Slováci postavia vo Fínsku megaprojekt za 280 miliónov. Z firmy nedávno odišiel obvinený Jozef Brhel

  • Investičný fond ZMJ SICAV kúpil 67-percentný podiel vo fínskej spoločnosti Solarwind Oy
  • Postavia veterné elektrárne, ktoré budú mať výkon 300 megawattov
  • Zo spoločnosti ZMJ SICAV iba nedávno odišiel Jozef Brhel, ktorého zatkla NAKA
Germany_Energy804903707722
TASR/AP Photo/Michael Probst
  • Investičný fond ZMJ SICAV kúpil 67-percentný podiel vo fínskej spoločnosti Solarwind Oy
  • Postavia veterné elektrárne, ktoré budú mať výkon 300 megawattov
  • Zo spoločnosti ZMJ SICAV iba nedávno odišiel Jozef Brhel, ktorého zatkla NAKA

Slováci idú stavať vo Fínsku veterné elektrárne s výkonom 300 megawattov. Investičný fond ZMJ SICAV kúpil 67-percentný podiel vo fínskej spoločnosti Solarwind Oy, ktorá sa zameriava na development energetických projektov. Zvyšný podiel ostal fínskym partnerom. Celková očakávaná investícia do výstavby veterných elektrární počas nasledujúcich piatich rokov by mala dosiahnuť 280 miliónov eur.

Ide o pokračovanie nášho podnikateľského príbehu na zahraničných trhoch, kde sa medzi nadnárodnými energetickými korporáciami presadzujú slovenské firmy pomerne ťažko. Je to dôkaz toho, že zahraniční partneri a banky nám dôverujú,“ uviedol výkonný riaditeľ skupiny ZMJ SICAV Anton Bielik.

Obrovský úspech: Po Dunaji bude plávať absolútny unikát. Gigantická loď je 100% slovenská

Fond ZMJ SICAV pôsobí prostredníctvom svojich spoločností vo Fínsku už niekoľko rokov. V roku 2016 postavil v oblasti Posio, približne sto kilometrov od polárneho kruhu, veternú elektráreň s výkonom 23 megawattov.

Výška investície bola 45 miliónov eur. Aktuálne okrem najnovšej akvizície vo Fínsku vlastní a developuje projekty veterných elektrární Iiti a Suonenjoki, spolu s výkonom približne 74 megawattov. Celkový investičný náklad týchto dvoch projektov je približne 70 miliónov eur.

veterná elektráreň
zdroj: Pixabay/Alexander Droeger

Ďalším zahraničným trhom, na ktorom ZMJ SICAV cez svoje spoločnosti pôsobí, sú USA. Investičný fond tam developuje fotovoltaické projekty v San Franciscu a Palm Springs. Ich výkon bude spolu 56 megawattov a výška investície je 39 miliónov eur. V USA, ako aj na viacerých ázijských trhoch má fond pripravené ďalšie projekty na realizáciu, pozastavila ich však pandemická situácia.

ZMJ SICAV je v energetike aktívny aj na Slovensku. Je akcionárom spoločností E-Group, Pow-en, Alter Energo, PRS a ENE-TEP. Okrem projektov, ktoré investičný fond ZMJ SICAV vlastní, sa podieľa na realizácií iných energetických projektov na Slovensku, ako aj v zahraničí aj ako dodávateľ. Jeho spoločnosti realizovali projekty na Ukrajine, v Rumunsku a v Českej republike. Skupina na Slovensku, ako aj v zahraničí zamestnáva stovky ľudí.

AKTUÁLNE: NAKA je opäť v akcii, začala sa akcia Mýtnik. Zadržané boli prvé osoby

Finančnej skupine, ktorá stojí za fondom iba donedávna šéfoval Jozef Brhel. Po tom, čo ho zatkla NAKA, za vzdal všetkých výkonných funkcií vo svojich firmách, teda aj vo fonde. Investičný fond ZMJ SICAV sídli v Prahe a medzi jeho súčasných akcionárov patria okrem rodiny Brhlovcov aj viacerí ďalší investori. Fond ZMJ SICAV investuje aj do realitných projektov. Prostredníctvom svojho podfondu RMC Properties sa zameriava na investovanie a development na Slovensku, v Českej republike a Španielsku.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK