Slovák vytvoril aplikáciu chrániacu oči pri práci s PC

  • Ak často tráviš dlhé hodiny za PC, určite poznáš s tým spojené nepríjemnosti ako je pálenie alebo svrbenie očí. Jeden Slovák sa rozhodol vytvoriť aplikáciu, ktorá môže tento problém vyriešiť.
iStock_000025758161Medium
  • Ak často tráviš dlhé hodiny za PC, určite poznáš s tým spojené nepríjemnosti ako je pálenie alebo svrbenie očí. Jeden Slovák sa rozhodol vytvoriť aplikáciu, ktorá môže tento problém vyriešiť.

Únava očí, ich svrbenie, pálenie alebo dokonca bolesť hlavy, nie sú pri dlhodobej práci s počítačom ničím neobvyklým. Vznikajú kvôli nedostatočnému zvlhčovaniu povrchu oka a odtiaľ pochádza aj názov pre tieto problémy – syndróm suchého oka.

Eyecare-dc6bfbb0

foto: tulsapeople.com

Bežne žmurkneme asi 10 až 15 krát za minútu a každé žmurknutie zvlhčí povrch oka. Ale pri práci s PC veľa používateľov žmurká menej. K uprenému pozeraniu na displej si ešte pridaj dlhé hodiny strávené touto činnosťou a problémy s očami sú na svete. Podľa výskumov sa týkajú 50 až 90% ľudí, ktorí pracujú s počítačom.

Programátor Andrej Fogelton, ktorý je momentálne doktorandom na Fakulte informatiky a informačných technológií STU sa to rozhodol riešiť. Aj preto, že syndrómom suchého oka sám trpí. Výsledkom jeho práce je aplikácia eyeblink.

 

eyeblink pomocou webkamery meria frekvenciu žmurkania a ak je nedostatočná, snaží sa používateľa naučiť žmurkať viac. Aplikácia meria každú polhodinu 3 minúty frekvenciu žmurkania, čo poskytuje dostatočné množstvo dát pre štatistiku.

Podľa meraní a používateľského nastavenia, eyeblink naplánuje upomienky, ktoré sa zjavia ako malé pop-up okno v pravom rohu obrazovky. Vďaka periférnemu videniu upomienku jednoducho rozpoznáš a na to, aby zmizla ti stačí len žmurknúť. Takže ťa nebude zbytočne otravovať. Ale upomienka sa ani vôbec nemusí ukázať. Eyeblink ťa najprv pozoruje po dobu 5 sekúnd a upomienka sa objaví len, ak nebolo zistené žmurknutie. Ak žmurkáš správne, nezobrazí sa vôbec.

eyeblink-controls-overview

foto: eyeblink.com

 

Hlavným dôvodom, prečo za počítačom málo žmurkáme je vysoký jas obrazovky. Najmä vo večerných hodinách obrazovka príliš svieti a to nám bráni správne žmurkať. Eyeblink využíva kameru pre zachytenie okolia a meria množstvo svetla. Na základe výsledkov automaticky upraví jas obrazovky.

Eyeblink si môžeš stiahnuť tu a na skúšobnú dobu 14 dní ho máš zadarmo. Licencia na jeden rok stojí 5 eur (ak chceš, môžeš zaplatiť aj vyššiu sumu) čo rozhodne nie je veľa. Určite menej, akoby si nechal u očného :) A ešte tým podporíš aj niečo slovenské. Tak neváhaj, oči si treba chrániť.

Extreme close-up of a young woman wearing eyeglasses --- Image by © Royalty-Free/Corbis

foto: chronicpainblog.com

zdroj: blinkingmatters.com, zdroj titulnej fotografie: plus.google.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK