Slováci môžu dostať lacnejšiu elektrinu a plyn, nie však všetci. Ministerstvo má plán

  • Ide o tie domácnosti, ktoré ušetria aspoň 15 % z jej spotreby
  • Ostatné domácnosti dostanú lacnejšiu silovú elektrinu len do objemu 85 % spotreby
elektricke rozvody
Unsplash
  • Ide o tie domácnosti, ktoré ušetria aspoň 15 % z jej spotreby
  • Ostatné domácnosti dostanú lacnejšiu silovú elektrinu len do objemu 85 % spotreby

Lacnejšiu silovú elektrinu dostanú v plnom objeme domácnosti, ktoré ušetria v budúcom roku aspoň 15 % z jej spotreby.

Ako vysvetlil po stredajšom rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, domácnosti, ktoré oproti predchádzajúcim rokom nič na spotrebe elektriny neušetria, dostanú lacnejšiu silovú elektrinu len do objemu 85 % spotreby. Zvyšnú spotrebu do 100 % budú platiť už za trhové ceny.

Našli zhodu

Lacnejšiu silovú elektrinu, ktorá tvorí necelú polovicu z koncovej ceny elektriny, zabezpečia Slovenské elektrárne. V budúcom a ďalšom roku by mal slovenský dominantný výrobca elektriny zabezpečiť pre domácnosti ročne viac ako 6 terawatthodín elektriny za cenu 61 eur za megawatthodinu.

V prípade plynu počíta ministerstvo hospodárstva s tým, že Slovensko má k dispozícii uskladnený historicky lacný plyn. Ten by sa zriedil so súčasným drahým plynom.

„Každý jeden dodávateľ by tak vedel v budúcom roku domácnostiam poskytnúť plyn o niečo drahší, ale nie taký drahý, aký je v súčasnosti na trhoch. Tento návrh bol prediskutovaný s účastníkmi trhu a našli sme zhodu,“ konštatoval Galek.

Pomoc podnikateľom

Ministerstvo hospodárstva plánuje pomôcť aj podnikateľom. Firmy pôsobiace na slovenskom trhu budú môcť žiadať o kompenzácie. Ich výška je v súčasnosti ešte nejasná.

Podľa Galeka, všetko bude záležať od možnosti štátneho rozpočtu či od ochoty Európskej únie poskytnúť peniaze na kompenzácie pre podniky. Spoločnosti si budú môcť žiadať podľa štátneho tajomníka kompenzácie tak na drahý plyn či drahú elektrinu.

Schválenie opatrení na boj proti drahým energiám sa odkladá minimálne na týždeň. Podľa Galeka je potrebné prijať štyri legislatívne zmeny.

ventily plynovodu blízko seba
zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Legislatívne zmeny nám dajú väčší komfort pred budúcimi prípadnými žalobami. Treba doplniť niekoľko slovíčok do zákonov. Všetko pôjde v skrátenom legislatívnom konaní. Následne prijmeme všeobecný hospodársky záujem pri elektrine a plyne,“ uzavrel Galek.

Dohoda Maďarska s Ruskom

Maďarsko sa dohodlo s Ruskom na dodatočných dodávkach plynu od 1. septembra. Na Facebooku o tom informoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

„Dosiahli sme dohodu s Gazpromom. Od zajtra dorazí do Maďarska maximálne 5,8 milióna metrov kubických zemného plynu nad rámec zazmluvneného množstva. Naše zdroje energie sú zabezpečené,“ uviedol šéf maďarskej diplomacie.

Na snímke minister zahraničných vecí Maďarska Peter Szijjártó počas tlačovej konferencie.
zdroj: TASR/Martin Baumann

Szijjártó neinformoval, koľko budú stáť ďalšie dodávky ruského plynu do Maďarska. Ako referuje web Ukrajinská pravda, zásoby Maďarska k 1. augustu predstavovali 3,25 miliardy metrov kubických plynu, čo je viac ako 51 % z celkovej skladovacej kapacity.

Podľa dohody podpísanej minulý rok Maďarsko dostáva 3,5 miliardy metrov kubických plynu ročne cez Bulharsko a Srbsko a ďalšiu miliardu metrov kubických plynovodom z Rakúska. Dohoda s Gazpromom je podpísaná na 15 rokov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá