Slovák Nino o živote s HIV: „Ľudia nevedia prijať fakt, že to už nie je rozsudok smrti. Problém je aj u lekárov“

  • Ján „Nino“ Koller založil potrebnú komunitu
  • Bojuje proti stigme a diskriminácii
  • Hovorí, že HIV nie je rozsudok smrti
Ján Koller, Výkonný riaditeľ | zakladateľ združenia HIV/AIDS Slovensko
Ján Koller/HIV & AIDS Slovensko
  • Ján „Nino“ Koller založil potrebnú komunitu
  • Bojuje proti stigme a diskriminácii
  • Hovorí, že HIV nie je rozsudok smrti

HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie) je od svojho objavenia začiatkom 80. rokov minulého storočia predmetom strachu aj fascinácie. V posledných desaťročiach síce medicína dosiahla významný pokrok v chápaní vírusu a potláčaní jeho symptómov, no mylné predstavy a stigma v spoločnosti neutíchajú. Ostatne tak sme sa mohli presvedčiť aj pri nedávnej kauze exposlanca NR SR. 

Nejde len o medicínsky problém, ale aj sociálnu, kultúrnu a globálnu zdravotnícku výzvu. Ovplyvňuje jednotlivých ľudí, ale aj rodiny a celé komunity, pričom presahuje hranice geografického, rodového a sociálno-ekonomického postavenia. Jednoducho povedané, napriek tomu, že sa o tejto chorobe v našej spoločnosti rozpráva málo, „prihodiť“ sa môže každému.

Určite nikoho neprekvapí, že Slovensko sa vo vzdelávaní detí o podobných problémoch nejde „pretrhnúť“. Ešte pred rokom sa exminister školstva Ján Horecký vyjadril, že škola nemôže formovať se*uálnu identitu detí.

Slovensko zatvára oči pred veľkým problémom

Takýto prístup však podľa odborníkov zamedzuje deťom nielen prístup k informáciám o rôznych orientáciách či intímnom živote, ale mládež sa nedostane ani k informáciám o pohlavných chorobách. 

Ak sa ti zdá, že na Slovensku sa takýmito problémami nestretávame, nemôžeš byť ďalej od pravdy. Podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií sa v roku 2023 v porovnaní s tým predošlým navýšil počet prípadov chlamýdiových infekcií o 110, gonokokových nákaz o 11 a nakazených chorobou syfilis o 106 prípadov. 

Veľmi častými chorobami sú podľa odborníkov aj kvapavka a syfilis. Povedomie o pohlavných chorobách sa nedávno zvýšilo kontroverznou kauzou bývalého poslanca, ktorý v rámci škandálu napokon odstúpil z funkcie. Kauza ale rozvírila pokojnú vodu pre mnohých Slovákov a tak zdanlivo z každého kúta počujeme rôzne názory.

Červený kríž uvádza: „…ku koncu roka 2018 malo diagnózu HIV pozitívneho pacienta 1 072 ľudí žijúcich na Slovensku a v 120 prípadoch sa choroba rozvinula do štádia AIDS. Ročne na túto diagnózu zomrú na Slovensku asi traja ľudia.“

Aj keď naše čísla zatiaľ nie sú alarmujúce, zdá sa, že Slováci na prípadný rozmach pohlavných chorôb nie sú pripravení. Ani dostatočne vzdelaní. 

Práve preto sme sa obrátili na niekoho, kto nám o svojich skúsenostiach s HIV dokáže povedať z prvej ruky. Ján „Nino“ Koller je zakladateľom a výkonným riaditeľom občianskeho združenia HIV/AIDS Slovensko. Na základe svojej diagnózy vníma stigmu aj diskrimináciu, čo je dôvodom, prečo sa rozhodol založiť bezpečné miesto pre ľudí s týmito chorobami. 

V exkluzívnom rozhovore nám porozprával nielen o tom, ako sa o svojej diagnóze dozvedel, ale aj o tom, aké mylné predstavy o HIV na Slovensku panujú. V článku sa dozvieš aj o tom, akým výzvam čelil kvôli svojej diagnóze a prečo mu príde nedávna kauza s Hellebrandtom smutná. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa HIV/AIDS Slovensko (@hiv.aids.slovensko)

  • Ako HIV ovplyvnilo jeho život 
  • Akým výzvam čelil 
  • Či sa stretol s odmietnutím zdravotnej starostlivosti 
  • Ninov názor na exposlancovu kauzu

Aké boli prvé príznaky HIV?

Únava. Symptóm, ktorému viacero ľudí nevenuje pozornosť, alebo nepripisuje to k možno nejakej vážnej príčine, alebo v krajom prípade k nejakému ochoreniu. Únava a rýchle vyčerpanie. To boli prvé symptómy, ktorým som ani ja neprikladal žiadnu váhu. Pracoval som ďalej a fungoval normálne.

Boli dni, keď to bolo v poriadku. Ale ako plynul čas, únava sa len stupňovala. V tom období som toho mal naozaj veľa, takže som to pripisoval práci. Toto trvalo zhruba dva mesiace. Neskôr sa pridala vyčerpanosť. V tom zmysle, že som napríklad urobil obyčajný úkon, ako otvoril umývačku riadu, a vyčerpalo ma to tak, akoby som robil niekoľkohodinovú fyzickú prácu.

Potom pribúdali nočné potenia. Boli pekelne mokré, tak, že som časom musel meniť aj 4 tričká, a keby som mohol, vymenil by som aj posteľ. Pribúdali problémy s chodením, ťažké vstávanie z postele, strácanie hlasu, zväčšené lymfatické uzliny… Časom aj kandidóza a rapídne chudnutie.

Kedy si si uvedomil, že môže ísť o HIV?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá