Slováci vytvorili novinku pre hokejistov, ktorá nemá konkurenciu. Z obývačky si zahráš proti celému tímu

  • To, že Slovensko žije hokejom, dokazuje aj tento startup, ktorý vytvoril virtuálnu reallitu pre hokejistov
  • Tá im má pomôcť pri trénovaní a lepšom dosahovaní cieľov
  • Slováci sa chcú zamerať na zahraničný trh, no neignorujú ani Slovensko
  • Novinka z dielne Nito Hockey nemá vo svete konkurenciu
BeFunky-collage (1)
Unsplash/Nito hockey
  • To, že Slovensko žije hokejom, dokazuje aj tento startup, ktorý vytvoril virtuálnu reallitu pre hokejistov
  • Tá im má pomôcť pri trénovaní a lepšom dosahovaní cieľov
  • Slováci sa chcú zamerať na zahraničný trh, no neignorujú ani Slovensko
  • Novinka z dielne Nito Hockey nemá vo svete konkurenciu

To, že Slovensko je hokejová krajina, dokazuje aj niekoľko nových firiem, ktoré v poslednom čase vznikli v oblasti tohto športu. Na trhu sa predstavila aj spoločnosť Nito Hockey, ktorá prináša revolučnú technológiu postavenú na virtuálnej realite.

Jednoducho si nsadíš svoj VR headset a hráš proti celému tímu alebo si skúšaš svoju presnosť strely na brankára. Nito Hockey získalo na začiatku roka 2019 požiadavku, aby vytvorilo hokejový simulátor, resp. hru, ktorá by bola dostupná a zábavná počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Hru vytvorili a predstavili pre fanúšikov hokeja.

zdroj: Nito Hockey

Senzory zbierajú dáta v reálnom čase

Tisícky ľudí si vo fanúšikovských zónach vyskúšali hru, ktorá simuluje skutočné prostredie zimného štadióna a hráč sa postaví proti súperovi tak isto, ako na ľadovej ploche.

„Cieľ hry bol jednoduchý. Nasadili ste si skutočnú výstroj, na ktorej boli VR senzory a stali ste sa skutočným brankárom a aspoň na pár minút ste tak mali autentický pocit z hry. Kontaktovalo nás viacero klubov, zväzov, či hokejových centier, ktoré si hru vyskúšali a prejavili záujem o plnohodnotnú tréningovú aplikáciu. Vzniklo tak nové zadanie a nový team, v ktorom sme prepojili ľudí s hokejovým backgroundom spolu s vývojármi,“ hovorí pre Startitup jeden zo zakladateľov Roman Vaczy.

Hráč alebo brankár si na hlavu nasadí špeciálny headset, ktorý má niekoľko senzorov, ktoré následne simuluje reálnu hokejovú hru. Pridanou hodnotou nie je len samotná hra z obývačky tvojho domova, ale fakt, že senzory zbierajú dáta a vyhodnocujú ich v reálnom čase. Hráč tak presne vie, ako by v realite vystrelil, kam by strela išla a akou rýchlosťou.

„Toto je kľúčovým faktorom pri efektívnom tréningu v akomkoľvek športe. Dokážeme merať rôzne atribúty, ktoré v klasickom tréningu nie sú možne ako napr. priestorové videnie, reakčný čas, stres, multitasking, správnosť rozhodovania a iné. Kľúčom je kognitívna psychológia v športe, ktorá tvorí základ konceptu, trénujeme mozog a nie hokej ako taký,“ približuje Vaczy.

Tím Nito Hockey pozostáva zo 7 členov a tvoria ho hlavne špecialisti na hokej, grafici, programátori a vedci. Nito Hockey chce vstúpiť aj na zahraničné trhy a Slováci zistili, že ich nápad má globálny potenciál.

zdroj: Nito Hockey

Cieľovkou sú deti a hokejové školy

Súčasný vývoj VR technológie si firma financovala z vlastných zdrojov. V tíme sú aj vývojári z GrandPano, ktorí sa na Slovensku venujú vývoju VR headsetov už veľmi dlho. Firme GrandPano sa celkom darí a minulý rok hospodárila podľa Finstatu s tržbami viac ako 283-tisíc eur. Svoje tržby kontinuálne navyšujú od roku 2014.

Globálne uplatnenie Nito Hockey si zakladatelia všimli na základe svojho prieskumu. „Počas prieskumu sa ukázalo, že náš produkt má globálne uplatnenie a momentálne pracujeme na získaní investora, ktorý je potrebný, ak chceme vstúpiť na zahraničné trhy,“ hovorí o plánoch Vaczy.

Cieľovou skupinou Nito Hockey sú hlavne deti, ktoré sa budú pripravovať na hokejovú kariéru alebo už hrajú v nejakých kluboch. Spoločnosť už podľa slov Vaczyho oslovila kluby, ktoré trénujú malé deti a technológia by im pomohla.

Priznáva, že prioritou sú zahraničné trhy, ale Slovensko ignorovať nechcú. Stránka Nito Hockey je celá v angličtine a do slovenčiny sa prepnúť nedá. „Pre nás je priorita zahraničie, cielime na veľké hokejové krajiny,“ hovorí Vaczy.

Bezkonkurenčný produkt

Vo svete dnes nie je veľa podobných produktov, ktoré by boli na trhu a mali potenciál preraziť. Hokejový VR tréning je len príkladom toho, ako sa dá z pohodlia obývačky trénovať. Pre iné športy by mala byť podobná simulácia ľahko dostupná.

V súčasnosti existujú vo svete len dve riešenia podobného charakteru, aké ponúka Nito Hockey. „Prvé je z Čiech a používa iba jeden senzor bez možnosti hrať ako brankár. A to druhé je z USA a prakticky sa pozeráte iba na PC monitor,“ opisuje svoju konkurenciu Vaczy.

Nito Hockey tak má veľkú šancu dostať sa na sveotvý vrchol, keďže nikto iný neponúka podobné riešenie simulácie tréningov. Na druhej strane, najväčší problém vidí Vaczy v skupine trénerov, ktorí sú stále presevdčení, že ak chce niekto hrať hokej, mal by to robiť len na ľade.

„Stará škola opakuje: chceš trénovať hokej, trénuj ho na ľade. My sa k tomu taktiež prikláňame, no zdôrazňujeme, že my netrénujeme hokej, my trénujeme hlavu! Nito je iba platforma a technológia iba pomôcka. Skutočné riešenie je v trénovaní kognitívnych vlastnosti, a to nie je žiadna novinka. V športe sa využíva mentálna príprava už viac ako dekádu a v niektorých športoch je dokonca štandardizovaná,“ približuje skúsenosť s trénermi Vaczy.

Pripravujú prvý monitor slovenského hokeja

Nito Hockey sídli v Bratislave a firma má v súčasnosti tržby na úrovni pol milióna eur. Budúcnosť hokeja komentuje Vaczy na príklade Spojených štátov.

„Najlepším príkladom je USA HOCKEY org., ktorá využíva jednoduché prevedenie mentálneho tréningu v reprezentácii  v juniorských kategóriách a dnes vidia jasné výsledky. Ako je na tom ale naša mládež? Máme tu talenty? Sú deti pripravené na hokej?“ pýta sa Vaczy.

Firma Nito pripravuje Nito Challenge 2020, ktorého cieľom je spraviť Road show po Slovensku a urobiť prvý monitor slovenského hokeja.

Firma chce otestovať naše hokejové deti v hokejových školách, centrách a kluboch. Súčasne chce zistiť, kde sú ich silné stránky a kde treba pridať.

„Vďaka nášmu programu NITO Hockey a umelej inteligencii vieme pripraviť pre každého jednotlivca na mieru program cvičenia, aby sa rozvíjal tam kde to najviac potrebuje,“ hovorí Vaczy.

zdroj: Nito Hockey

Podpora štátu je nulová

Podľa Vaczyho je produkt oproti iným lepší aj v tom, že hráči si môžu zdielať a vymýšľať rôzne hokejové cvičenia, a tým pádom sa lepšie pripraviť na konkrétne hokejové situácie. Prvotná investícia do produktu bola však omnoho vyššia než zakladatelia očakávali.

Nito ponúka niekoľko riešení pre rôzne úrovne hokeja. Na jednej strane sú to kluby a profesionálne organizácie a na druhej detské centrá a hokejové campy. Ďalšou z možností je kúpa VR technológie domov pre bežných použivateľov. Základná cena sa pohybuje na úrovni 49 eur mesačne.

Podľa Vaczyho je však podpora štátu pre podnikanie nulová a pre firmy a samotný biznis je situácia na Slovensku veľmi ťažká.

To, že Slováci majú skutočne čo povedať svetovému hokeju je fakt, že startupy v oblasti hokeja máme aj na úrovni NHL. Rezztek Hockey je slovenský startup s podporou Zdena Cháru, ktorý vytvoril inteligentné riešenia pre čepele hokejok. Rezztek navrhol špeciálne pásky na hokejku, ktoré sú potiahnuté na povrchu čepele hokejky a podľa štatistík SAV zrýchľujú strelu a taktiež sú presnejšie. Už dnes ich využíva niekoľko tímovv NHL.

Čítaj tiež >> Slovenský startup, ktorého tvárou je Zdeno Chára, získal významný úspech v USA

Slováci z Rezztek momentálne taktiež hľadajú investíciu, aby mohli investovať no nového vývoja a globálnej expanzie. Virtuálna realita môže byť moderná aj netradičným spôsobom. V Rusku začali testovať virtuálnu realitu pre kravy, kde hlavnou myšlienkou je, aby sa kravy cítili lepšie a mali pred očami krajšie prostredie.

Virtuálnu realitu testovali na farme Rusmoloko v Ramenskom okrese. Pôvodné testy údajne zvýšili „celkovú emočnú náladu stáda“. Vedci teraz preskúmajú efekty programu v rámci dlhodobej štúdie. Vývojári podľa BBC údajne dúfajú v rozšírenie projektu, ak bude naďalej prinášať pozitívne výsledky.

Čítaj tiež >> Rusko prichádza s virtuálnou realitou pre kravy a má jasný cieľ

Otázne je tak, či budú všetky zvieratá na farmách mať na hlave virtuálnu realitu. Nabudúce tak možno príde virtuálna realita ja pre sliepky, či prasce.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá