Slováci majú dostať dlhoočakávanú cyklotrasu vedúcu popri rieke Kysuca

  • Kysuce sú stále bližšie k roky očakávanej cyklomagistrále
  • Jej dĺžka má byť až 30 kilometrov
buko
TASR, pixabay.com
  • Kysuce sú stále bližšie k roky očakávanej cyklomagistrále
  • Jej dĺžka má byť až 30 kilometrov

Možno si už počul o veľmi diskutovanom cyklochodníku, ktorý má šancu zmeniť turistický ráz Horných Kysúc. Ide o cyklochodník Strieborná Kysuca, ktorý by mal viesť pozdĺž rieky Kysuca.

Trasa má byť napojenána turistické chodníky a cyklotrasy na českom pohraničí, a zároveň pripraví možnosť prepojenia s Bystrickou cyklomagistrálou. Hlavná trasa má začínať v meste Čadca a povedie až do obce Makov. Jej celková dĺžka tak presahuje 30 kilometrov.

Projekt cyklomagistrály sa začal riešiť už pred desiatimi rokmi, no ešte ani dnes po ňom niet ani chýru ani slychu.

Problémom pri budovaní veľmi žiadanej cyklotrasy bolo najmä vysporiadanie stoviek pozemkov s ich majiteľmi. Ak by však povolili výstavbu cyklochodníka cez ich pozemky, stali by sa spolutvorcami tohto jedinečného projektu. Nie každý sa však na túto problematiku pozerá takýmto pohľadom.

Realizácii cyklotrasy však už svitá na lepšie časy a projekt má šancu na vzkriesenie. Je totižto pripravený nový zákon o cyklochodníkoch a cyklocestách z dielne Ministerstva dopravy, ktorý by mal ujasniť presné pravidlá dotácií a budovania cyklochodníkov.

Zákon momentálne prechádza pripomienkovaním vo výboroch NR SR. Pokiaľ všetko prejde, tak účinnosť by mohol nadobudnúť od 1.7.2019. Jeho súčasťou by mohlo byť aj zjednodušenie spomínaného vysporiadania pozemkov pod cyklochodníkmi.

Projekt cyklomagistrály si pod svoje krídla zobrala aj Organizácia cestovného ruchu Kysuce (OCR). Organizácia vytvorila aj špeciálnu pracovnú skupinu, ktorej súčasťou sú starostovia všetkých dotknutých obcí, koordinátor celého projektu – Radovan Jakuš ale aj ľudia, ktorí sa či už propagácii Kysúc alebo samotnému rozvoju cyklotrás venujú už dlhší čas. My veríme, že projekt tejto veľmi chcenej cyklotrasy sa podarí dotiahnuť do úspešného konca a Slovensko bude mať o jednu kvalitnú cyklotrasu viac.

Bystrická cyklomagistrála

Ako vzor pre projekt cyklotrasu Strieborná kysuca môže poslúžiť Bystrická cyklomagistrála, tá sa tiahne Bystrickou dolinou. Trasa bola dobudovaná už v roku 2012.

Cyklotrasa začína v Krásne nad Kysucou a  pokračuje cez Zborov nad Bystricou, Starú Bystricu až do Novej Bystrice – na celkovej dĺžke takmer 20,3 kilometrov. Je zaujímavé, že trasa ťa povedie miestami, kde bola kedysi vybudovaná aj lesná železnica, premávajúca medzi Novou Bystricou a Oščadnicou a bola používaná pre zvážanie vyťaženého dreva.

Súčasťou cyklotrasy je aj zvislé a vodorovné dopravné a turistické značenie. Vybudovaním tohto obľúbeného projektu vznikla v regióne Bystrickej doliny jedinečná atrakcia pre šport a oddych, ktorá je z väčšej časti vedená mimo štátnych ciest a využíva len málo frekventované miestne komunikácie.

To výrazne prispieva k zvyšovaniu bezpečnosti chodcov, cyklistov a cestnej premávky v celom regióne. Cyklotrasa pritom ponúka celoročné využitie a láka aj množstvo zahraničných turistov.

zdroj: mojekysuce.sk, regionkysuce.sk, sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech