá vlastní aj iné konzervárne, maloobchodné spoločnosti či lekárne v niekoľkých európskych krajinách.

Zvyšných 30% si ešte ponechal Pavol Uhrín, ktorý za jeden z hlavných dôvodov tohto predaja Litovcom označil fakt, že zvyšní dvaja slovenskí vlastníci a jeho biznis partneri (manželka Lýdia a priateľ Michal Žibrita) chceli z firmy jednoducho odísť a mať už pokoj. Tak hľadali vhodnú náhradu, nových vlastníkov.

Posted by NOVOFRUCT SK on Tuesday, March 10, 2020

V hre boli aj ďalší investori, no podľa Uhrínových slov, ktoré prezradil v rozhovore pre týždenník Trend, ho Litovčania presvedčili nielen najvyššou ponúkanou sumou, ale aj jasným plánom, ako chcú s firmou pokračovať a taktiež svojou veľkosťou (vlastnia viacero firiem a majú naozaj veľký kapitál), ktorá môže byť v konkurenčnom boji na trhu výhodou a vhodnou pomocou.

Pri ich príchode som dal do zmluvy, že sa novozámocké technológie nesmú presúvať a že v našej fabrike sa nesmú meniť kľúčové výrobné zamerania, ktorými sú detské výživy a mäsové produkty,“ vyvracal v spomínanom rozhovore niektoré obavy Uhrín.

zdroj: Vilniausprekyba.lt. Jednotka v maloobchode na Pobaltí, desiatky tisíc zamestnancov a obraty v hodnote 5 miliárd eur – zopár informácií o finančnej skupina Vilniaus prekyba.

No už vtedy viacerí tušili a hovorili, že o pár rokov bude chcieť z firmy rovnako odísť a oddýchnuť si aj posledný z trojice – Pavol Uhrín. Tak sa aj stalo: V roku 2017 predal litovským investorom aj zbytok firmy. „Od februára 2017 sa NDX, UAB (litovský investor) stala 100%-ným vlastníkom spoločnosti.“ dočítate sa na stránke Novofructu.

Súčasný stav. A korona, ktorá pomohla

Takmer každý deň sledujeme v správach sťažujúcich sa majiteľov reštaurácii, hotelov, fitnescentier… a mnohých iných podnikateľov, ktorých korona a súčasné opatrenia stoja dôležité zisky. No nájde sa pár firiem, ktorým sa vďaka korone zdvihli tržby i zisky smerom hore. Jednou z týchto šťastnejších firiem je zjavne novozámocký Novofruct.

Príbehy nočnej mory lockdownu: Predal auto, aby dokázal prežiť. Vládne opatrenia mnohým ruinujú životy

Ľudia sa obávali a ešte stále sa obávajú úplného uzatvorenia obchodov a tak nastal tento rok trend, kedy sa do zásob začali viac kupovať dlhšie trvácne potraviny a konzervy. Pre istotu a prípad, keby taký prísny, dlhší lockdown nastal.

Ľudia sa zásobujú konzervami. Oproti februáru stúpla produkcia týchto tovarov o 20 percent. Novofruct musel pre výrazný dopyt navýšiť výrobu. Táto situácia si čiastočne vyžiadala aj zamestnanie nových brigádnikov a prijatie ďalších nevyhnutných zásahov do plynulosti výroby a distribúcie,“ informovala ešte úvodom jari, teda na začiatku prvej vlny, spravodajská služba SITA.

Aj Teba prinútila aktuálna situácia zostať doma, lebo nemôžeš ísť do práce?Pridaj sa k nám do teamu NOVOFRUCT….

Posted by NOVOFRUCT SK on Thursday, March 26, 2020

Novofruct sa na jar rozhodol s koronou aj trochu pomôcť a ako pomocné, sympatické gesto poslal do 20 nemocníc po celom Slovensku 22-tisíc svojich produktov zdravej výživy DayUp. „Veľmi nás teší, že sme aspoň takto mohli pomôcť slovenským zdravotníkom. Nemajú to teraz ľahké. Držíme im prsty v ďalšom boji proti koronavírusu a prajeme im veľa síl a zdravia,“ okomentoval túto pomoc riaditeľ Novofructu SK Norbert Hogenbuch.

Ako rok korony zmení tržby a zisky Novofructu, a či budú celkovo vyššie, uvidíme jasne až neskôr – keď sa zverejnia oficiálne. Čo sa posledných rokov týka, firma sa podľa Finstatu drží s tržbami na stabilných a príliš nemeniacich číslach – jej tržby sú necelých 17 miliónov eur. Výrazný pokles ale vidno na grafe pri ziskoch, ktoré po roku 2017 (kedy firmu úplne prevzali Litovci) klesli z vyše milióna eur na vlaňajších 124 000 eur.

Zdroje: Novofruct, Trend, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech