Slováci, pozor: Ceny pohonných hmôt pôjdu prudko nahor, zlacňovania sa tak skoro nedočkáme

  • Pohonné látky sa budú znova zdražovať
  • Môžu za to aj útoky na ruské rafinérie
čerpacia stanica
Archív Canva
  • Pohonné látky sa budú znova zdražovať
  • Môžu za to aj útoky na ruské rafinérie

Ceny pohonných hmôt, ktoré sa v posledných mesiacoch na Slovensku držali na relatívne stabilnej úrovni, sa zdajú byť na ceste nahor. Deje sa to v dôsledku niekoľkých faktorov, ktoré ovplyvňujú svetové trhy.

Štatistický úrad SR zaznamenal v desiatom týždni tohto roka mierne poklesy cien, avšak odborníci varujú, že to by mohlo byť len dočasné a benzín bude znova drahší.

Podľa analytika J&B Banky Stanislava Pánisa sa ceny benzínu na slovenských čerpacích staniciach budú pohybovať nad 1,60 eura za liter, pričom nafta by sa mohla vrátiť nad úroveň 1 euro a 60 centov. Tomáš Boháček z 365.bank tiež predpovedá obnovenie mierneho rastu cien. 

„Pre domáce ceny paliva v nadchádzajúcom období vidíme priestor pre obnovenie mierneho rastu, pričom benzín by mohol zdražieť viac ako nafta, vzhľadom na vývoj cien v Rotterdame,“ povedal pre agentúru SITA Boháček.

Ukrajinské drony navyšujú ceny benzínu

Jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k zvýšeniu cien, sú ukrajinské dronové útoky na ruské rafinérie. Tie dokonca vyvolávajú obavy z možného narušenia dodávok ropy na svetové trhy. Intenzita týchto útokov sa zvyšuje, čo vedie k zvýšovaniu rizikových prirážok na ropné produkty.

Ukrajinské drony prednedávnom zasiahli hneď tri rafinérie – najväčšiu rafinériu Rosneftu v riazanskom regióne, rafinériu v Nižnom Novgorode a novošachtinskú rafinériu v rostovskom regióne. Intenzita útokov stále nepoľavuje a Rusko už prišlo o štvrtinový podiel svojej celkovej spracovateľskej kapacity.

Okrem toho sa pokles komerčných zásob ropných produktov v USA tiež podieľa na raste cien pohonných hmôt. Ďalším dôležitým aspektom, ktorý ovplyvňuje ceny, je sezónne zdražovanie. Každoročne dochádza k zvýšeniu cien pohonných hmôt pred letnou dovolenkovou sezónou, keď ľudia viac cestujú.

Napriek krátkodobému poklesu cien pohonných hmôt v minulých mesiacoch sa zdá, že sa ceny čoskoro zvýšia. Slovenskí vodiči si tak pred dovolenkovou sezónou opäť priplatia. 

Cena benzínu stúpla
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Slovensko má najdrahší benzín

Slovensko má najdrahší benzín spomedzi susedných krajín Európskej únie (EÚ). V medzitýždňovom porovnaní ceny benzínu na Slovensku zaznamenali najvyšší percentuálny skok v strednej Európe v porovnaní so susednými Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. Upozornil na to analytik ČSOB Marek Gábriš v súvislosti s nárastom cien pohonných látok, o ktorom vo štvrtok informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

„Na Slovensku je momentálne najdrahší benzín 95 spomedzi susediacich krajín EÚ. Zároveň zaznamenali domáce palivá najvyšší medzitýždenný percentuálny skok v strednej Európe. Cena 95-oktánového benzínu je v porovnaní s Českom a Poľskom o +7,3 % vyššia. Ceny sú vyššie aj v porovnaní s Maďarskom (o +4,5 %) a Rakúskom (o +1,6 %),“ zhodnotil Gábriš.

ŠÚ SR vo štvrtok informoval, že ceny pohonných látok v 12. týždni zdraželi približne o tri centy za liter. Ceny oboch druhov benzínov sú najvyššie za posledných 20 týždňov, cena nafty dosiahla svoje maximum za posledné štyri týždne.

Gábriš upozornil, že ceny sú vysoko aj v porovnaní s dlhodobým priemerom. „Najpredávanejší benzín 95 je asi 24 % nad svojím dlhodobým priemerom a nafta dokonca 28 %. Medziročne sú ceny benzínov vyššie zhruba o 10 %,“ uviedol analytik.

Pri cenách nafty je podľa analytika situácia rôznorodejšia. Na Slovensku je jej cena vyššia o 4,6 % oproti Českej republike a približne o 1,5 % oproti Poľsku. Drahšia nafta ako na Slovensku je však v Maďarsku a Rakúsku. „Za lacnejším tankovaním sa tak, berúc do úvahy priemernú spotrebu, oplatí cestovať desiatky kilometrov,“ zhodnotil Gábriš.

Zdroje: peniaze.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá