Slováci idú na dovolenku do zahraničia, v hľadáčiku majú tri ikonické destinácie. Prichádza covid éra cestovania

  • Ľudia preferujú destinácie, ktoré môžu navštíviť autom
  • Bude existovať nový cestovateľský normál
cestovanie
Unsplash/ Mika Baumeister, Unsplash/ STIL
  • Ľudia preferujú destinácie, ktoré môžu navštíviť autom
  • Bude existovať nový cestovateľský normál

„Nálada medzi dovolenkármi je pozitívnejšia  ako pred mesiacom,“ povedala Nora Fedorová, riaditeľka cestovnej kancelárie Satur pre TA3. „Napríklad niektorí ľudia, ktorí majú zakúpenú dovolenku do Chorvátska koncom júna, stále chcú ísť.“

Mnoho ľudí podľa nej čaká na to, kedy sa uvoľnia reštrikcie a bude sa môcť testovať bez karantény. Takisto sa otvárajú mnohé hotely a komplexy na Slovensku. Podľa prieskumu cestovnej spoločnosti Satur viac ľudí radšej vycestuje cez cestovku, ako na vlastnú päsť. Cez cestovku sú totiž viac chránení v prípade zrušenia ubytovania, či leteniek.

Chorvátsko, Grécko, Česko. Aj keď sa situácia každý deň mení, ľudia majú podľa prieskumu záujem najmä o tieto zahraničné krajiny. Všetky krajiny, do ktorých budú chcieť cestovatelia zavítať, musia dodržiavať predovšetkým opatrenia. Aká je teda budúcnosť cestovania?

Ľudia chcú stále cestovať

Bude to iné vo veľa veciach. Pôjde o nový cestovateľský normál,“ pokračuje Fedorová. „Bude sa lietať s rúškami. Budú platiť oveľa silnejšie bezpečnostné a hygienické nariadenia.“  

Dodáva, že ľudia už teraz začínajú preferovať hotely a destinácie, kde budú bývať len Slováci. Takisto ako cestovná kancelária, musia viac riešiť preškolenie personálu a prijať nové opatrenia. Aj čo sa týka aktivít, budú uprednostňované bezdotykové aktivity.

Tom Marchant, spoluzakladateľ cestovnej spoločnosti Black Tomato, pre Forbes tvrdí, že cestovanie je naša vrodená túžba spoznávať svet. „Po mesiacoch bývania v uzavretých priestoroch si ľudia uvedomujú viac svoju slobodu, preto chcú cestovať, spojiť sa s prírodou, a cítiť sa bez obmedzení.“

Cestovné kancelárie po celom svete nestrácajú klientov, práve naopak. Podľa Forbes ľudia majú stále záujem o cestovanie a najmä o odľahlé miesta ako sú Maldivy, Seychely, či pláže Francúzskej Polynézie. Viac sa spoliehajú a dôverujú cestovným kanceláriám, než by si mali všetko od letenky, až po ubytovanie a stravu riešiť sami.

zdroj: Unsplash/ Leio McLaren

Stále však platí, že auto je najbezpečnejším dopravným prostriedkom, preto sa na Slovensku očakáva, že ľudia navštívia práve Chorvátsko. Budúcnosť cestovania teda nie je ohrozená, práve naopak, cestovné kancelárie sa prispôsobujú situácií a snažia sa sprístupniť svojim klientom cestovanie za vhodných podmienok.

Z výsledkov prieskumu Omnibus spoločnosti Nielsen Admosphere pre SITA vyplýva, že na Slovensku plánuje dovolenkovať 21,2% opýtaných respondentov. Z 508 respondentov až 11,8 % uviedlo, že napriek pandémii stále plánuje svoju dovolenku absolvovať v zahraničí. 10,8% opýtaných ruší svoje dovolenkové plány v zahraničí úplne, a na Slovensku ruší dovolenku 4,5% respondentov.

Okrem automobilovej dopravy ľudia cestovali na dovolenky a po svete letecky. Letecké spoločnosti sa snažia dostať do vzduchu, no počet miest v lietadle bude obmedzený a môžeme zaznamenať drastický nárast cien.

Obmedzená letecká doprava

Myslím, že lietane bude omnoho drahšie. Ak by chcel človek letieť, bude musieť mať peniaze a dobrý dôvod, aby všetko okolo toho absolvoval,“ povedal  pre The Star Ambarish Chandra, odborník na letecký priemysel z Tormanskej školy manažmentu v Toronte.

Letecké spoločnosti urobili lety dostupné pre masy a stratégia bola jednoduchá – naplniť lietadlá, pristáť a opäť odletieť. Teraz však budú opatrenia trvať dlhšie, bude menej miest a menej letov.

zdroj: Unsplash/ Suhyeon Choi

Zo základného ekonomického hľadiska letecké spoločnosti určujú ceny cestovného na základe krivky ponuky a krivky dopytu. Letecké spoločnosti majú zvyčajne pod kontrolou krivku ponuky, píše BBC. Ak chcú stimulovať dopyt, aby naplnili kapacitu lietadiel, znížia cestovné. Napríklad ak stojí letenka 50 eur, cestovať bude viac ľudí, keď 100, tak menej.

V súčasnosti sa však veľa ľudí bojí cestovať kvôli hygienickým opatreniam a jednotlivým pravidlám. Navyše, na letiskách a v lietadlách je väčšia koncentrácia cudzích a neznámych ľudí, čo zvyšuje pocit nervozity a strachu. Preto sa treba pripraviť, že letecká doprava bude zo začiatku obmedzená.

Zdroje: forbes.com, ta3.com, bbc.com, thestar.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech