Slovák si dal pichnúť vakcínu proti koronavírusu, bol medzi prvými na svete

  • Slovenský lekár pracujúci v UK patril medzi ľudí, ktorí dostali očkovanie medzi prvými
  • Mal na to tri vážne dôvody, ktoré opisuje na videu
BeFunky-collage - 2020-12-15T135918.497
Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, TASR/University of Oxford via AP
  • Slovenský lekár pracujúci v UK patril medzi ľudí, ktorí dostali očkovanie medzi prvými
  • Mal na to tri vážne dôvody, ktoré opisuje na videu

Položil som si otázku, či by sa dali zaočkovať zdravotníci, ktorí zomreli. Dostal som jednoznačnú odpoveď,“ hovorí anesteziológ Juraj Chovan. Slovenský lekár, ktorý pôsobí v Škótsku, bol medzi prvými ľuďmi na svete, ktorí dostali vakcínu proti koronavírusu z dielne Pfizeru a BioNTech.

Jeho video uverejnilo ministerstvo zdravotníctva na svojom Facebooku. Okamžite sa začalo zdieľať a zbierať tisícky reakcií.

Anesteziológ mal na očkovanie tri dôvody. Prvým bol moment, kedy musel do umelého spánku uviesť pacienta, ktorý sa kvôli COVID-19 dusil a musel byť napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Druhým dôvodom bola spomínaná otázka, či by sa dali zaočkovať zdravotníci, ktorí ochoreniu podľahli.

Tretím dôvodom bol jeho vlastný malý výskum a zhromažďovanie informácií o vakcíne, jej nežiaducich účinkoch a zložení. Hovorí, že sám žiadne vedľajšie účinky nepocítil, okrem miernej bolesti v mieste vpichu. „To je však bežné pri akejkoľvek vakcinácii,“ dodal. 

Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku sa odkladá. Minister Krajčí prezradil nový termín

Ostatní Slováci si na očkovanie ešte musia počkať. Európska lieková agentúra má vakcínu schváliť 29. decembra tohto roka, hoci viaceré štáty tlačia na to, aby to bolo skôr. Podobne ako v UK, aj na Slovensku sa k vakcínam dostanú najskôr pracovníci kritickej infraštruktúry, teda lekári, záchranári, policajti či hasiči. Masové očkovanie obyvateľstva predpokladá ministerstvo až na jar.

Zdroj: MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech