Slováci môžu cestovať, počas zákazu vychádzania však musíš odísť v noci. Cestovky majú lepší nápad

  • Pravidlá zákazu vychádzania sa od začatia lockdownu v plnej miere vzťahujú aj na cesty mimo Slovenska
  • Cestovná kancelária odporúča ľuďom zrušiť už zakúpené letenky a zájazdy
dovolenka, pláž, more žena
Pixabay/ Jo Kassis/ Facebook/ Polícia SR
  • Pravidlá zákazu vychádzania sa od začatia lockdownu v plnej miere vzťahujú aj na cesty mimo Slovenska
  • Cestovná kancelária odporúča ľuďom zrušiť už zakúpené letenky a zájazdy

Z piatka na sobotu začal na Slovensku platiť zákaz vychádzania. Každý deň hodinu po polnoci má však každý z nás šancu odísť za oddychom za hranicami. Transfer na už zakúpený zájazd či pobyt je ale potrebné stihnúť najneskôr do piatej hodiny ráno. Následne opäť platí zákaz vychádzania, a to až do jednej v noci nasledujúceho dňa.

Tento, vskutku absurdný kolobeh by mal trvať minimálne do nedele 1. novembra. Na rozdiel od nevyhnutných ciest do práce, lekárne či na nákup potravín totiž cestám do zahraničia vláda nedala výnimku, ktorú pri lockdowne schválilo Česko.

Kedy sa pandémia skončí? Keď sa pozrieme do histórie, zistíme, že odpoveď nie je taká jednoduchá

Aj u nás sme pritom mohli využiť úpravu cestovateľského semaforu s možnosťami povinnej karantény a testovania. Aktuálny zmätok tak môže odvetviu cestovného ruchu spôsobiť len ďalšie problémy.

Dovolenky musia zrušiť

Podľa informácií, ku ktorým sa zástupcom Pelikána podarilo dostať, aj pre cesty za hranice platia rovnaké výnimky, ktoré vláda definovala v najnovšom uznesení. Zo domovov sa tak v najbližších dňoch dostaneme len za prácou, starostlivosťou o blízku osobu či na svadby a pohreby.

Účel cesty však podľa slov ministra vnútra Romana Mikulca obyvatelia nemusia dokladovať, čiže so sebou nemusia mať pracovnú zmluvu, úmrtný list, oznámenie o svadbe, letenku a podobne.

pláž, žena, dovolenka
zdroj: Pixabay/Schus

„Vzhľadom na vágne formulované uznesenie bez času na prípravu sa cestujúci i dotknuté subjekty ako aerolinky, letiská, ubytovacie zariadenia či cestovné kancelárie stretnú s množstvom komplikácii,” hovorí Jozef Rybár, zástupca najväčšieho slovenského predajcu leteniek a zájazdov.

Podľa Rybára to de facto znamená, že ľudia s letenkami či zájazdmi za hranicami musia svoje cesty zrušiť. Toto riešenie kvôli prijatým obmedzeniam a zhoršujúcej sa situácii so šírením koronavírusu odporúča aj Pelikán.

Česi môžu cestovať aj počas lockdownu

Nie všade to je rovnako. Napríklad v susednom Česku po zavedení lockdownu zaradili medzi výnimky aj cesty do zahraničia a povinnosť karantény a testovania po návrate zostala v platnosti.

Na zozname našich výnimiek sa takéto nariadenie nenachádza a nie je jasné prečo. Povinnosť karantény a testovania po návrate z cudziny pritom stále platí aj tu.

Farár zvolával na omšu o štvrtej ráno. Slováci stále skúšajú oklamať lockdown

Podľa informácii Pelikána ani pár hodín pred zmenou nebol vypracovaný vykonávací predpis, ktorý by sa týkal režimu na hraniciach a všetky podmienky pre cestovanie teda vyplávajú z uznesenia vlády.

Zákaz vychádzania na Slovensku však podľa samotného uznesenia neplatí od 01:00 do 05:00 ráno. Tento čas teda môžu teoreticky využiť aj dovolenkári, ktorí plánujú vycestovať za účelom turizmu. 

Chcel by si, aby bolo možné cestovanie aj počas lockdownu?

Z nariadenia totiž vyplýva aj to, že ak sa cestovatelia na letisko dostavia medzi jednou a piatou hodinou ráno, môžu následne odletieť na dovolenku bez ohľadu na čas letu.

Testovanie po prílete?

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že v neskorých nočných, respektíve v skorých ranných hodinách od 01:00 do 05:00 nie sú v zimnom letovom poriadku, zo slovenských letísk k dispozícii žiadne spojenia. Našinci s už zakúpenými letenkami a dovolenkami by tak museli na letiskách tráviť zväčša dlhé hodiny.

Zároveň ide o porovnateľný príklad, ako keď sa vláda rozhodla nezatvoriť viaceré obchody a prevádzky priamo, ale v značnej miere ľuďom, čiže ich zákazníkom obmedzila možnosti návštevy týchto zariadení.

Okrem iného napríklad hrozí, že ak táto neprehľadná situácia pretrvá dlhšie, dopravcovia budú nútení zrušiť i posledné linky, ktoré letiskám v Bratislave a Košiciach zostali.

„Vzhľadom na ďalší rozsah ekonomických škôd by tak podľa nás stálo minimálne za zamyslenie, či pri cestách do zahraničia neexistuje lepšie riešenie, napríklad povinné testovanie všetkých cestujúcich pred odletom a po prílete,” uzatvára Rybár s tým, že vláda disponuje dostatočným počtom testov.

Zdroj: Pelikán

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá