Slováci sa dočkajú pomoci: Štát rozdá 200 miliónov eur mesačne na pomoc firmám

  • Vláda predstavila balík kompenzácií pre firmy, ktorým kvôli koronakríze prišli o tržby
  • Suma pomoci je o 50% vyššia ako v prvej vlne
screenshot-mail.google.com-2020.10.14-12_01_31
Úrad vlády SR
  • Vláda predstavila balík kompenzácií pre firmy, ktorým kvôli koronakríze prišli o tržby
  • Suma pomoci je o 50% vyššia ako v prvej vlne

Vláda predstavila plán kompenzácií pre biznis počas druhej vlny. Prichádza deň pred termínom, kedy začnú platiť nové protipandemické opatrenia.

Pomoc pre ľudí, ktorú vláda poskytovala na jar tohto roka pri prvej vlne pandémie, sa zvýši o 50 percent. Na tlačovej besede to povedal premiér Igor Matovič. „Budeme ľuďom doručovať pomoc vo výške 200 miliónov eur mesačne,“ povedal. Extra príplatok dostanú aj zamestnanci, ktorí sa starajú o pacientov s COVID-19, ochorejú preto a musia ísť na PN.

Novinkou oproti prvej vlne bude fakt, že na pomoc dosiahnu aj podnikatelia, ktorí majú dlhy voči sociálnej poisťovni. Stačí, aby mali schválený splátkový kalendár a zaplatili prvú splátku. Na pomoc dosiahnu všetky subjekty, ktorých tržby klesli oproti roku 2019 o viac ako 40%.

Novinkou je aj kombinovaná pomoc pre podnikateľov a slobodné povolania. Napríklad umelci a športovci, ktorí majú aj iný príjem, napríklad z pracovného pomeru v škole, dostanú podporu 810 eur, pričom sa suma ich príjmu zo zamestnaneckého pomeru odráta. Platí to pre všetkých podnikateľov. „Zatvorená reštaurácia si na zamestnanca môže uplatniť 80 % celkovej ceny práce plus 10 % z poklesu tržieb a od Sulíka polovičku nájmu,“ doplnil premiér Igor Matovič.

Kombinovaná pomoc platí aj napríklad pre reštaurácie. Budú si môcť uplatniť pomoc pri poklese tržieb, ale peniaze môžu žiadať aj od rezortu dopravy, ktorý vyčlenil na pomoc slovenskému cestovnému ruchu 100 miliónov eur.

Prehľad: pomoc pre firmy

Vláda zvyšuje pomoc pre zamestnávateľov a podnikateľov, ktorú začali dostávať na jar tohto roka počas prvej vlny pandémie, o 50 percent. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. „V druhej vlne sme sa rozhodli, že väčšie bremeno musí niesť štát,“ povedal. Pre prevádzkovateľov, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté, sa pomoc zvýši z 80 percent hrubej mzdy na 80 percent z celkovej ceny práce, teda hrubej mzdy vrátane odvodov zamestnávateľa. „Preplácame zamestnávateľom aj časť odvodov za zamestnávateľa, aby mohol udržať každé pracovné miesto,“ povedal.

Pri tzv. kurzarbeite vláda zvýši limit mesačného čerpania na jedného zamestnanca na 1 100 eur zo súčasných 880 eur. „Osemdesiat percent maximálneho príspevku bude počítaných z celkovej ceny práce, nie z hrubej mzdy,“ povedal Krajniak. Zvýši sa aj štátna pomoc pre firmy a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) pri poklese ich tržieb.

Je podľa teba pomoc vlády počas druhej vlny koronakrízy dostatočná?

Pri poklese tržieb o viac ako 20 % sa pomoc štátu zvýši zo 180 eur na 270 eur, pri poklese viac ako 40 % z 300 eur na 450 eur, pri poklese tržieb viac ako 60 % zo 420 eur na 630 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 810 eur namiesto pôvodných 540 eur. „Všetko sme vynásobili koeficientom 1,5,“ povedal minister práce.

Ako príklad Krajniak uviedol maloobchodnú sieť so 100 zamestnancami, ktorá nie je v prevádzke pre prekážky v práci. V tomto prípade sa podľa neho mesačná pomoc od štátu zvýši z 88-tisíc eur na 110-tisíc eur. Ak by firme klesli tržby o 80 percent, tak sa štátna pomoc zvýši z 54-tisíc eur na 81-tisíc eur.

V rovnakej miere sa zvýši aj pomoc pre SZČO, teda pri poklese tržieb o 80 percent z 540 eur na 810 eur mesačne. Ak SZČO neplatila sociálne odvody alebo ide o jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným, tak sa štátna pomoc zvýši z 210 eur na 315 eur mesačne.

Meno najbohatšieho Slováka na tento rok je známe. Jeho majetok sa zväčšil o stovky miliónov eur

Túto pomoc budú môcť ľudia žiadať za obdobie od 1. októbra,“ povedal Krajniak. Žiadosti o zvýšenú štátnu pomoc budú môcť podnikatelia a firmy podávať od 1. novembra tohto roka. Tí, ktorí už pomoc od štátu dostávali, podľa Krajniaka len podpíšu dodatok k uzatvorenej dohode.

Obdobie, od ktorého budeme posudzovať, či niekto má zamestnanca alebo má živnostenský list, meníme v tejto schéme na 2. septembra,“ upozornil. Aj tí, ktorí počas leta prijali do práce nových ľudí alebo si založili živnosť, tak budú môcť čerpať zvýšené príspevky od štátu. Ocenil to, že zvýšenú pomoc Európska komisia Slovensku schválila za dva dni.

Nerobili sme nič iné od nedele večera, len sme na tomto pracovali,“ dodal Krajniak. Ak podľa neho všetko pôjde bez problémov, tak do novembrového výplatného termínu by už mohli firmy a podnikatelia dostať vyššie príspevky na udržanie zamestnanosti.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prehľad: pomoc pre kultúru a šport

V rámci prvej pomoci pre kultúrnu obec bol problém s ľuďmi, ktorí mali pracovný pomer a zároveň boli živnostníkmi. O podporu sa tak uchádzať nemohli. Uviedla to ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) na tlačovej konferencii týkajúcej sa prvej pomoci kultúre. Doplnila, že tento problém sa rezortu kultúry podarilo vyriešiť.

Človek ktorý je v súbehu, teda má pracovný pomer a zároveň je SZČO a pokles jeho tržieb je väčší ako 80 percent, môže momentálne žiadať o pomoc vo výške 810 eur, pričom sa z tejto sumy odpočíta čistá mzda z toho pracovného pomeru. Podotkla, že takýchto ľudí v kultúrnej obci bolo zhruba 14-tisíc. Časti z nich dokázali pomôcť sumou 9,5 milióna eur z Fondu na podporu umenia.

Milanová opäť pripomenula formulár, na základe ktorého dokáže Ministerstvo kultúry SR (MK SR) vyčísliť ekonomické dopady pandémie na pracovníkov v kultúrno-kreatívnom priemysle. Vyplniť ho môžu na stránke ministerstva do 19. októbra. Získané informácie sa použijú na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému MK SR. Umožní to nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu, ktorý v stredu 7. októbra schválila vláda. Ak ho odsúhlasí aj Národná rada SR, mal by nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roka.

20 000 reštaurácií sa zavrie, je to definitívne. Sulík je smutný, hovorí o stovkách bankrotov

Prehľad: Pomoc pre cestovný ruch

 O štátnu pomoc v celkovej výške 100 miliónov eur v rámci segmentu domáceho cestovného ruchu budú môcť požiadať všetci, ktorým v dôsledku pandémie koronavírusu poklesli tržby viac ako o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Podpora bude poskytnutá vo výške od 4 percent do 10 percent z minuloročných tržieb v závislosti od poklesu tržieb.

Uviedol to na dnešnej tlačovej besede minister dopravy Andrej Doležal. Štátna pomoc je určená pre reštaurácie, kaviarne, bistrá, hotely, penzióny, aquaparky, kúpaliská, prevádzok lanoviek a vlekov, botanické záhrady, zoologické záhrady, zábavné parky, lunaparky, múzeá, historické pamiatky, či sprievodcov v cestovnom ruchu. „Cestovný ruch je jednou z najviac skúšaných aj zasiahnutých odvetví slovenského hospodárstva,“ podotkol šéf rezortu dopravy a výstavby.

Andrej Doležal
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ak reštaurácia, ktorá bola zatvorená v apríli 2020, mala 100-percentný prepad tržieb oproti rovnakému obdobiu spred roka, bude mať podľa ministra dopravy a výstavby nárok na kompenzáciu tržieb vo výške 10 percent z tržieb za apríl v roku 2019.

Ak tržby klesli o 60 percent, dostane žiadateľ 6 percent z tržieb z rovnakého obdobia v roku 2019,“ upresnil Andrej Doležal, ktorý pripúšťa menšie rozdiely v jednotlivých výzvach podľa rôznych špecifík podnikania v oblasti cestovného ruchu. O pomoc však nebudú môcť požiadať cestovné kancelárie, ktorým klesli tržby len v dôsledku zníženia predaja dovoleniek v zahraničných destináciách.

Výška pomoci bude závisieť od poklesu tržieb v konkrétnom mesiaci, v porovnaní za rok 2019. Podľa ministra Doležala po identifikácii viac ako 40-percentného poklesu tržieb voči roku 2019 žiadatelia o pomoc si môžu vybrať výzvu platnú pre hlavný predmet podnikania. Po vyplnení online formulára pre výpočet výšky pomoci sa žiadosť posúdi a následne po schválení vyplatí. Všetky informácie týkajúce sa pomoci sú dostupné na webovej stránke ministerstva dopravy a výstavby www.mindop.sk/cestovnyruch.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech