Slovák sa stal spolumajiteľom anglického veľkoklubu Manchester United

  • Slovák získal akcie jedného z najväčších futbalových klubov v Anglicku
  • Manchester United síce nebude hrať najvyššiu súťaž, ale jeho potenciál stále rastie
  • Pavol Krúpa kúpil 60-tisíc kusov akcii
Pavol Krúpa
Krupa Global Investments
  • Slovák získal akcie jedného z najväčších futbalových klubov v Anglicku
  • Manchester United síce nebude hrať najvyššiu súťaž, ale jeho potenciál stále rastie
  • Pavol Krúpa kúpil 60-tisíc kusov akcii

Krupa Global Investments, na ktorej čele stojí Slovák Pavol Krúpa, oznamuje svoju akvizíciu vo futbalovom klube Manchester Unite. Spoločnosť o tom informuje v tlačovej správe.

Skupina Krupa Global Investments (KGI) v priebehu posledných mesiacov vybudovala svoju akciovú pozíciu vo futbalovom klube Manchester United a v súčasnosti drží približne 60-tisíc kusov akcií.

Manchester United túto sezónu vybojoval v Premier League 7. miesto, a preto si nezahrá Ligu majstrov, ani Európsku ligu UEFA. Účasť v týchto súťažiach zvyčajne prináša takým klubom, ako je Manchester United, ďalšie významné príjmy.

Avšak posledné výsledky za 1. štvrťrok fiškálneho roku 2020 ukazujú, že komerčné výnosy a tržby zo zápasov stále rýchlym tempom rastú, a to napriek slabému výkonu v Premier League.

Manchester United bol magazínom Forbes ohodnotený na celkovú hodnotu 3,8 miliardy dolárov.

Nikdy neinvestujte do biznisu, ktorému nerozumiete. Základom pre hľadanie tých správnych investičných príležitosti je dlhoročná skúsenosť a znalosť oblasti, ale samozrejme je taktiež potrebný aj dobrý inštinkt a vôla riskovať,“ povedal v rozhovore pre Startitup Krupa ešte začiatkom roka 2019.

Čítaj viac>> Milionár Pavol Krupa: Zá­kla­dom dob­rej pri­pra­ve­nosti na krízu je dr­žať do­sta­tok ho­to­vosti

zdroj: Krupa Global Investments,/Pavol Krúpa

Nákupy boli realizované aj v minulosti

Skupina KGI verí, že Manchester United je jednou z najsilnejších značiek vo svetovom športe, a to nielen vo futbale. Je nemožné zohnať vstupenky na domáce zápasy, a to aj napriek skutočnosti, že Manchester teraz nepodáva dobrý výkon.

Podľa názoru Krupovej invesičnej spoločnosti boli akcie Manchester United hlboko podhodnotené, a to na úrovni okolo 16-17 dolárov za akciu, v porovnaní s inými futbalovými klubmi v Európe s podobnou základňou fanúšikov, kultúrou a povedomím o značke.

Pred niekoľkými mesiacmi predal najväčší rival Manchester City 10% podiel americkej investičnej skupine Silver Lake Partners za 500 miliónov dolárov, čo posilňuje sentiment investorov voči futbalovým tímom Premier League.

KGI verí, že je len otázkou času, kedy Manchester United svoj výkon zlepší a bude opäť súťažiť o tituly. KGI tiež skôr držala akcie futbalového klubu Borussia Dortmund (BVB), jedného z najlepších tímov nemeckej Bundesligy.

Táto investícia bola okrem iného strategicky zameraná na synergie v oblasti mládežníckeho futbalu, a to vzhľadom k úspešnému projektu Ondrášovka Cup, kde proti sebe súperia mladé talenty z celej Českej republiky. KGI svoju pozíciu v BVB opustila po tom, čo akcie BVB dosiahli po veľmi úspešnom začiatku sezóny 2018/2019 v Bundeslige historického maxima. KGI vtedy zhodnotila svoju investíciu o viac ako 30%.

ESET a jeho investícia do Borusia Dortmund

Futbal začína byť pre slovenských finančníkov zaujímavým segmentom. Už v minulosti investovala do nemeckého futbalového klubu Borussia Dortmund spoločnosť ESET.

V minulom roku bola spečatená partnerská spolupráca medzi slovenským ESET-om a FK BVB. Partnerom futbalového klubu sa stal na najbližšie tri roky. Podpora sa týka predovšetkým fanúšikovskej základne, o ktorú sa postarajú práve balíky firmy ESET.

Čítaj viac>> ESET sa stal oficiálnym partnerom futbalového klubu Borussia Dortmund

Súčasťou otváracieho zápasu boli aj bezplatné rikše ESET z hlavnej vlakovej stanice v Dortmunde na domovský stánok Borussie Dortmund, ktoré využilo pri transporte viac ako 1 500 fanúšikov, uvádza tlačová správa spoločnosti ESET.

„Borussia Dortmund je jeden z najpopulárnejších európskych futbalových klubov. Podobne ako ESET aj BVB pristupuje k svojim fanúšikom s vášňou. Ide teda o ideálne spojenie s nadšenými fanúšikmi, ktorí si chcú užívať skvelý futbal na ihrisku, ale aj pri bezpečnom sledovaní zápasov online,“ vysvetľuje CEO spoločnosti ESET Richard Marko.

zdroj: TS/ESET

Arca Capital investovala do nemeckého klubu už v minulosti

Česko-slovenská investičná skupina Arca Capital kúpila začiatkom roka 2018 presne 1,16 milióna akcií nemeckého futbalového klubu Borussia Dortmund, stala sa tak vlastníkom 1,27 %. Informovala o tom SITA.

„Sme siedmym najväčším akcionárom,“ povedala vtedajšia hovorkyňa Arca Capital Barbora Hanáková, citoval ju web zpravy.e15.cz.

Hodnota transakcie je približne 6,7 milióna eur. Investičná skupina plánuje svoj podiel v BVB zvyšovať. „Akciový vstup do tohto klubu je pre nás ekonomicky zaujímavou záležitosťou s potenciálom zhodnotenia. Zároveň je to z našej strany strategická investícia, keďže plánujeme orientovať svoje investičné aktivity na Nemecko a nemecky hovoriace krajiny,“ vysvetlila Hanáková.

„Borussiu Dortmund vnímame ako silný a stabilný futbalový klub s pozitívnym PR a pevným fanúšikovským zázemím,“ dodala Hanáková. Štúdia poradenskej firmy KPMG12. vyčíslila hodnotu Borussie na 971 milióna eur.

Práve Pavol Krúpa v minulosti zakladal investičnú spoločnosť Arca Capital, neskôr Krúpa prišiel o najsilnejšiu pozíciu. Arca je na trhu od roku 2003. V súčasnosti už Pavol Krúpa nemá žiadny podiel v Arca Capital.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech