Slováci v Taliansku sa môžu vrátiť na Slovensko autobusmi, musia však dodržať pravidlá

  • Koronavírus pripravil v Taliansku o život už 631 ľudí, vyliečiť sa doposiaĺ podarilo 1004 ľudí
  • Krajina včera uzavrela hranice a celkom sa izolovala
  • Slovenské veľvyslanectvo v Taliansku informuje, že Slováci nachádzajúci sa v tejto krajina sa môžu vrátiť domov turistickými autobusmi
cajj
unsplash.com
  • Koronavírus pripravil v Taliansku o život už 631 ľudí, vyliečiť sa doposiaĺ podarilo 1004 ľudí
  • Krajina včera uzavrela hranice a celkom sa izolovala
  • Slovenské veľvyslanectvo v Taliansku informuje, že Slováci nachádzajúci sa v tejto krajina sa môžu vrátiť domov turistickými autobusmi

V nadväznosti na vystúpenie predsedu vlády Giuseppeho Conteho sa celé územie Talianska vrátane ostrovov vyhlasuje do 3. apríla 2020 za chránenú zónu. Znamená to, že na územie krajiny nemožno vstúpiť ani z nej odísť, informuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme.

Slovenské veľvyslanectvo v Taliansku avizuje, že cudzinci sa môžu voľne vrátiť do svojej krajiny. Autobusy, ktoré prevážajú turistov vracajúcich sa do vlasti a musia prechádzať uvedenými oblasťami, by tu však nemali zastavovať a dovoliť cestujúcim z autobusu vystúpiť (okrem nevyhnutných prípadov napríklad zo zdravotných dôvodov).

Turistickým autobusom odporúčajú celkom sa vyhnúť cestám do Talianska. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky preto odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do Talianska.

zdroj: unsplash.com

Občania Slovenskej republiky, ktorí smerujú z Talianska na Slovensko, sú pri návrate povinní telefonicky kontaktovať všeobecného lekára a informovať ho o cestovateľskej histórii. Následne budú umiestnení do povinnej 14 dňovej karantény. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zároveň upozorňuje, že prípady ochorenia COVID – 19 ohlásili aj San Marino a Vatikán.

Respiračné ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, pripravilo v Taliansku o život už 631 ľudí. Za jediný deň tak došlo k rekordnému nárastu počtu úmrtí o 168 nových prípadov. Počet ľudí, u ktorých bola potvrdená nákaza, stúpol v Taliansku za posledných 24 hodín z 9 172 na 10 149. Z nich 1 004 sú už vyliečení pacienti, informovali talianske úrady.

Čítaj viac: Bill Gates chce stopnúť vlnu epidémie. Predstaví domáci test na koronavírus

zdroj: TASR

Taliansko je počtom obetí aj počtom infikovaných celosvetovo na druhom mieste. Zároveň tam aktuálne počet obetí aj počet ľudí s potvrdenou nákazou stúpa najrýchlejšie zo všetkých krajín.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR apeluje na občanov Slovenskej republiky, ktorí sa už nachádzajú v Taliansku, aby počas pobytu dbali na osobnú hygienu, predovšetkým umývanie rúk, ako aj na hygienu potravín a nezdržiavali sa na miestach s veľkou koncentráciou ľudí.

Školy v Taliansku sú momentálne zatvorené, nesmú sa organizovať verejné športové a iné podujatia, nesmú sa uskutočňovať civilné a náboženské obrady vrátane pohrebov, odstavujú sa lyžiarske zariadenia, telocvične a bazény. Zatvárajú sa múzeá a galérie. Bohoslužby sa môžu vykonávať, len ak usporiadateľ zabezpečí, aby účastníci mohli byť od seba vzdialení aspoň jeden meter, je zakázaný pohyb infikovaných osôb a podobne. Porušenie uvedených ustanovení sa považuje za trestný čin.

Čítaj viac: Dopravný podnik v Bratislave zavádza mimoriadne opatrenia. Realizujú sa u nás prvýkrát v histórii

Zdroj: mzv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK