Slováci sa tak skoro do kina nedostanú, no bohoslužby sú povolené. Ľudia hovoria o nespravodlivosti

  • Úrad verejného zdravotníctva priznal, že pri konaní bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania či sobášneho obradu, existuje riziko ďalšieho šírenia ochorenia COVID-19
  • Aj napriek tomu sa už od dnes budú môcť na Slovensku konať bohoslužby
TASR/František Iván
  • Úrad verejného zdravotníctva priznal, že pri konaní bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania či sobášneho obradu, existuje riziko ďalšieho šírenia ochorenia COVID-19
  • Aj napriek tomu sa už od dnes budú môcť na Slovensku konať bohoslužby

Nutnosťou je len dodržiavanie sprísnených hygienických podmienok. Pri bohoslužbách budú napríklad musieť veriaci nosiť rúško a dodržiavať dvojmetrové odstupy. Kostoly a chrámy by taktiež mohli na odporúčanie premiéra v nedeľu vyčleniť čas na jednu omšu, na ktorej sa budú môcť zúčastniť len ľudia nad 65 rokov.

Podľa UVZSR bude v kostoloch platiť aj zákaz podávania si rúk, znak pokoja sa nahradí úklonom alebo gestom úsmevu. Najmä pri povinnosti nosiť rúška však môže byť vykonanie gesta úsmevu pomerne náročné.

Veriaci dva metre od seba

„Pri vstupe do chrámov bude dezinfekcia na ruky. Sväté prijímanie sa bude môcť podávať len do rúk, nie do úst. V chrámoch a kostoloch bude musieť byť zabezpečené aj dostatočné a pravidelné vetranie. Na laviciach a zemi budú presne vyhradené odstupy. Veriaci budú dva metre od seba,“ priblížil premiér Igor Matovič.

zdroj: TASR/František Iván

Rozhodnutie „otvoriť kostoly” vyvolalo v spoločnosti pomerne búrlivú diskusiu. Ľuďom sa nepáči fakt, že bohoslužby dostali akúsi výnimku, napríklad kiná či divadlá musia zostať naďalej zatvorené.

V kostoloch pritom nemusí platiť ani pravidlo jednej osoby na 25 metrov štvorcových. Hlavný hygienik Ján Mikas v tom nevidí zásadný problém a tvrdí, že „viera je ústavné právo každého z nás”, a preto by ju nerád dával na rovnakú úroveň ako zábavu.

Nemajú vzduchotechniku

Podľa Igora Matoviča hralo rolu pri uvoľňovaní opatrení aj to, že kostoly nie sú vybavené vzduchotechnikou narozdiel od kín. Aj cirkev však ide s modernou dobou. Nielenže v kostoloch na Slovensku zavádza platobné terminály na milodary, niektoré kostoly majú už roky zavedenú vzduchotechniku.

Na to, prečo došlo k udeleniu „výnimky” kostolom, no kiná a divadlá zostali zavreté, sme sa pýtali Terézie Konevičovej z Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

„Dvojmetrový rozostup pri sedení v každej druhej lavici v kostole počas bohoslužby, prípadne státie v dvojmetrových odstupoch, sa primerane použilo obdobne ako pri iných druhoch povolených prevádzok. Okrem tohto sociálneho odstupu je navrhovaný celý rad ďalších preventívnych opatrení, ktoré sú nevyhnutné v danom kontexte konania bohoslužby uplatniť,” objasňuje hygienička.

Podľa Konevičovej sú všetky opatrenia hlavného hygienika SR vydávané aj na základe výsledku konsenzu a diskusií erudovaných odborníkov pôsobiacich v oblasti verejného zdravotníctva a epidemiológie. To všetko v súlade s vývojom aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom ochrany verejného zdravia obyvateľov Slovenska počas trvania mimoriadnej situácie. 

Na Facebooku už vzniklo niekoľko diskusií, prečo sa otvorenia dočkali práve kostoly. Takto na uvoľňovanie opatrení zareagovala v komentároch Bibiana: Mňa by len zaujímalo jedno. Prečo otvoria kostoly skôr ako posilňovne, keď vedia, že v kostoloch sú prevažne starší ľudia. Nemáme starších ľudí teda chrániť? Či radšej nech sa zgrupujú? Pre mňa dosť zaujímavé, že otvoria kostoly.”

Samozrejme, nájdu sa aj veľké skupiny ľudí, ktoré obnovenie bohoslužieb vyslovene vítajú. „Vidím, že sa tam chystáte chodiť, keď vám to tak vadí. Veď nech ho otvoria a nech ide kto chce. Jednoducho to ignorujte. Nech otvoria už všetko a vrátime sa k starému životu. Krčmy by ste chceli otvárať a zabávate sa, ale čo ľudia, ktorí celý život žijú vo viere a kostol im chýba? Tak ako vám krčma alebo nákupné centrum. To, že niekto chce ísť do kostola namiesto Auparku, je zle? Hneď sa odsudzuje,” píše Sandra. 

Konferencia biskupov Slovenska tiež zdôrazňuje, že napriek uvoľňovaniu opatrení je účasť na bohoslužbách síce fyzicky možná, no stále ostáva na dobrovoľnej báze. Ako píše KBS na svojej oficiálnej webovej stránke, týka sa to aj nedelí a sviatkov. Vysielania bohoslužieb bude možné aj naďalej sledovať prostredníctvom katolíckych a verejnoprávnych médií.

Zdroj: UVZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá