Slováci majú nové povinnosti po prílete do krajiny. Ak sa nezaregistruješ hrozí ti pokuta viac ako 1 600 eur

 • Cestujúci majú nové povinnosti po prílete na Slovensko
 • Od zajtrajšieho rána sa musíš povinne zaregistrovať
 • Ak tak neurobíš, ide o priestupok, za ktorý ti hrozí pokuta vo výške takmer 1 700 eur
Ryanair
TASR/Roman Hanc
 • Cestujúci majú nové povinnosti po prílete na Slovensko
 • Od zajtrajšieho rána sa musíš povinne zaregistrovať
 • Ak tak neurobíš, ide o priestupok, za ktorý ti hrozí pokuta vo výške takmer 1 700 eur

Ak sa v týchto dňoch či týždňoch rozhodneš cestovať na Slovensko zo zahraničia, určite nezabudni na novú dôležitú povinnosť. Už od štvrtka 10. septembra sa musia osoby, ktoré počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu a prichádzajú na Slovensko letecky, zaregistrovať na stránke korona.gov.sk/ehranica.

Nové opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky naberá účinnosť od 10. septembra 7:00.

Povinnosť zaregistrovať sa na tejto stránke stále platí aj pre ľudí prichádzajúcich na územie Slovenskej republiky autom z Ukrajiny. Potvrdenie o registrácii si povinný preukázať príslušníkovi Polície Slovenskej republiky po prílete na územie Slovenska alebo pri vstupe na územie našej krajiny cez pozemnú hranicu s Ukrajinou.

Malá krajina, veľké bohatstvo: Naše pamiatky sú unikátne skvosty Slovenska a sú ideálne na víkendový výlet

Dôležité je mať na pamäti aj zoznam zelených krajín, v ktorom je momentálne zaradených 26 štátov. Ide o tieto krajiny: Austrália, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Taliansko. Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na tomto zozname, sú rizikové.

Registráciu určite neber na ľahkú váhu. Nerešpektovanie povinnosti registrácie je totižto brané ako priestupok na úseku verejného zdravotníctva. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva ti môže za nerešpektovanie tejto povinnosti uložiť pokutu vo výške do 1 659 eur. Polícia je zase opravnená ti udeliť blokovú pokutu a to vo výške do 1 000 eur.

zdroj: Letisko Košice

To však nie je všetko. Stále platí, že každý cestujúci, ktorí prilieta na Slovensko z ktorejkoľvek krajiny, musí od pondelka 7. septembra vyplniť formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia. Elektronická verzia je dostupná  na webe Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Cestujúci vypĺňajú formulár pri prílete na Slovensko už od februára 2020. Doteraz bol prístupný len v papierovej forme a cestujúci ho vypĺňali na palube lietadla. Teraz ho každý môže vyplniť v predstihu a elektronicky už pred letom. Dostupný je aj v anglickom jazyku.

Formulár je v oblasti civilného letectva celosvetovo zaužívanou formou získania kontaktných údajov o cestujúcich. Používa sa všeobecne v prípade výskytu prenosného ochorenia, teda nielen v súčasnosti z dôvodu šírenia COVID -19 (v minulosti to boli napr. epidémia vírusu H5N1, H1N1 apod.)

Formulár slúži pre orgány verejného zdravotníctva na dohľadanie osôb, ktoré sa nachádzali na palube lietadla v prípade konkrétneho letu, ak by sa u niektorého z cestujúcich potvrdila nákaza.

Na vysnívanom Islande žila 2 roky. Veľkolepá príroda nie je to, čo ju prekvapilo najviac

Civilné lety zo všetkých krajín sú už povolené

Ministerstvo dopravy požiadalo Ústredný krízový štáb o zrušenie plošného zákazu letov z rizikových krajín koncom augusta. Dôvodom bol fakt, že zákaz sa míňal účinku, keďže mnohí cestujúci z tzv. červených krajín k nám prichádzali jednoduchým prestupom v niektorej z bezpečných krajín. Ich príchod tak nebol nijako monitorovaný. Plošné uvoľnenie letov zároveň ekonomicky pomôže letiskovým spoločnostiam a celkovo cestovnému ruchu u nás.

Z Letiska M. R. Štefánika je aktuálne možné pravidelnými leteckými linkami letieť do týchto 11 destinácií a z nich:

 • Taliansko/ Alghero
 • Veľká Británia/ Birmingham, Edinburgh, Londýn (Luton, Stansted), Manchester
 • Írsko/ Dublin
 • Grécko/ Korfu (do konca septembra), Solún/Thessaloniki
 • Cyprus/ Pafos
 • Bulharsko/ Burgas 

Zároveň sú v pláne počas septembra aj posledné charterové lety na grécke ostrovy Rodos a Kréta a do Larnaky na Cypre. Pred odletom do Grécka a na Cyprus je však potrebné vopred vyplniť online formuláre na webstránkach daných krajín, inak ti nebude umožnený odlet. Pred odletom na Cyprus – destinácie Pafos a Larnaka – sa cestujúci navyše musí preukázať negatívnym testom na COVID-19.

Od začiatku októbra sú plánované z bratislavského letiska lety dopravcu Wizz Air do Kyjeva-Žuljany, Ľvova a Skopje v Severnom Macedónsku (prvý let 30. septembra) a denné lety dopravcu Pobeda do Moskvy a z nej. Od polovice októbra sú naplánované lety do ruského Petrohradu (dopravca Pobeda) či egyptskej Hurghady (dopravca Air Cairo).

Ďalšie lety by mali z Bratislavy pribudnúť následne od zimného letového poriadku, ktorý začne platiť zmenou času od 25. októbra. Od konca októbra by sa malo lietať do Bratislavy z Odesy na Ukrajine, zo Sofie v Bulharsku (oba lety Wizz Air) či z Dubaja (dopravca flydubai).

Dopravca Ryanair zase plánuje od zimného letového poriadku pridať z Bratislavy lety do Atén, na Maltu, do Bologne, Ríma, Milána, Bruselu-Charleroi, Paríža-Beauvais, Eindhovenu, Leedsu-Bradford, Kyjeva-Boryspiľu a srbského Nišu.

Zdroje: MINDOP, korona.gov.sk, mindop.sk, MVSR, bts.aero

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK