Malá krajina, veľké bohatstvo: Naše pamiatky sú unikátne skvosty Slovenska a sú ideálne na víkendový výlet

  • Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sú veľmi bohaté na svetové a kultúrne dedičstvo
  • UNESCO je skratka, ktorá v angličtine znie: The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization.
Unsplash/David Jusko YouTube/Ivan Dovala/ Screenshot
  • Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sú veľmi bohaté na svetové a kultúrne dedičstvo
  • UNESCO je skratka, ktorá v angličtine znie: The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization.

UNESCO je svetová organizácia, ktorá bola založená 16. novembra 1945. Jednou z činností organizácie je vytváranie Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta. 

V zozname UNESCO sa nachádza mnoho kultúrnych pamiatok a prírodných vzácností aj zo Slovenska. Slovensko má v zozname celkovo 7 zápisov, no to neznamená, že ide o 7 miest. Niektoré zo zápisov zahŕňajú viacero lokalít. V tomto článku nájdeš tie, ktoré by si mal určite navštíviť.

Spišský hrad

Spišský hrad je zrúcanina hradu, ktorá stojí na vrchole travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Je dominantou širokého okolia, všimnúť si ho môžeš aj z diaľnice, ktorá spája regióny Spiš a Šariš. Spišský hrad sa považuje za najväčší hrad nie len na Slovensku, ale aj v Európe. Hrad sa vypína nad obcou Spišské Podhradie, no katastrálne patrí pod obec Žehra. 

Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 1993 je ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vďaka svojej kráse sa hrad stal vyhľadávaným turistickým objektom, o čom svedčí aj každoročne zvyšujúci sa počet návštevníkov. Od apríla do novembra sa na hrade konajú rôzne podujatia, koncerty a vystúpenia. Zaujímavosťou je aj fakt, že každú prvú nedeľu v mesiaci môžeš hrad navštíviť úplne zadarmo. Ak si stále nie si istý, či by si mal hrad navštíviť, možno ťa prehovorí jeho 3D model.

Levoča

Na východe ešte chvíľu ostaneme. Ak sa budeš presúvať zo Spišského hradu, urob si zastávku aj v Levoči. Malé mesto leží na severovýchode Slovenska a patrí medzi najstaršie a najhodnotnejšie v našej krajine. Do zoznamu UNESCO bolo mesto zapísané v roku 2009 vďaka krásnemu starobylému centru, v ktorom nájdeš aj hradby s obranným valom. 

Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete. Mesto má obrovské stredoveké námestie obklopené renesančnými domami, známu renesančnú radnicu, ďalšie dva vzácne kostoly s barokovým interiérom, klasicistické budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 km.

Vlkolínec

Vlkolínec je podhorská osada, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou okresného mesta Ružomberok. Osada je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a pozostáva z typických stredoeurópskych zrubových domov. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bol celok zapísaný už v roku 1993. Jedinečnosťou Vlkolínca je fakt, že v niektorých domoch žijú stále obyvatelia rôznych vekových kategórií.

Vo Vlkolínci sa nachádza viac expozícií, ktoré by si mal vidieť. Samotná osada je prístupná celoročne, no návštevníci nesmú vstupovať do domov a dvorov, pretože tie sú v súkromnom vlastníctve. Jednou z expozícií je aj roľnícky dom, v ktorom si môžeš pozrieť to, ako žili rodiny v minulosti. Zaujímavá je aj farma, ktorá je určená pre najmenších. Nájdeš v nej zvieratá z tradičného chovu a aj niektoré trochu netradičné pre túto oblasť.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je historické mesto na strednom Slovensku s výrazne multikultúrnou minulosťou. Známe je ťažkou kovov – najmä striebra. Mesto je mestská pamiatková rezervácia od roku 1950 a zároveň centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. 11. decembra 1993 bolo ako „historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia“ zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Na návštevu Banskej Štiavnice a jej okolia by si si mal vyhradiť viac času. Dá sa povedať, že centrum mesta patrí medzi najfotogenickejšie na Slovensku, takže prvá zastávka vedie práve do centra. Obľúbeným miestom sú taktiež štiavnické tajchy, ktorých je momentálne 24. Počas horúcich dní môžeš tajchy využiť na kúpanie sa, člnkovanie alebo rybačku. V zime sa zmenia na ľadovú plochu. Ak by si chcel svoj čas v meste stráviť aktívne, nezabudni vybehnúť na Kalváriu alebo do starých baní.

Bardejov 

Mesto Bardejov sa nachádza na severovýchode Slovenska a je súčasťou regiónu Šariš. Historické centrum mesta Bardejov spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísané do zoznamu – Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO. Radničné námestie, ktoré je plné gotických meštianskych domov, je najvzácnejšou časťou mesta.

Prostredie mesta a jeho okolia dopĺňajú Bardejovské Kúpele. o ktorých prvé zmienky pochádzajú už zo stredoveku. Na meste je zaujímavé to, že v ňom nájdeš minulé i moderné a staré a nové.  V meste sa každoročne organizujú rôzne kultúrne a športové podujatie. Spomenúť musíme Bardejovský jarmok, parkúrové skákanie koní a hasičskú súťaž.

Hervatov

V blízkosti Bardejova sa nachádza aj obec Hervatov, ktorá sa do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva zapísala v roku 2008 vďaka drevenému kostolu sv. Františka z Assisi. Kostol bol postavený v 15. storočí a je najzachovalejší kostol na našom území. 

Ladomirová

Obec Ladomirová leží v okrese Svidník a narodil sa tu metropolita Ruskej Pravoslávnej Cirkvi v zahraničí Laur. V Ladomirovej sa nachádza ďalší drevený kostolík, ktorý je v zozname UNESCO. Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala  pochádza z roku 1742. 

Hronsek

Drevený kostolík nájdeš medzi Banskou Bystricou Zvolenom. Artikulárny evanjelický kostol s drevenou zvonicou patrí medzi vzácne historické pamiatky. Do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO bol zapísaný taktiež v roku 2008. Zaujímavosťou je, že stavba kostola mala divné podmienky:

  1. Musel byť postavený v priebehu jedného roka,
  2. Musel byť celý z dreva,
  3. Postavený bez použitia kovových prvkov,
  4. Nesmel mať vežu,
  5. Vchod nesmel byť priamo z ulice

Ruská Bystrá

Ruská Bystrá je obec na Slovensku v okrese Sobrance. Nachádza sa tu Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša. Chrám bol postavený v roku 1730 a už v roku 1968 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku Slovenskej republiky. Na cestu ku kostolíku si vyčleň viac času, pretože v prípade, že pôjdeš turistickým chodníkom z obce Remetské Hámre, zaberie to takmer 4 hodiny.

Bodružal

Posledná pamiatka, ktorú ti dnes ukážeme, je drevený gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v Bodružali neďaleko Svidníka. Bol postavený v roku 1658 a patrí medzi najstaršie drevené kostoly na Slovensku. Zaujať ťa môže vďaka bielo-zlatej barokovej výzdobe a nástenným maľbách, ktoré nájdeš v interiéri pamiatky. V roku 2014 bol chrám komplexne zrekonštruovaný.

 

 

Zdroje: Spišský hrad, Levoča, Vlkolínec, Banská Štiavnica, Bardejov, Ladomirová, Hervatov, Hronsek, Ruská Bystrá , Bodružal, UNESCO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá