Slováci vytvorili jedinečnú chatu v korune 150-ročnej lipy. Nenájdeš tam wifi, iba nádhernú prírodu

  • V tomto netradičnom domčeku budeš do istej miery odrezaný od bežného sveta, zároveň v lone prírody zabudneš na mestský zhon
  • Dvaja kamaráti Jakub a Kristián stoja za prvým ubytovaním v korunách stromov na Orave
North House
archív North House
  • V tomto netradičnom domčeku budeš do istej miery odrezaný od bežného sveta, zároveň v lone prírody zabudneš na mestský zhon
  • Dvaja kamaráti Jakub a Kristián stoja za prvým ubytovaním v korunách stromov na Orave

V ich regióne takýto typ ubytovania chýbal. Podnikaví Slováci, preto neváhali a rozhodli sa ho priniesť aj na Oravu. „Orava je podľa nás najkrajší región, ktorý má čo ponúknuť všetkým návštevníkom, ale hlavne je to náš domov. Sme radi súčasťou prínosu niečoho nového do tohoto regiónu,“ hovorí Kristián.

Inšpirovali sa zahraničím

North House v korune mohutnej lipy otvoril svoje brány len 1. augusta. Jeho výstavba trvala takmer rok. „Ak rátame aj vznik nápadu, nájdenie lokality a následne samostatnej výstavby, tak zhruba jeden rok. Dizajn našej chatky sme vymysleli v spolupráci s chalanmi dizajnového štúdia Feel studio.

Samostatná výstavba trvala niečo okolo 6 mesiacov. Celé sme sa to snažili riadiť my dvaja, každú časť domčeka musel robiť iný špecialista, od drevenej konštrukcie cez okná, až po živú strechu. Čo sa týka drevenej časti, mali sme k dispozícií šikovného majstra, ktorý nám bol aj s jeho pomocníkmi vždy nápomocný,“ vyjadril sa pre Startitup Jakub.

Ich hlavnou inšpiráciou pri vybudovaní boli zahraničné “cabin”, majitelia chceli vytvoriť niečo moderné, odlišné, ale hlavne útulné. Hlavnou myšlienkou celého projektu je vytvorenie oddychového priestoru v spojení s nezabudnuteľným zážitkom a načerpaním energie z okolitej prírody.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa North_House_Orava (@north_house_orava)

V korune mohutnej lipy

„Domček sa nachádza v korune 150-ročnej lipy a nijak nezasahuje do jej prirodzeného rastu. Jednou z myšlienok projektu je poukázanie na možnosť vytvorenia živej strechy s vlastnosťou vegetácie. Pomocou vegetácie vytvárame nový životný priestor pre vtáky, hmyz a niektoré druhy rastlín. Zateplený domček je plne prispôsobený na fungovanie aj počas zimnej prevádzky,“ ozrejmuje zakladateľ Kristián. 

Domček majitelia zariadili tak, aby sa každý pri jeho návšteve cítil útulne, zrelaxovane a v neposlednom rade dobrodružne. „Vrchná časť ukrýva manželskú posteľ, z ktorej schúlení pod perinkou môžete sledovať pasúce sa srnky na tráve pokropenej rannou rosou. V spodnej časti sa nachádza rozkladacia manželská posteľ, stôl a stoličky, z ktorých vám výhľad cez obrovské sklenené okno na „do očí bijúci“ Choč vyrazí dych,“ opisuje Jakub.

North House okrem útulného interiéru disponuje aj priestrannou a krytou terasou. Nenájdete tam však plne zariadenú kúpeľňu, kuchyňu, televízor či pripojenie na wifi. „V osobitnej miestnosti je zabudované suché, ekologické WC. Samozrejmosťou je aj hygiena a nad umývadlom sa nachádza vždy doplnená nádržka s čerstvou horskou vodou,“ tvrdí majiteľ Kristián.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa North_House_Orava (@north_house_orava)

Jazda na koni pre dobrodruhov

North House sa nachádza v krásnom tichom prostredí a majitelia sa o svojich hostí starajú nepretržite. Pripravujú im chutné a bohaté raňajky a taktiež ponúkajú rôzne doplnkové služby, ako napríklad jazdu na koňoch po okolitých kopcoch.

Od prvého dňa domček ešte nebol ani jeden deň prázdny. „Do dnešného dňa je to zatiaľ plne obsadené, ale samozrejme sme v strede sezóny a ľudia sa nás už pred tým dopytovali a čakali na dokončenie projektu a možnosť ubytovať sa. Podporilo nás aj veľa kamarátov a známych,“ hovorí Jakub.

Ubytovať sa môžu štyri osoby. Od pondelka do štvrtka je cena za noc 140 eur, vrátane raňajok podľa výberu a fľaše sektu. Počas víkendu je cena o 10 drahšia.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa North_House_Orava (@north_house_orava)

Kam na výlet v okolí?

„Tak Orava, ako región je naozaj nádherná a nachádza sa tu veľa miest, ktoré sa oplatí navštíviť, ale určite odporúčame: Oravský hrad, plavba plťou popod Oravský hrad, Kubínska hoľa, ktorá ponúka množstvo aktivít a, čo sa týka turistiky určite Choč, Malú Fatru (Zázrivá, Terchová),“ odporúča Kristián.

Do budúcna dvojica plánuje prinášať príjemné ubytovacie služby v lone prírody a únik od každodenného zhonu a povinností. Okrem toho majitelia nevylučujú ani rozšírenie domčeka do iných kútov Slovenska. „Aktuálne plánujeme úplne iný projekt v inej lokalite, kde by sme chceli priniesť, ďalšiu zaujímavú architektúru a iný zážitok z ubytovania u nás, ale to je hudba budúcnosti,“ hovorí Jakub.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá