Slováci sa nechystajú ani do Chorvátska. Problémom sú pre nás peniaze

  • Slováci sa v Chorvátsku dovolenkovať nechystajú, prepad turizmu môžu zmierniť Česi
  • Chorvátsko očakáva pokles príjmov z cestovného ruchu na úrovni 75 %
  • Pre chorvátsky turizmus bude rozhodujúce, kde sa rozhodnú tráviť dovolenku Nemci, Slovinci, Rakúšania a Česi
chorvátsko
Pixabay
  • Slováci sa v Chorvátsku dovolenkovať nechystajú, prepad turizmu môžu zmierniť Česi
  • Chorvátsko očakáva pokles príjmov z cestovného ruchu na úrovni 75 %
  • Pre chorvátsky turizmus bude rozhodujúce, kde sa rozhodnú tráviť dovolenku Nemci, Slovinci, Rakúšania a Česi

Ekonomické dopady pandémie nového koronavírusu sa prejavujú predovšetkým v odvetví cestovného ruchu. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton uviedol, že pandémia stojí európsky turizmus 1 miliardu eur mesačne, informuje Reuters.

Krajiny, ktorých podstatnú časť HDP tvorí práve cestovný ruch, môžu byť aktuálnou situáciou postihnuté najvýraznejšie. Analytici brokera Capital Panda sa pozreli na to, ako sa vyvíja situácia v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov a Čechov, a teda v Chorvátsku.

Chorvátsko čaká drastický prepad príjmu z cestovného ruchu

Segment cestovného ruchu, ktorý tvorí v Chorvátsku až 20 % HDP, tento rok očakáva drastický prepad príjmov o 75 %.  Na porovnanie, v minulom roku prekročili príjmy od zahraničných turistov hranicu 10 miliárd eur.

zdroj: Capital Panda

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Chorvátska obchodná komora v polovici apríla, cestovné agentúry a spoločnosti poskytujúce ubytovanie a stravovanie zaznamenali najväčšie straty. Až 92 % z nich uviedlo, že očakávajú dlhodobý negatívny vplyv na svoje podnikanie.

Vzhľadom na súčasnú situáciu bude nádej na akékoľvek oživenie turistickej sezóny závisieť od okolitých krajín, ale najmä od tradičných návštevníkov – Nemcov, Slovincov, Rakúšanov, ale aj Čechov a Slovákov.

Lacnejšia letná dovolenka v Chorvátsku? Zabudnite

Česi sa masovo chystajú do Chorvátska, Slováci nie

Údaje z Čiech prinášajú Chorvátom istú nádej. Priaznivý epidemiologický vývoj ide ruka v ruke so zvyšovaním dôvery v cestovanie. Železničný prepravca RegioJet informoval, že o vlakové spojenie medzi Prahou a chorvátskou Rijekou je obrovský záujem.

Ihneď po zverejnení novej linky musel rezervačný systém spoločnosti spracovať historický objem objednávok – behom jedného dňa sa predalo až 4 000 lístkov, informuje portál seznamzpravy.cz.

Split, Chorvátsko
zdroj: Pixabay/Mariamichelle

Odlišná je situácia na Slovensku. Pred vypuknutím pandémie patrilo Chorvátsko medzi najpreferovanejšie destinácie Slovákov. Momentálne sa dovolenkovať pri Jadrane chystá iba 6 % slovenských turistov, informuje Go4insight.

Uvoľňovanie opatrení a postupné otváranie hraníc môžu tento trend ešte na poslednú chvíľu zvrátiť. „Súčasné problémy sa nedajú porovnať s ničím v posledných desaťročiach. Pokles turizmu má iné dôvody ako po kríze v roku 2008, nedá sa porovnávať dokonca ani s vojnou, ktorú Chorvátsko zažilo na začiatku 90. rokov. Je preto zložité predpovedať, ako bude tohtoročná turistická sezóna vyzerať,“ hovorí Jozo Perić, hlavný analytik CapitalPanda.

Šéfka Pelikánu: Zákazníci sa nám vyhrážajú súdom za oneskorené refundácie. Po kríze ceny leteniek porastú

60 % Slovákov bude dovolenkovať doma. Obavy z finančnej situácie pretrvávajú

Chalupy, záhrady a výlety, ktorých spoločným menovateľom je Slovensko. Aj takto bude vyzerať tohtoročná dovolenka pre 60 % našincov. Rodičia plánujú stráviť leto s deťmi vonku a u starých rodičov. Koronavírus zmenil dovolenkové plány až dvom tretinám Slovákov. 

Komplikácie súvisiace s vycestovaním, zrušenie zájazdov či festivalov, ako aj pozastavenie letov sú hlavné dôvody, prečo bude väčšina tráviť tohtoročné leto doma. Štvrtina opýtaných dokonca letnú dovolenku nezvažuje vôbec.

Romantika ako sa patrí! Toto sú najkrajšie vodopády na Slovensku, ktoré by si si mal určite pozrieť

Koronavírus nám totiž spravil škrt nielen cez cestovateľské plány, ale aj cez rozpočet. Hoci samotné obavy zo straty alebo zníženia príjmu mierne klesli, stále pretrvávajú. Na začiatku pandémie sa zhoršenia finančnej situácie obávala takmer polovica Slovákov, dnes sú to dve pätiny. 

V dôsledku toho plánuje viacero ľudí znížiť výdavky práve na cestovanie. Aj keď na začiatku koronakrízy to bolo až 65 % populácie, dnes sú to štyria z desiatich, čo plánujú zredukovať náklady v tejto oblasti.

„Aj keď je neistota súvisiaca s vplyvom koronakrízy opodstatnená, pozitívne je, že miera obáv sa v čase postupne znižuje. Slováci vítajú zavedené opatrenia bánk vo finančnej oblasti, pričom najviac – až polovica – považuje odklad splátok úveru za najprijateľnejšiu pomoc, ako prekonať následky pandémie,“ vysvetľuje Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank. 

Zdroje: Capital Panda, 365.bank, reuters.com, seznamzpravy.cz, Go4insight

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech