Slovák sfalšoval preukaz o očkovaní. Priznal sa, keď sa mu zhoršil stav, teraz mu hrozí trest

  • Pacient, ktorý je hospitalizovaný v košickej nemocnici, mal falošný preukaz o očkovaní
  • Vakcínu v skutočnosti nikdy nedostal
  • Nemocnica podáva trestné oznámenie
covid pas
Screenshot Youtube/ Airrang, TASR, AP Photo/Darko Vojinovic
  • Pacient, ktorý je hospitalizovaný v košickej nemocnici, mal falošný preukaz o očkovaní
  • Vakcínu v skutočnosti nikdy nedostal
  • Nemocnica podáva trestné oznámenie

Pacient, ktorý je hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, mal falošné potvrdenie o očkovaní. Nemocnica to odhalila, za falšovanie podáva trestné obvinenie. 

RTVS priniesla príbeh muža, ktorý do nemocnice prišiel s tým, že je zaočkovaný. O vakcinácii mal aj potvrdenie, ako zaočkovaného ho evidovali aj v systéme. Zdravotný stav sa mu však zhoršil, neskôr priznal, že jeho COVID pas je falošný. Potvrdenie mu údajne vyhotovil lekár. 

Nemocnica sa rozhodla podať trestné oznámenie za falšovanie covidového pasu. „Naša nemocnica sa rozhodla v uvedenej veci podať trestné oznámenie. V záujem ochrany osobných údajov pacienta a ochrany našich zdravotníkov môžeme potvrdiť toľko, že zdravotný stav pacienta sa po liečbe zlepšil,“ uviedla pre televíziu hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Pacient a lekár môžu skončiť za mrežami 

Trest nehrozí len pacientovi, ale aj lekárovi, ktorý dané potvrdenie vystavil. „Trestne zodpovedný je ako zdravotnícky pracovník, ktorý takto konal a vyhotovoval takúto dokumentáciu, rovnako aj pacient, ktorý si to vyžiadal za účelom použitia pred orgánmi verejnej moci,“ uviedol pre RTVS odborník na medicínske právo Ivan Humeník. 

Obaja môžu skončiť s pokutou, ale aj vo väzení, závisí to od toho, či sa na prípad bude pozerať ako na priestupok alebo ako na trestný čin. 

Boom falšovania COVID pasov

Už v minulosti sme ťa informovali o tom, že viacero Slovákov údajne disponuje nepravým potvrdením o očkovaní, prípadne sme ťa informovali o Slovákoch, ktorí o falošnú dokumentáciu žiadali svojho lekára, no neuspeli. 

Obvodná lekárka Jana Bendová v minulosti na sociálnej sieti Facebook upozornila na muža, ktorý od nej chcel potvrdenie o očkovaní bez toho, aby ho podstúpil.  

Upozornila som ho na to, že to je navádzanie na trestný čin falšovania zdravotnej dokumentácie. A on na to, že: ‚Aký trestný čin, veď ja to nikomu nepoviem…’.“ U lekárky však neuspel.

Zdroj: RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie