Slováci vyvinuli revolučný test. Ako prvý na svete dokáže odhaliť novú mutáciu koronavírusu

  • Slovenským vedcom sa podarilo vyvinúť test, ktorý je momentálne jediný na svete
  • Test ukáže, či má nakazený človek novú mutáciu koronavírusu
  • Nový variant koronavírusu sa našiel na východnom Slovensku, ale už aj v Nitre
koronavírus, testovanie, košice
TASR/František Iván
  • Slovenským vedcom sa podarilo vyvinúť test, ktorý je momentálne jediný na svete
  • Test ukáže, či má nakazený človek novú mutáciu koronavírusu
  • Nový variant koronavírusu sa našiel na východnom Slovensku, ale už aj v Nitre

Nová mutácia koronavírusu sa na Slovensku objavila nielen v Michalovciach, ale už aj v Nitre. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. Slovensko však má úplne novú zbraň  boji proti zákernému vírusu, ktorý je čoraz nákazlivejší.

Vedci v spoločnosti MultiplexDX v spolupráci s biomedicínskym centrom SAV vyvinuli test, ktorý dokáže rozoznať, či má pozitívny človek práve tento nákazlivý variant koronavírusu.

Nás oslovil minister koncom roka, aby sme vyvinuli test na detekciu tohto nového variantu. Test je jedinečný svojho druhu, takýto test ešte nikde nie je. Budeme ho vylepšovať, dnes má takmer 90% citlivosť a v pondelok budeme mať lepšiu verziu a chceme ho distribuovať do ďalších laboratórií,“ povedal šéf MultiplexDX biochemik Pavol Čekan.

Počet úmrtí na koronavírus sa blíži k číslu 3 000. Pribudli tisíce nových prípadov

Situácia s koronavírusom je veľmi zlá, hovorí Krajčí. „Situáciu nám zhoršuje aj nový variant koronavírusu, ktorý je oveľa infekčnejší. Bojovať s takýmto silným vírusom je extrémne náročné, preto aj tak stúpajú počty infikovaných a aj hospitalizovaných a žiaľ, aj ľudí, ktorí podľahnú tomuto zákernému ochoreniu,“ povedal na brífingu. 

Počet hospitalizovaných totiž prekročil hranicu 3 000 ľudí, na toto číslo sa šplhá aj počet úmrtí pozitívnych pacientov. Denne zomrie v priemere sto ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní na koronavírus.

Virológ Boris Klempa zo Slovenskej akadémie vied ozrejmil, ako prvýkrát medzi sviatkami našli na východnom Slovensku nový kmeň koronavírusu. „Dnes sme mali možnosť prvýkrát využiť ten novovyvinutý test spoločnosťou MultiplexDX. Vďaka spolupráci s doktorkou Líškovou z Nitry sme mali k dispozícii 17 vzoriek, ktoré už boli predtým otestované ako pozitívne a zatiaľ sa zdá, keďže je to len prvá verzia, že v minimálne v piatich vzorkách sme zistili pozitívnu reakciu, čo naznačuje, že by mali byť z anglického kmeňa,“ vysvetlil Klempa.

AKTUÁLNE: Koniec nedostatku vakcín, Európa schváli po Pfizer/BioNTech a Moderne ďalšiu alternatívu

Očkovanie je v plnom prúde

Na Slovensku je zaočkovaných už 19 727 ľudí, informuje Krajčí. Závažné nežiadúce účinky mali traja ľudia, jeden mal alergickú reakciu, jeden kolapsový stav a jeden mal vysoký tlak. 17 zaočkovaných malo na Slovensku menej závažné vedľajšie účinky. „Je možné, že ľudia ktorí nevedia, že prekonali koronavírus majú silnejšiu reakciu. Je to vlastne dôkaz, že vakcína zabrala dobre a že je kvalitná. Odporúčam ľuďom, ktorí prekonali ochorenie s klinickými príznakmi, aby na očkovanie ešte nešli. Najskôr po troch až šiestich mesiacoch,“ povedal minister.

Slovensko už dostalo ďalšie dávky očkovacej látky, v súčasnosti je už vakcína rozdistribuovaná do 55 nemocníc. Očkovať sa budú najskôr zdravotníci v prvej línii, od 8. januára sa môžu registrovať zdravotníci v ďalších nemocniciach. Už budúci týždeň má prísť na Slovensko 5 000 dávok vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorá chráni aj pred novou mutáciou koronavírusu.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech