Slováci si za drevo na kúrenie priplácajú aj o 200 % viac. Do zahraničia ho vyvážame celé tony

  • Najväčšími výrobcami a vývozcami sú pobočky zahraničných firiem
  • Dopyt po palivovom dreve sa zvýšil naprieč Európou
drevo, dovoz dreva
Unsplash/Alex Jones, Dineo Motau
  • Najväčšími výrobcami a vývozcami sú pobočky zahraničných firiem
  • Dopyt po palivovom dreve sa zvýšil naprieč Európou

Dopyt po palivovom dreve sa zvýšil naprieč Európou, jeho produkciu však nemožno zvýšiť z mesiaca na mesiac. To vyháňa ceny nahor a nahráva vývozcom, ktorí vyvážajú palivové drevo čoraz drahšie. Kým množstvo vyvezených ton zo Slovenska za sedem mesiacov tohto roka sa medziročne takmer nezmenilo, vývoz v peňažnom vyjadrení rástol o vyše 60 percent.

Ako prudko sa zdvihli jednotkové ceny vyvezenej tony palivového dreva v európskych krajinách, ukazujú údaje Eurostatu. Pod pojem palivové drevo štatistici zahŕňajú aj energonosiče ako brikety a pelety, nielen surové drevo vo forme polien, klátov, viazaníc či zbytky z výroby, rezania alebo zvyšného odpadu z dreva. V tom je rozdiel oproti pojmu „palivové drevo“, ktorý používajú lesy a píly na označenie najnižšej kvalitatívnej skupiny dreva.

Zo Slovenska sa ako palivové drevo vyváža predovšetkým energetická štiepka a pelety. Najväčšími výrobcami a vývozcami sú pobočky zahraničných firiem. Mierne nižší, ale nie výrazne zaostávajúci vývozný výkon podávajú podľa účtovných závierok domáce firmy. Exportéri palivového dreva zo Slovenska aktuálne deklarujú jeden z najvyšších rastov cien v Európe.

Ich vývozné ceny vzrástli za sedem mesiacov tohto roka podľa údajov Eurostatu o viac ako 60 percent medziročne. Vyššie medziročné speňaženie na zahraničných trhoch dosiahli z európskych krajín len Bulharsko, Poľsko a Španielsko. Ide o historický rast vývozných cien palivového dreva.

Exportéri palivového dreva zo Slovenska získali nielen z cenového rastu, ale aj z teritoriálnej zmeny vývozu. Prispôsobili sortimentnú skladbu požiadavkám solventnejších odberateľov a z lacnejších trhov sa presúvajú na drahšie zahraničné trhy. To im pomohlo lepšie speňažiť vývozný artikel.

Aj viac ako 600 eur za tonu

Najväčším odberateľom palivového dreva zo Slovenska sa v siedmich mesiacoch tohto roka stalo Taliansko, krajina s lukratívnym trhom, kam slovenskí exportéri vyviezli tonu v priemere za 250 eur. Taliansko odoberá takmer 42 percent ton palivového dreva. Vlani to bola tretina a predvlani 25 percent vyvezeného objemu.

Vývoz do Rakúska, odkiaľ slovenskí exportéri inkasovali relatívne nízke sumy v prepočte na vyvezenú tonu, poklesol. Priemerné vývozné ceny do Rakúska a zároveň aj do Maďarska sa pohybovali okolo 100 eur za tonu. Aktuálne do Rakúska putuje 31 percent vývozu. Vlani to bola polovica a v roku 2020 až 60 percent.

Do rovnako lacného Maďarska smerujú 4 percentá exportu. Slovinsko odoberá po vlaňajšom zdvojnásobení objemu 6 percent za dvojnásobok maďarskej ceny. Stabilných desať percent tvorí vývoz do Česka, tento rok v priemere za 140 eur na tonu.

Vývozcovia zo Slovenska výnimočne zinkasovali za menšie množstvá exportu v priemere aj viac ako 600 eur za tonu. Najvyššie speňaženie palivového dreva dosiahli vo Švajčiarsku, Lotyšsku či Grécku.

Ani po úspešnom raste priemernej vývoznej ceny sa slovenskí vývozcovia nedotiahli na najdrahších exportérov. Vedie Taliansko s priemernou tohtoročnou vývoznou cenou 400 eur za tonu, nasledované Írskom či Dánskom. Po cenovom vzopätí k nim možno zaradiť už aj Poľsko s cenou doťahujúcou sa v júli až k 300 eurám.

drevo v lese
zdroj: TASR/František Iván

Ceny dreva narástli aj o 200 %

Na problematiku spojenú s drevom a energetickou krízou upozorňujú aj Reportéri RTVS. Vzhľadom na to, že sa kríza dotýka aj Slovenska, mnohí si robia na zimu zásoby dreva s tým, že sa zásobujú aj kvalitným drevom, ktoré by v peci neskončilo.

V dôsledku tohto zvýšeného dopytu je dreva nedostatok a jeho ceny sa tak zvyšujú. V niektorých regiónoch narástli až o 200 %. Preto výrobcovia tepla žiadajú od vlády, aby vývoz dreva a biomasy regulovala. Vláda sa bráni, že tento krok by mal negatívny vplyv na náš trh. Problémom sú však aj pravidlá Európskej únie. 

Zdroje: SITA, Reportéri RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá