Žilinka vyhlásil vojnu psím zabíjačkám, viac ochrany chce pre kone či mačky

  • Generálny prokurátor SR podal návrh na zvýšenie ochrany spoločenských zvierat
  • Organizácia Zvierací ombudsman zmenu víta
  • Je tu však viacero otáznikov
sloboda zvierat maroš žilinka
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann, Dano Veselský
  • Generálny prokurátor SR podal návrh na zvýšenie ochrany spoločenských zvierat
  • Organizácia Zvierací ombudsman zmenu víta
  • Je tu však viacero otáznikov

Maroš Žilinka verzus psia masť. Generálny prokurátor sa rozhodol riešiť problémy zvierat tesne pred odvolávaním vlády. 

Navrhujem zvýšenie ochrany spoločenských zvierat,“ napísal generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka v pondelok 12. decembra na sociálnej sieti Facebook. Využijúc svoje zákonné oprávnenia, v ten istý deň predložil predsedovi Národnej rady SR Borisovi Kollárovi podnet na prijatie zmeny a doplnenia Trestného zákona. 

Účelom navrhovanej právnej úpravy je ochrana spoločenských zvierat – psov a mačiek – pred ich usmrtením bez primeraného zákonného dôvodu,“ priblížil. Rovnako aj ochrana pred výrobou produktov živočíšneho pôvodu alebo živočíšnych vedľajších produktov z takto usmrtených spoločenských zvierat a obchodovaním s nimi.

Zámerom generálneho prokurátora je zrejme prísnejšie postihovať zabíjanie psov kvôli mäsu či masti, najmä v osadách. O zmenu sa snažili aj poslanci Sme rodina ešte v septembri 2022. Poslanci na tlačovej besede už vtedy upozorňovali na to, že bezdôvodné zabitie spoločenského zvieraťa je trestné už dnes.

Ďalším zámerom je podľa Žilinku zvýšenie ochrany zvierat používaných na liečebné, športové alebo rekreačné účely pred ich týraním. „Napríklad agility, dogtrekking, psie záprahy, dostihy, hipoterapia, felinoterapia, animoterapia,“ spresnil prokurátor.

Zmenou a doplnením Trestného zákona by sa podľa neho rovnako rozšírila ochrana koňovitých zvierat pred zanedbaním starostlivosti a ich týraním.

Zvierací ombudsman víta sprísnenie legislatívy

Sprísnenie zákona je podľa odborníčky pekné, ale má to jeden háčik. 

Katarína Schneiderová z neziskovej organizácie Zvierací ombudsman pre Startitup prehovorila viac o frekvencii neľudských praktík vykonávaných na zvieratách. „Pokiaľ ide o celkovo priestupkovú a trestnú činnosť v tejto oblasti, podľa našich záznamov a informácií ide o tisícky prípadov ročne. V prípade činnosti v súvislosti s usmrtením zvierat bez primeraného dôvodu by sme sa takisto hýbali v tisíckach, a to hovoríme len o prípadoch, o ktorých máme vedomosť,“ uviedla jedna z členiek tímu iniciatívy. 

K usmrteniu spoločenských zvierat za účelom ich konzumácie podľa jej slov dochádza len v určitých lokalitách. Konkrétne spomína severovýchod Slovenska a tamojšie lokality, kde žije marginalizovaná komunita, ale tiež lokality stredného a južného Slovenska, kde žije väčšinové obyvateľstvo.

Schneiderová plne odsudzuje usmrtenie spoločenských zvierat za účelom konzumácie a súhlasí s tým, aby sa o tejto aktivite hovorilo ako o trestnej. Otázna je však podľa nej vymožiteľnosť. „Treba si uvedomiť, že to, čo si my ako občania predstavujeme pod trestnou zodpovednosťou, je umiestnenie páchateľa do väzenia a jeho potrestanie. Upozorňujeme však, že tomu tak nie je a nebude, pretože akékoľvek trestné činy sú stále iba prečinmi a nie zločinmi. Horná hranica trestnej sadzby je 5 rokov,“ dodáva. 

20638161_779699918822022_636549851229671942_n
zdroj: Zatúlaný chlpáčik

Pri takýchto trestných činoch so základnou sadzbou do 5 rokov odňatia slobody podľa členky organizácie Zvierací ombudsman často dochádza k takzvaným odklonom, teda podmienečnému zastaveniu trestného stíhania na úrovni prokuratúry. Ak aj dôjde k podaniu obžaloby, súd sa automaticky prikláňa k ukladaniu podmienečných trestov. K uloženiu trestu odňatia slobody v praxi dochádza len v prípade, že dotyčný už v minulosti spáchal trest alebo porušil svoje povinnosti v takzvanej podmienke.

Taká je realita trestania podobných skutkov na Slovensku, hýbe sa to naozaj veľmi pomaly. Sprísňovanie legislatívy je v tomto smere určite na mieste a vítame ho, ale neprinesie želaný efekt, pokiaľ nebude zabezpečené aj B (výkon legislatívy) tak, aby bol zabezpečený účel, pre ktorý sa prijíma. To znamená, že budú dostatočné kapacity na vyšetrovanie týchto činov a bude sa pracovať celkovo so všetkými zúčastnenými zložkami štátu, aby sa zvýšila šanca, že ukladané tresty budú mať naozaj odstrašujúci a preventívny účinok,“ tvrdí Katarína Schneiderová. 

Organizácia Zvierací ombudsman svojím vznikom zhmotnila snahu zjednotiť útulky pre týrané a opustené zvieratá a ochranárske združenia na Slovensku. Okrem iného svojou aktivitou zmenila Trestný zákon a vďaka podujatiu „Nájdite sa!“ našla domov stovkám zvierat. 

Zdroje: Facebook, TASR, Zvierací ombudsman, Zatúlaný chlpáčik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá